Türkiye 2008 finansal krizinden neden daha az etkilendi?

Kaynak gösterebilecek, bilgi-fikir paylaşabilecek ekonomistleri bekliyorum.

hükümetin istikrarı sayesinde. eskiden 6 ayda bir hükümet değişiyodu amk

  • mehmettt  (21.03.13 23:16:38)
Ne alaka ya.. Hükümetin değişmesi sebep değil sonuçtur.

  • mecazimursel01  (21.03.13 23:17:57 ~ 23:18:07)
daha az etkilenmiş gibi lanse edildi.

  • 9kuyruklukedi  (21.03.13 23:31:05)
  • speedy  (21.03.13 23:40:11)
türkiye kendisine benzer ekonomilerle kıyaslandığında en çok etkilenen ülke oldu.
ekim 2008-eylül 2009 boyunca ekonomi %7.8 küçülmüş.
imkb'nin o dönemki bileşik fiyat endeksinde çok ciddi bir düşüş olmuş.
gsmh'da da aynı şekilde bariz bir düşüş söz konusu.
işsizlik 2009'da %14e yükselmiş (3 puan artış olmuş), en zengin 25 ailenin gelirleri 2 katına çıkmış. bazılarını teğet geçmiş demek ki.
veriler ve istatistikler incelendiğinde türkiye'den daha kötü olan bahamalar falan var düşün artık. brezilya, malezya vs. teğet geçen ülkeler.
çek cumhuriyeti, romanya, türkiye vs. de krizin en çok vurduğu ülkelerden.
aslında 2001'e göre daha yıpratıcı etkiler oldu, yabancı sermaye yatırımlarında ciddi düşüşler, ekonomideki daralma, borsa endeksleri falan.

edit: kim az etkilendi diyorsa baya rüya görüyor olmalı, ekonomiden falan hiç anlamıyor olmalı.
  • leadzeppelin  (21.03.13 23:47:08 ~ 23:48:40)
''hay allah krizden etkilenmedik ama bu peynirin tadi da eskisi gibi degil, neden ki :(''

  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (21.03.13 23:50:32)
Kriz kendisini turkiyede daha çok reel sektörde gösterdi örneğin işten çıkarmalar oldu iflas eden küçük çapta işletmeler oldu.fakat kriz kendisini avrupada daha çok finans sektöründe gösterdi (o yüzden finansal kriz denildi.) ama türkiye 2001 krizinden sonra bankacılık sektöründe aldığı önlemler sonrası (bddk) bankacılık anlamında bir kriz yasamadı.başbakan o yüzden teğet geçti dedi.dikkat ettiysen değmedi değmedi teğet (teget olan nokta: reel sektor) geçti dedi.

  • tociess  (22.03.13 13:29:25)