Askerlik

Askerlik hizmetini tamamlayan veyahut bu işlerle alakalı olanlardan yardımlarımı beklediğimi belirtip soruya geçiyorum. Hali hazırda yüksek lisans eğitimim devam etmekte ve askerliğimi kısa dönem yapmak istiyorum. Acaba; okulu dondurup gitsem kısa dönem çıkma ihtimali artar mı - hala daha öğrenci gözüküyo' şekli - yoksa herhangi bi' alakası yok mu? (metalurji ve malzeme mühendisi)

var diyen de yok diyen de yalan soyler. zira ortada bilgi yok.

"sans"
  • entrapmen  (21.03.13 14:10:53)
hali hazırda lisans mezunu olduğunuz için kısa dönem çıkma ihtimali yüksek. lakin mühendis olanların yedek subay olarak 12 ay (maaşlı) askerlik yapma oranının yüksek olduğunu düşünürsek uzun dönem de gelebilir. entrapmen'in dediği gibi biraz şans. Dolu tarafından bakarsan, uzun dönem yaparsan en azından rütbeli olacaksın.

  • hubris  (21.03.13 14:16:07)
risk grubu tanımı enfes! :)

  • emre262  (21.03.13 14:37:47)
bölümüne ve ihtiyaca göre değişir

  • cekilmis gayfe  (21.03.13 14:50:54)
yüksek lisansını bitir, sonra aralık döneminde git. kısa dönem olma ihtimalin çok yüksek gibi.

  • coder6006  (21.03.13 14:58:05)
aralık döneminde ıstıhdam edılen yedek subay sayısından dolayı mı soyledın bunu coder6006 ? ki celp dönemleri de ağustos itibari ile değişip 4'e cıkıyormus (subat, mayıs, ağustos, kasım).

  • emre262  (21.03.13 15:01:57)
Üstad gideceğin celp dönemi uzun dönem celep ihtiyacı doğsa o dönemin bütün ilkokul mezunu celepleri asteğmen olarak yapabilir. Askeriyenin ihtiyacı doğrultusunda tamamen şans işidir. Şahsi görüşüm bitir git aklın kalmasın, dönünce konsantrasyon iş güç derken bitiremeyebilirsin.

  • kadim kishi  (21.03.13 15:18:16)
@emre262 normal şartlar altında silahlı kuvvetlerin her celp döneminde (aralık-nisan-ağustos) yedek subay ihtiyacı aynı seviyede oluyor. yaklaşık 5-6 bin civarı.

nisan celbi en az başvuruyu alan dönemdir. yaklaşık 10-15 bin yedek subay aday adayı silah altına alınıyor. ağustos döneminde bu rakam 20-30 bin, aralıkta 60 bin+ şeklinde. 2010 aralık döneminde bu sayı 97 bin civarındaydı. başvuran aday sayısı değişken, yedek subay ihtiyacı sabit olduğu için başvurunun çok olduğu dönemde yedek subay olma şansın azalıyor haliyle. herhangi bir harp durumunda şartlar zaten değişir. ayrıca, yeni gelecek sistemde neler değişir nasıl etkiler bilmiyorum.
  • coder6006  (21.03.13 15:41:57)