Nevruz

Bildiğim kadarıyla Nevruz baharın gelişini sembolize ettiği için Orta Asya kültüründe de kutlanıyor, ama ülkemizde Türkler tarafından pek kutlanmıyor sanki ve Kürtlerle özdeşleşmiş bir durumu var. Bunun nedeni nedir? Genel olarak Nevruz, ve bunun Kürt Kültürü'ndeki yeri hakkında bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Ülkemizde Türkler tarafından pek kutlanmamasının sebebini de merak ediyorum..

Biz (Türk olarak söylüyorum) Trakya'da Hıdırellez'i kutlarız, bu arada Kürtler Nevruzu değil Newrozu kutluyor onu da Türkçeleştirmeyin alınmasınlar.

  • yeniyim_ben_yeniyim  (21.03.13 14:00:30)
kurt kulturunde demirci kawa efsanesi ile basliyor newroz, demirci kawa 21 mart'ta zalim dehak'i oldurmus efsaneye gore, o gun de isyan, direnis gunu olarak kutlanmaya baslanmis;

tr.wikipedia.org
  • nawres  (21.03.13 14:04:00)
trakyalı olarak benim de nevruz olduğunu duymam çok uzun zaman sonra oldu. hep hıdırellez olarak kutlarız, belediyeler de yıllardır etkinlikler, şenlikler filan düzenler.

  • xavininarapasi  (21.03.13 14:04:27)
Nevruz Türkçesi, Newroz ise Kürtçesi. Bu bayramın kutlandığı her dilde binbir türlü söylenişi var, dolayısıyla Kürtler Nevruz'u değil Newroz'u kutluyor demek abes. Sonuçta Pers kökenli bir bahar bayramı. tr.wikipedia.org

İşin aslında bu bayram Türkiye coğrafyasında unutulmuştu. Kürt sol örgütler, bu arada da PKK 1980'lerin başı gibi bayramı bir milli bayram olarak sahipleniyorlar. O zamana dek halk arasında artık ölmüş bir bayram. 1990'larda da devlet bu sefer "Yok öyle değil, böyledir." gibisinden Nevruz'u sahiplenmeye çalışıyor. İşin aslı İran kökenli yeniyıl/bahar bayramı.
  • microfiction  (21.03.13 14:54:44 ~ 14:57:28)
Farsça'da(Nowruz) "yeni gün" anlamına geliyor. İran takvimine göre yeni yıl başlangıcı oluyor. Aslında İran geleneği microfiction'un dediği gibi. Son çarşambayı kutluyorlar, sofra hazırlıyorlar, değişik bir olay.

  • faith no more  (21.03.13 18:55:50)