En besleyici - en cok besin degeri olan - en cok besin iceren gida yemek

Bir biyoloji hocam vardi, en besleyici mi yoksa en cok besin degeri mi iceren demisti tam hatirlamiyorum (ki bunlarin ikisi tam olarak ayni anlama gelmiyor sanirim) ama bunladan biri icin ekmek demisti. Simdi internetten de arastirdim ama farkli sitelerde farkli seyler yaziyor. Var mi tam cevap verebilecek olan, ekmek olabilir mi mesela?

ben tamamen magazinsel olarak hatırlıyorum hürriyetin arkasında filandı. sadece tek bir şey yersen ne kadar süre hayatta kalırsın diye, tüm yiyecekler aynı hızla kirleniyormuş birinciliği patatese vermişler, 300 gün ile.

ama sanırım soru farklı : ) valla herhangi bir yumurta olabilir yumurta hücreleri doludur protein ve rna ile. ekmekse baya yalan geliyo kulağa ne alaka diyebilirim mesela ben direk. çilek kromozomları 8x mesela onda daha fazla nükleik asit yapıtaşı var buğday 4x. bilmiyorum belki de öyledir. ama protein önemliyse yımırta bir adım önde.
  • gunetapar  (01.02.09 01:20:42)
kefir mı ne vardı.

bi de sperm var tabi de yenmıyor o.
  • bryan fury  (01.02.09 01:42:23)
derin arastirmalarim sonucu su gidalari buldum:
deniz yosunu, sprirulina, wolfberry, alfalfa, chia

ama arastirdikca farkli seyler cikiyor, ne zormus en besleyici seyi bulmak :)
  • ermanen  (01.02.09 01:52:00)
anne sütüdür

  • the end of dreams  (01.02.09 05:28:08)
@ the end of the dreams

bu cevapla tam 12'den vurmussun ama yeni bir soru daha geldi aklima. anne sutu icerigine baktim gercekten de etkileyici :) yalniz anne sutu denen gida yetiskinler icin de en besleyici besin midir acaba? (not: bunu ilerleyen zamanlarda ayri bir soru olarak acabilirim tatminkar cevap gelmezse)
  • ermanen  (01.02.09 05:58:09)
yetişkinler icin durum nedir bilmiyorum ama insanın oran olarak en fazla büyüdüğü dönem 0-1 yaş aralıgı olması lazım düşün yani bebek metabolizması yetişkin bi insanın metabolizmasından daha hızlı olmak zorunda haliyle bu yüzden insanın en fazla besleyici maddeye ihtiyac duydugu donem bebeklık donemı ve sadece anne sutuyle beslenıyor teknik olarak kac kaloridir flan bilmiyorum ama bu soyledıklerım anne sutunun besleyıcılıgı hakkında fikir verebilmistir umarım :)

  • the end of dreams  (01.02.09 06:11:27)
süt içerdiği doymuş yağ asitleri, kalsiyum, çeşitli enzimler ve fosfor bakımından iyi bir besin kaynağıdır. yumurtanın ise protein kalitesi yüksektir. sarısında a,b vitamini ve demir vardır. kurubaklagiller karbonhidrat, protein ve doymamış yağ asidi içerirler. kurubaklagiller haricinde yenilenler arasında et, yumurta bulunmadığı zaman iyi bir protein kaynağıdır. b vitamini, madenler, kalsiyum ve demir yönünden zengindir. enerji verirler. enerji-protein bakımından düşünürsek ,kurubaklagiller –özellikle fasülye- daha besleyici olabilir. süt ve ürünlerini de atlamamak lazım tabi… img222.imageshack.us

  • fluobio  (01.02.09 16:34:09)