İnsanlar neden tabletlere bu kadar rağbet ediyorlar?

Evet son yıllarda telefon ve tablet teknolojilerine biraz uzak kaldım ama o kadar da değil.

Görünen sorum şı ki son birkaç yıldır insanların elinde kocaman kocaman tabletler telefonlar görüyorum ve merak ediyorum, insanlar bu cihazlarla ne yapıyorlar? Bu kadar pahalı cihazlar onların hayatında neden bu kadar önemli ki o kadar para döküyorlar?

Asıl sorum, son teknoloji bir tablet & smartphone ile üniversite öğrencisi ya da yeni mezun durumdaki biri neler yapabilir? Bu cihazlar neler yapmaya olanak sağlar?

Son olarak, buna değer mi?

Aydınlattığınız için şimdiden teşekkür ederim.

ben akıllı telefon kullanıyorum ve tablet'e neden ihtiyaç duyuluyor ben de anlamıyorum. ama gözlemlediğim herkes aldığı için kullanmaya çalışıyor sadece, lazım olduğu için almıyor.

  • nıç  (17.03.13 02:25:42)
tablet dediğin şey düz bir ekrandan oluşan bilgisayar. bir bilgisayarla yapabileceklerin de hayal gücüne kalmış.

yaygınlaşmasının sebebi bence taşıma rahatlığı. netbook da ufak tefek ama masaya, dizine vs. bir yere koyman gerek. yolda falan giderken netbook'u açayım da bi maillerime bakayım diyemezsin.

kısacası, mobilite + fonksiyonalite = tablet.
  • darkredanger  (17.03.13 02:27:38)
Suan tabletten yaziyorum. Cok seyahat ediyorsaniz oldukca kullanisli. Ipad icin konusursak 10 saat kullanim suresi var. 4 gun falan sarj etmeden rahatlikla isler halledilebiliyor. 3g paketi de varsa zaten tadindan yenmiyor :}

  • she was my baby  (17.03.13 02:29:18)
Aslında soru akıllı telefonlar için de geçerli.. Hangi akıllı telefona baksam milyar ediyor neredeyse ve kendim için çok lüks buluyorum. Hayır, gerçekten neler yapıyorsunuz bu telefonlarla?

  • mecazimursel01  (17.03.13 03:22:20)
Bende 16 gb bir tablet var. Ebook formatındaki akademik birçok kitabımı her gittiğim yere taşıyabiliyorum. Yani kütüphanemin büyük bir kısmı 650 gr ağırlığal indirilmiş durumda. Kitapları eskitmeden üzerini karalayıp not alabiliyorum ayrıca. Bir de klavye ile çok işim olmayacaksa eğer evde internete bu alet ile bakıyorum.

  • puc  (17.03.13 06:11:28)
İletisimin kritik oldugu bir cagdayiz. Nasil once telefonlar cebe girdiyse simdi de bilgisayarlar cebe girdi. Butun bunlarin arkasindaki itici guc de sosyal medya ve evet onemli bir sey. Herkese lazim mi? Degil tabiki ama pek cok insan artan iletisimden fayda sagliyor. Tek tek orneklere bakip, aman bacak kadar velet butun gun facebook ta kime ne fayda diye bakmamak lazim.
Fiyatlari konusuna gelince, ucuz aletler degil tabi ama sadece telefon da deil unlar artik, bilgisayar sayilir.

  • chavezding  (17.03.13 06:29:30)
ben anladim galiba sormak istediginizi. ben de ayni fikirdeyim. her anini online gecirmeye calisan insanlar mevcut. ben buna bagimlilik derim. bunla ilgili bi yazi okumustum. diyoduki mesela twitter. her an twitter da olup napiyosun? surekli bi yeni tweet gelir her an yeni bi bilgi gelir hizina yetisemeyiz vs. ben olaya ogrenciler boyutunda bakiyorum. hayir ogrenci misin is adami mi? bide gosteris var tabi, oralardan karakter edinme durumu. ne kadar pahali o kadar ben kaliteliyim karakterliyim mesaji ozguveni. herkes boyle degil bu bir genelleme sonucta. ama bu kadar ekmek peynir gibi kapis kapis olmasinda boyle insanlarin da etkisi oldugunu dusunuyorum. benim icin luzumlu ama cok degil cunku ne.kadar fonksiyonalite o kadar tlfna bagimlilik.

  • evc  (17.03.13 08:05:49)
kardeşimden örnek vereyim. laptopu okula götürmektense tablet aldı taşınması kolay onu okula götürüyor. akıllı telefon küçük, laptop büyük geliyor. akıllı telefon ile laptop arasında kullanım için. ihtiyaç alanları az da olsa laptopa göre en çok taşınma kolaylığı açısından iş görüyor. çok ihtiyaç yoksa bu sebeple iş olsun diye kullanılması hava civa tabii.

  • hayal fazlasi  (17.03.13 09:19:04)
Bir öğretmen olarak cevaplayayım:
Tableti sadece okulda ve evde kullanıyorum. Her sınıf için kiloluk öğretmen kılavuz kitaplarım, okul evraklarım vs. var. Bunları çantada taşımam her gün kilolarca yükle evden okula, okuldan eve gitmem demek. Tablet sayesinde onca kitabı, evrakı birkaç yüz gramlık tablet içine sığdırıyorum. Gerektiğinde projektöre bağlıyorum, şu an tablet elim ayağım olmuş gibi.

  • Simrug  (17.03.13 09:38:13 ~ 09:38:38)
Facebook ve twitter kullanmıyorum. Yaklaşık 4 aydıt tablet kullanıyorum.

Sen bilgisayarda neler yapıyorsan bende onları yapıyorum. 12 saat aktif kullanım süresi var tek bir sarj ile, daha ne isterim.
  • sabirstone  (17.03.13 13:45:21)