işsizlik oranı

yahu cnn'de oran %10 işsiz sayısı da 20 milyon kişi diyor. nasıl oluyor ki bu? geçen seçimden hatırladığım kadarıyla seçmen sayısı 48 milyon zaten. e her iki kişiden biri işsiz mi demek yani bu? %10 ne alaka o zaman? yoksa işsiz sayısını tüm ülkeyi içine alarak mı belirliyorlar yani bebekleri falan?

2.8 milyon işsizlik oranı 20 milyon işssizlik mi olur ya

  • croswell  (15.03.13 09:54:17)
işsiz sayısının içine ev hanımı gibi çalışma yaşında olup iş aramayanlar da dahil. işsizlik oranı sadece iş arayan ama bulamayanların oranı.

  • yakuza123  (15.03.13 10:28:05)
@yakuza123 o zaman benim tezim doğru mu? yani 48 milyon 18 yaşından büyük insan varsa bunun 20 milyonu çalışmıyor

  • benjaminlinus  (15.03.13 10:46:14)
simdi iki terim var. is gucune katilim orani. 18 yasindan buyuk olup is arayan, calisan, calisabilecek durumda olanlar. bir de issizlik orani. yani toplam calisabilecek, isgucune katilmis nufus icinde bir isi olmayanlarin orani.

evet turkiyede 1 maas ile yaklasik 4 kisiye bakiliyor. issiz sayisi 2.8 milyon kisi. is gucune katilim miktari uzerinden bakarsaniz dediginiz sayilara ulasirsiniz.

is gucune katilim orani ile issizlik ayni sey degil ve sosyal cikarimlar icin ikisini de kullanmak gerekir ama birbirine karistirmadan.
  • idearch  (15.03.13 11:50:36)