Wordpress kategori bilgi şablonu

Blogum için kategorilerde kategori hakkında bilgi vermek istiyorum. Yani olay şudur ki kategori kısmına girdiğinde bu kategori şu işe yarar bak sen bu kategoride şunları bulabilirsin tarzı bir yazı bulunsun. Bu yazı sidebarda da olabilir yazıların hemen üstünde de olabilir.

Birkaç araştırma sonucunda kategori numarasına göre editörden kategoriye özel tasarım yapabiliryormuşsun. Bunu denedim ancak blogun teması yüzünden yada beceremediğim için olmadı. Bir eklenti yada kısa yol filan varmıdır?

bir kategoriyi açınca sadece o kategorinin açıklamasını yapan bir widget bulamadım.

ama aklıma şu geldi;
her kategoride "kenar" şablonunda "sabit" pozisyonunda başlıksız postlar yaratabilirsiniz. O kategoriyi açar açmaz bu postlar en yukarda görünür, içerik olarak da kategorinin açıklamasını yazarsınız.

edit: asıl cevabı buldum, birazdan yazacağım.
  • darkredanger  (08.03.13 18:10:27 ~ 18:16:46)
şimdi sana gerekli olan kod şu:
<?php echo category_description( $category_id ); ?>

Bu kodu 2 şekilde kullanabilirsin.
1.si tema şablonlarından anlıyorsan, temanın kategori şablonunu belirleyen dosyasını açıp, nerede görünmesini istiyorsan oraya koyabilirsin.
yada widget'leri belirleyen dosyayı açıp orada bir yere koyabilirsin.

ama kodlardan anlamıyorsan 2. yol var:
yönetim panelinden bileşenler sekmesine geliyorsun. "metin" isimli widgeti sidebarın en üstüne koyuyorsun, içine de bu kodu yapıştırıyorsun. Bir kategori sayfası açtığından kategorinin açıklaması çıkıyor.

edit: widget konusu işe yaramayabiliyormuş.
  • darkredanger  (08.03.13 18:24:10 ~ 18:26:18)
biraz komik olucak ancak benim istediğim temanın içerine zaten eklenmiş kategori hakkında bilgi ekledim sizin dediklerini uygulamak için ve istediğim otomatik olarak zaten oldu. Açıklama kısmı boş ise o kısmı göstermiyormuş. Vesile olduğunuz için teşekkür ederim. :)

  • Salieeh  (08.03.13 18:48:59)