SGK işlerinden anlayanlar bir bakabilir mi?

Lafı çok uzatmadan sadeleştirebildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Bu sigorta işlerine hiç mi hiç kafam basmıyor, o yüzden duyuru sakinlerine danışmak istedim,

Babam vakti zamanında ne kendine ne de anneme bir sigorta yapmamış... Ben de primlerini ödeyerek anneme sigorta maaşı bağlatmak istiyorum. Annem 52 yaşında, evlendiği 1985 yılından beri çalışmıyor. Toplam iş günü sayısı 507. Şimdi 2 sorum olacak:

1- Annemi sadece prim ödeyerek sigortalı yapma şansım var mı? (hani çalışmadan)

2- tahminen ne kadar bir prim ödemem gerekir; ve normal bir emekli kadar maaş alabilir mi?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

isteğe bağlı sigortalılık olayı ile sigortalı yapabilirsiniz.

uyg.sgk.gov.tr

şurayı biraz kurcalayın oradan gün sayılarına göre kabaca bir hesap çıkartabilirsiniz.

sgk ya giderseniz orada tam rakamı söylerler muhtemelen.
  • kyha  (07.03.13 22:34:56)
annene sanıyorum en az 10 yıl daha prim ödemen gerekir. bence mantıklı bir çaba değil.

  • ben smyrna  (07.03.13 22:45:28)
annenizn sigorta girişi 84falan sanırım. Öncelikle çocuklar için toplu para yatırabilirsiniz. Her çocuk için iki yıl. Topluca yatırım gün alıyorsunuz. Bunun yanında eğer 3600 den emekli olabilir. Eğer gün sayısı çocuk borçlanması sonrası 2400den yukardaysa 1200 gün isteğe bağlı -yani bağkur -primi yatırarak ki şimdi aylık en az 300lira ssk dan emekli olur. 1200günden fazla isteğe bağlı öderseniz bağkurdan daha düşük ücretle emekli olur. Amatör olarak bunları söyleyebilirim ama tavsiyem her ilçede sgk müdürlükleri var. Orada uzmanlara gidip konuşman

  • orhan tv  (07.03.13 22:45:33)