gece ormanda yürümek

gündüze göre bir farkı var mı bizim korkmamız dışında? mesela normalde gündüz ormanda köpeklerle karşılaşınca köpekler tırsıp uzaklaşıyor. gece hayvanların ruh hali değişiyor mu? tehlikeli midir?

gece hayvanları çıkar. ormanına göre değişir. gelincik bile epey saldırgan bi hayvan olabilir, hele porsuk.
akrepler de çıkar kimi gecede. yani evet gündüz gezdiğinden farklı olacaktır ortam.

  • kediebesi  (05.03.13 14:13:47 ~ 14:14:03)
hayvanlarin avlanma zamanlari farkli olabilir, gece avlananlar, dolunayda avlananlar vs.

  • nawres  (05.03.13 14:15:00)
gelincik, porsuk, akrep türkiye için de mi geçerli? :) yer: mersin

  • 102030  (05.03.13 14:31:17)
aslında korkunun en önemli nedeni bilememektir. işte bu yüzden evde otururken elektrikler kesilince bir çok insan korkar. karanlıkta hiç birşey göremezsin, bu bilinmezlik de insanı korkutur. ha gerçi çoğu hayvan gece gece avlanır ama türkiye de hele mersinde herhangi yırtıcı bir hayvan(ayı vb.) var mıdır bilmiyorum. bu yüzden yeterli bir ışıklandırmayla korku azaltılabilir.

  • vartuhi  (05.03.13 14:41:16)
gece ile gündüz arasındaki en büyük sorun seninle ilgili olanıdır. çünkü gündüz her şeyi görebiliyorken, gece göremezsin ve tehlikeden kaçamazsın. ayrıca bakma belgesellere hayvanların çoğu gece avlanır. bizim gördüklerimiz çekim yapmann daha rahat olduğu gündüz sahneleridir.

  • ground  (05.03.13 14:43:37)
buraya yazmadan önce beklediğim sadece görüş sıkıntısıydı. porsuk morsuk tırstırdı azcık. domuz da var bu taraflarda o da aklıma geldi şimdi. gündüz bulaşmayan hayvanlar gece coşabiliyor yani..

  • 102030  (05.03.13 15:07:11)
sorunuzun cevabı;hayır. psikopata filan bağlamıyorlar.

Bir de bilmeniz gereken içinizi rahatlatacak bir şey söyleyim eğer özellikle alerjiniz yoksa Türkiye'de öyle sokunca zehirleyip öldürcek, sakat bırakacak bir hayvan türü bulunmuyor. Ne yılanlar, ne akrepler ölümcül değiller yurdumuzda. Porsukgiller filan da öyle aman aman bir zarar veremezler size kuduz köpek daha tehlikelidir saldırganlık konusunda ama hiçbirisi de aletsiz alt edilemeyecek hayvanlar değiller. İnsan hepsinden daha zeki ve güçlü ve tehlikelidir. Ayıyı tenzih etmek isterim ama o da kolay kolay yanaş(a)maz size. Vesselam içiniz rahat olsun hiçbir şey olmaz.

Edit: yaban domuzu da NŞA'da size saldırmaz kaldı ki saldırsa da yiyip bitirmez sizi otobur hayvan ;) sadece boynuzlar biraz hırpalar ve bırakır, en kötü olasılık tabi bu. korkacak bişi yok. illa önlem istiyorsanız biber gazı alın.
  • just wondering  (05.03.13 15:12:06 ~ 15:13:49)
evet geçerli izmirde var yani
mersinde de kesin vardır yerleşimden uzak yerlerde. domuzlar da çok tehlikeli ayrıca.

  • kediebesi  (05.03.13 15:12:27)
gece hem hayvanın seni hem de senin hayvanı görmen zor olduğu için birbirinden kaçma ya da sakınma daha zor. tesadüfen yırtıcı bir hayvanla karşılaştığında yakınında olduğun için ürküp saldırabilir.

bunun dışında gece senin göremediğin gibi sen de görünmezsin (fener yakıp ben buradayım diye bağırmazsan). o yüzden bir anlamda daha güvenlidir (aslında bu insanlar için geçerli, sapığın ayyaşın takıldığı bir ormansa).

bir de ben varım ormanda ve aniden karşına atlayıp "bok işin mi var lan burada bu saatte" diye anırabilirim; donlarına sıçabilirsin.
  • the stallion  (05.03.13 16:06:47)
sıçarım evet :)

  • 102030  (05.03.13 16:10:50)
valla dalyanda akrepler insanın üstüne üstüne yürüyodu ve öyle bir yerde beni soksa belki öldürmez evet ama antihistaminiğe erişene kadar herhalde epey osurtur en amiyane tabirle. evet yok hiç buralarda avusturalya akrebi, ama buralardakileri de görmeyin dilerim ömrünüzce. oba yağ tenekesini delen o 20 cm akrebi filan, görmeyin evet. :D

  • kediebesi  (05.03.13 17:09:27)
@kediebesi bence yağ tenekesini o delmemiştir. Bir de ne kadar büyükse o kadar kolay gözükür ve hantal olur aslında :P bu arada her akrebin zehiri allerjen bile değil bu bağlamda en tehlikelileri hatay civarında bulunur ki zaten bölgenizde böyle bir sorun varsa elinizin altında serumu da vardır.

  • just wondering  (05.03.13 17:42:15)
hangi elinin altında? öyle bi yerden serumlu bi mekana ulaşmak zaman alan bişey.
o deliyodu tenekeyi ayrıca.
akreplerle çok yakinen ilişkilerim oldu. :D
  • kediebesi  (05.03.13 18:12:18 ~ 18:15:05)