Ekonomistler, finansçılar..

İlgi alanım belli fakat bu alanda yeterli donanımım henüz oluşmadı.
Future/options emtia piyasaları, asset pricing ve bunların modellemesini yapmak istiyorum. İkt.2 sınıf öğrencisiyim, bu yaz bunları öğren, bunları yap, şöyle bir yol izle diyebilecek birileri var mıdır?

Bir sorum da şu, lisans seviyesinde iken paper yazıp yayınlatmak için nelere ihtiyaç duyarım? Şimdiden kendimi hazırlamak istiyor

hepsi birbirinden farklı şeyler.

asset pricing daha basit modeller kullanır asıl olay bilanço üstünde değerleme yapmak ve kar rakamlarını cost of money gibi büyüme gibi değerleri doğru tahmin etmektir.

future/emtia piyasalarda trade mantığını ve fundementalları bilmen lazım o da tamamen farklı bir disiplin. burda haftalık açıklanan ve takip etmen gereken verileri , genel makro görünümü ama daha önemlisi trading.

opsiyonlar daha matematiksel. genel olarak fiyatlama modelleri zaten bulunmuş durumda. (black scholes,trinomial vs) mantıklarını çözmek istersen stokastik modelleme öğrenmen lazım. iktisat öğrencisini zorlayabilir genel anlamda.

açıkçası lisans okurken bir paper yayınlatacak düzeye gelmen çok zor. opsiyonlar da modelleme yapan adamlar zaten ya matematik doktorası yada fizik doktorası olan uçuk adamlar iktisatçı/ekonomist bile yok nerdeyse aralarında.

diğerlerindeki modeller daha kavramsal zaten, opsiyonlardaki gibi kesin sonuç vermek yerine yaklaşımlar üzerine kurulu.

tavsiyem istanbuldaysan iyi bir aracı kurumda staj yapman. özellikle bloomberg terminalini kurcalayabileceğin bir yer olması önemli.

açıkçası finans alanında genelde piyasa akademi dünyasının hep önünde gelir. algoritmik trade yapıları, opsiyon modellemeleri aklına ne geliyorsa en iyi bilgi her zaman piyasanın içindekilerdedir. çünkü akademi de o kadar iyi olan bir adam para kazanmak için hemen piyasaya dalar :)

ayrıca saydıklarının hepsini birden yapman zor. birine yoğunlaşman lazım. önerim iktisatçı olduğun için asset pricing daha uygun olur.

kitap oalrak kaynak fln istersen msg at bana.
  • spy of soul  (05.03.13 09:51:52 ~ 09:55:44)