x'in mozart, çaykovski vs. yorumu

şimdi hani deniyor ya herhangi bir piyano, keman sanatçısının bir şey yorumu diye, nasıl oluyor o? yani müzik, notalar, tempo vs. belli değil mi zaten? bir parçayı normalde onun için yazılmamış müzik aletleriyle farklı yorumlamayı anlayabiliyorum ama kişi bazında tam kafama oturmuyor, nesi farklı oluyor?

Tamam işte aletle farklı yorumluyor zaten o da.

  • cengizkhan  (02.03.13 16:25:55)
en iyisi ayni parcayi iki farkli kisiden dinleyip bi bak. notalar belli bile olsa bazi yerlerinde farklilik yaratabiliyorlar.

  • tonakai  (02.03.13 16:30:50)
derdim daha çok şey aslında aynı parçayı iki ayrı piyano sanatçısı çaldığında iki yorumdan bahsedilmiyor mu bu ikisini farklı kılan şey ne?

  • vrykolakas  (02.03.13 16:31:26)
nüanslar...

  • killerbee  (02.03.13 16:39:53)
www.youtube.com

aynı notaları çalıyorlar ama mesela ilki sert vuruyor bazı notada, ikincisi yumuşak, milisaniyelik gecikmeler veya erkenlikler, müziği ne kadar hissedebildiğine göre değişen yorumlar işte. kimi ruhundan çalar kimi makina gibi notadan. arada da dağlar kadar fark olur. hatta ikisi de gönülden çalsalar da illa fark olur.

bak mesela biri bestekarın yorumu www.youtube.com bu da öğrencisi www.youtube.com aradaki fark nası sence?
  • kediebesi  (02.03.13 16:41:43)