[Beslenme & Hayvanlar Alemi] Protein Orani ve icerigi

1. Neden kurutulmus av eti, cig etten ve hafif ateste pisirilmis etten daha cok protein iceriyor? Yani ayni etin kurutulmusu, cig etten (hamindan) daha cok protein iceriyor, nasil oluyor?

2. fok, mus, narwhal, beluga gibi kutuba yakin yerlerde yasayan ve kutup denizi baliklari gibi hayvanlarin eti acayip protein iceriyormus, sigir ve domuz etinden bile daha fazla yani... neden soguk bolge hayvanlari daha proteinli? (ha bir de bu hayvanlardaki proteinin kalitesi daha mi dusuk?)

1. çok basit bir matematik. kurutulmuş et adı üzerinde suyu kaybetmiş et. haliyle 1 kilo kurutulmuş et, kaybettiği suya da bağlı olarak atıyorum 2 kilo normal suyunu kaybetmemiş ete tekabül eder.
ters anlatırsak 1 kilo kurutulmuş et için yine atıyorum 2 kilo normal eti kurutmak gerekeceği için, protein oranı da 1 kilo kuru ette 2 kiloluk et kadar olacaktır.

2. umarım bunu body building için sormuyorsundur :P fikrim yok , ama karşılaştırma adına mesela kurtlar (elma kurdu türevi kurtlar), tırtıllar vs. ağırlıklarına oranla benim bildiğim en yüksek protein kaynağıdır. hani soğukla ilgili bir korelasyon kurmak istediğinden ekleyeyim dedim.
  • lhun  (25.01.09 10:52:00)
ayni etin kurutulmusu ve cigi arasinda farki sordum ben, protein nasil artabilir ki. denature olmayi ben bile baska soruda cevapladim, burayla alakasini tam cozemedim.

  • ermanen  (25.01.09 18:15:51)
protein miktarı değil de yoğunluğu artıyordur hani bu besin değerleri tablosunda hep 100 gram üzerinden hesaplanır ya. birinci cevaptaki gibi bence. yani 100 gram çiğ ette 10 birim protein varsa, 100 gram kuru ette (mesela kurumamış hali 300 gram çiğ ete denk geliyordur) 30 birim protein var deniyorsa bu bir illüzyon oluşturabilir sanki. ikisi de 100 gram ama çiğde 10 birim, kuruda 30 birim diye.

  • kibritsuyu  (26.01.09 07:50:51 ~ 28.01.09 09:46:28)