Duyuru yöneticilerine önerimdir

selam,

daha evvel de bin kere konuşuldu bu konu ama bi çözüm bulunamadığını mevcut durumda görüyorum. bu sebeple bir çözüm önerisiyle gelmek istedim. olay cevap alınan soruların, soru sahibi tarafından silinmesi.

bin bir emek edip paragraflarca cevap verdiğim soruların, soru sahibinin keyfine bağlı olarak silinmesi beni rahatsız ediyor. silmek isteyen elbette siler ama ekşi duyurunun amacının burda sorulan sorulardan azami ölçüde insanın faydalanması olduğunu da biliyorum. bunun üzerine düşünürken aklıma bir öneri geldi.

soru şeklinde açılan duyurulara bir kutucuk eklense mesela. içeriği de şu şekilde olsa: "bu duyuruyu/soruyu daha sonra silebilmek istiyorum". bu şekilde açılan sorular silinebilir olsa ama bu kutucuğun işaretlenmediği sorular moderasyonun izni olmadan silinemese nasıl olur? elbette bu kutucuk tercihini cevap verenlerin de görmesi sağlanacak. bu sayede biz bir soruya cevap verirken, o sorunun ekşi duyuru var olduğu sürece burada olup olmayacağını biliriz ve ona göre cevaplarız ya da cevaplamayız.

ben kendi adıma sonradan silinecek bir duyuruya cevap vermek istemiyorum. sorulan soru hakkındaki bilgilerimi tazelemek için 3-5 dakka gugıl araması yaptığım, cümlelerimin anlaşılabilir olması için özendiğim, üzerine uğraştığım, emek ettiğim bir cevabın soru soran kişi tatmin olduktan sonra yok olmamasını istiyorum. başkaları da 1-2 sene sonra faydalanabilsin istiyorum. bu şekilde bir düzenleme olursa en azından bu silinme durumunu göze alan kişiler cevaplarını verebilirler.

duyurumu soru şeklinde açtım çünkü bu konuda başka insanların da başka türlü fikirleri olabileceğini düşündüm. belki konu başlığa sabitlenip üzerine tartışılabilir de. takdir sizin.

iyi akşamlar herkese.

+1 Aynı fikirdeyim.

  • roket adam  (16.02.13 20:54:57)
Yapılan duyurunun, sorulan sorunun, öneri istenen bir görüşün daha sonra silineceğini cevaplayan kullanıcılar bilirse daha iyi olacaktır.

  • cemallamec  (16.02.13 21:00:00 ~ 21:00:17)
katılıyorum, herkese faydalı olur diye 1 sayfa cevap veriyorum, ertesi gün silinmiş oluyor. küfür etkisi yaratıyor. öneri güzel, dikkate alınmalı.

  • dedi kalabaligin icinden bir ses  (16.02.13 21:02:54)
@eskinkir: teknik açıdan sorun olacağını sanmıyorum. yıl 2013. milyon tane geliştirme yapılabiliyor nette. neden kilitlensin duyuru?

osman silebilirim diye işaretlerse biz de ona göre cevap veririz en azından. oturup sorunu üzerine dakkalarca uğraşmaz, o an aklımızda olan şeyi yazar geçeriz ama cidden emek ederek cevap veren bisürü kişi var burda. dan diye duyuru silindiğinde yazık oluyor. bu anormal bi öneri değil bence.

bu çözümün duyuruya olan ilgiyi arttıracağını da düşünüyorum. ben eskiden daha fazla vakit ayırır, daha çok önemserdim burayı. bu duyuru silme işi motivasyonu negatif etkiliyor cidden. silinmeyeceğini bilirsem daha ilgili olurum buraya karşı. pek çok insan da bundan muzdarip bence.
  • hevipeyra  (16.02.13 21:08:59 ~ 21:09:48)
orta bir yol buldum. duyuru sahibi silemesin ama alternatif olarak nickini gizleyebilsin. ve ortak bir nick haline gelsin duyuruyu acanin nicki. mesela guest2334 gibi.

  • ground  (16.02.13 21:20:15)
@eskinir: bu başlığın başa kalma mevzusuyla ilgili tartışmayı ilk defa duyuyorum. dediğin kadar ciddi bir tartışma olsaydı haberim olurdu diyorum. ayrıca sözlükle burdaki olayın aynı olduğunu düşünmüyorum. orda başlığı açan kişi entrysini silip gitse bile senin emeğin ortada duruyor. silmek ya da silmemek tamamen senin inisiyatifinde.

diğer taraftan "burayı çok ciddiye almayın, get a life dostum" tarzındaki cümlelerini garip buluyorum. ben interneti işimin gücümün arasında vakit geçirmek için kullanıyorum. dönem dönem çok fazla vakit de geçirdiğim oluyor. duyurunun formatını da seviyorum. buna basit bir öneriyle katkıda bulunmayı zul görmüyorum kendime. sen de öyle olmalısın ki bu konu üzerine benimle uzuuun uzun konuşabiliyorsun?

mod'un silme kısmına gelirsek. bana kalsa o seçenek de olmasın ama dediğin gibi adam alkollü olur ya da fazlaca özel şeylerini burada paylaşmış olur ve ayılınca bundan pişmanlık doğar. bu durum subjektif olarak modların denetimine bırakılır. aynen sözlükteki moderasyon gibi. ayrıca hep atladığımız bir kısım var, bunu silebilirim diyen adam kutuya tik atacak sadece? bu zor değil. hatta şöyle bir şey olur, bu kutuya evet ya da hayır diye bir seçenek konur ve bu soru yanıtlanmadan duyuru çıkmaz. bu sayede kişi daha farkında olur durumun.
  • hevipeyra  (16.02.13 21:23:17)
@ground ve @eskinkir: hali hazırda anonimlik mevcut zaten? anonimleşen anonimler tuhaf olur. mevcut durumu bilmiyorum ama duyuruda hesap açma sayısında limit yoktu önceden. eğer çok sakıncalı bişey soracaksan yeni bir hesap açıp ordan sorabilirsin zaten? benim dediğim bambaşka bişey. emekler heba olmasın diyorum ve buna çözüm arıyorum sadece.

  • hevipeyra  (16.02.13 21:26:23)
@eskinkir: fake hesap olmasında sıkıntı yok ki? zaten anonimliğin esas olduğu bir platformada daha da anonim olma isteği anormal değil bence? hepimizin adı guest12345 şeklinde görünseydi de umrumda olmazdı. ben soru soruyorum burda ve cevabını arıyorum. kimliğimden kime ne?

ayrıca sözlüğü bilmiyorsun falan gibi bir ukalalık etme gayreti içinde değildim. öyle anlaşıldıysa kusuruma bakma, yanlış aktarmışım demek ki.

inan ki sandığın kadar karmaşık değil. sadece minicik bir kutucuk daha işaretleyeceksin sorunu girerken. bunda karmaşık bir kısım yok.

teknik kısmını duyurunun sahipleri düşünsün ayrıca. benimki sadece bir öneri. olur olmazi onlar bilir. :)

özel olarak son bir soru sorayım sana. ben şimdi dan diye bu duyuruyu silsem, o kadar özenip yazdığın cevapların silinmesine uyuz olmayacak mısın?
  • hevipeyra  (16.02.13 21:33:57)
@eskinkir: ekstrem örnek veriyorsun. duyuru kapanacak olsa verdiğim cevaplardan çok duyurunun kendisine üzülürüm. sözlükten nerdeyse daha iyi bir bilgi kaynağı burası. salt bilgi dolu hatta. forumlara oranla çok daha iyi bir formata sahip.

dediğini yapmak teknik açıdan benim dediğimden daha zor ve anlamsız aslına bakarsan. bir kutuck ekleyip ona 2 satır kod yazmak daha mantıklı geliyor bana. yazılımcı değilim, bilmiyorum net olarak elbette.

ayrıca atladığın bi nokta var. ben bildiğimi zaten biliyorum. amacım benim bildiğimi başkasının da öğrenmesi. verdiğim cevabın bana mail olarak gelmesi anlamsız oluyor bu noktada. ben o cevabı alıp forumlarda tekrar mı paylaşacağım?

bak sen bi daha düşün önerimi, saçma gelmeyecek eminim sana da. :)) cidden zor değil ve verimliliği arttıracak bir öneri bu.
  • hevipeyra  (16.02.13 21:41:56)
@eskinkir: kısıtlama yok işte, onu anlatamıyorum ben. silerim arkadaş diyosan evet diyeceksin. ben silmem dursun diyosan hayır diyeceksin. kısıt bunun neresinde?

asla silinemez bir modelden bahsetsem tamam diycem ama silmek gene inisiyatifte bırakılıyor. ayrıca bir süre sonra oturacaktır sistem. ben mesela silinebilir duyurulara da gayet cevap verebilirim. silinebilir demek 3 saat sonra silinecek demek değil. bin küsür soruya cevap vermişim burda. insan üzülüyor yahu. :)
  • hevipeyra  (16.02.13 21:49:11)
Seks hayatınla ilgili duyuru açmaktan utanıyorsan, seks hayatınla ilgili duyuru açma dostum. Bu kadar basit. Adam altına emek verip yardırıyor, sen çat diye siliyorsun. Bu apaçık saygısızlık benim gözümde. Ciddi emek sarfediyor burada çok takılanlar.

'Anonim soru sorma' opsiyonu açılır Quora gibi, seks hayatınla ilgili soruları oradan sorarsın madem. Amma gizli meseleleriniz varmış ya.
  • roket adam  (16.02.13 21:53:59)
hani belki dalgınlık olur vs. bunu düşünürsek default olarak "bu duyuruyu her an silebilirim" kutusu tiklenmiş halde gelsin. duyurum kalıcı olsun diyen kişi tiki kaldırsın. buna bile razıyım ben.

ekşi sözlük yazarları için duyurunun altında "internet kullanıcıları da görebilsin" şeklinde bir kutucuk mevcutken benim dediğimin eklenmesi anormal değil inan ki. :))
  • hevipeyra  (16.02.13 22:03:00)
Duyuruya bilmemne hakkı falan diye dramatize etmeyin olayı. Birinin burada soru sorabilmesi zaten bir hak, birinin gelip cevaplaması bulunmaz bi nimet. Adam senle bilgisini paylaşıyor, bilgi hayatta en zor elde edilen olgulardan biri. Yüzlerce binlerce saatini harcamış belki senin sorduğun detay şeyi öğrenmek için. Buna böyle nankörlük edilmez bence.

Sorunun internette BULUNMASINDAN rahatsız olacaksan, hiç girmeyeceksin o duyuruyu, olacak bitecek.
  • roket adam  (16.02.13 22:05:19)
konu duyuruya öneri sunmaya çok birbirine öneri sunmaya dönmüş. sanırım amaçlanan bu değildi. kaldı ki daha bahsi geçen yönetici ve kodlayıcı tayfasının bir görüşü yok. konu hakkında bir görüş bildirmem uygun düşerse şunu söylemek isterim: aynı duyuruya cevap vermek cidden bunaltıcı bir şey. bunun çözümlenmesi gerek. benim önerebileceğim şey ise bir kutucuk olması ve "silinse olur" isimli kutucukla moderatöre iletilmesi. gerçekten fayda sağlamayacak bir soru ya da kısa bir şey ise silsin gitsin. yoksa kalsın. moderatör 48 saat içinde ilgilenmezse otomatikman silinsin.

  • idearch  (16.02.13 22:25:28)
öneriye +1
"bu duyuruyu/soruyu daha sonra silebilirim." seçeneğinin olması güzel olurdu evet.

belki "gönül işleri" kısmı hariç tutulabilir zira o bölümde soru soran hemen hemen herkes "silebilirim"i seçecektir zaten ne olur ne olmaz hesabı :)
  • iz  (16.02.13 22:29:41)
kullanıcıların duyuru silme hakkı olmamalı bence. bir sürü forumda böyle bu. hiç de sorun olmuyor.

düzeltme hakkı da var nasıl olsa. çok pişman olduğu bi şey yazdıysa girip içeriğini temizler. ha ama cevaplarda varsa sorun teşkil edecek bir şey, bilemiyorum.

ya da en azından gönül işleri, ev arayan, kayıp, kan, alınık satılık duyuruları silinebilir olsun. buralarda çok bilgi gerektiren bir şey olmuyor sanırım.

bunlar da yine minimum 2 saat sonra silinebiliyor olsun. çıkamadım işin içinden :)
  • supergirl  (16.02.13 22:52:24 ~ 22:53:11)
@eskinkir

"x soruyorum silicem" kalıbına oldum olası kılım ben. savunduğum şey de o değil zaten. o yüzden başka önerilerde bulundum. uygulamaya geçilmese de üzerinde düşünülebilir en azından.
  • supergirl  (16.02.13 23:51:47)
keşke moderatörler de katılsa şu tartışmaya. sonuçta havaya konuşuyoruz şu an. yetkili merciden ses çıkmazsa bu duyuru da tozlu sayfalara gömülür gider.

silsem mi acaba? :))

iyi geceler herkese.
  • hevipeyra  (16.02.13 23:58:16)
az önceki fikrim pek rağbet görmedi ama en azından duyuru silinememeli çünkü:
duyuruya çok benzeyen türkhukuksitesinde de Üyeyim. oradada birmeslektaş soru sorar ve yardım ister. oradaki bir soruya genelde kafadan cevap veremezsiniz. bir iki kanun Yargıtay kararı falan okuyup cevaplamamız gerekir. şimdi bu soruyu yazan Üye soruyu silse ne hissedersiniz? gerçi soruyu da silemezsiniz. öyle bir buton yoktur. bunun en büyük sebebi site sahibinin keyfi değildir. Orası ş.
anda türkiye'nin en büyük hukuki platformu ve hukuk açısından bilginin tartışmasız türkiye deki en büyük bilgi bankası. Onbinlerce avukatın ve hakim-savcının rehberi. bunun en büyük Sebeplerinden biri de işte- bu-silememe olayıdır-bence.
  • ground  (16.02.13 23:59:01)
Peki degistirme'ye izin olmali mi? Adam silmek isterse degistirmeye girer icerigi tamamen siler. Ona ne yapacagiz?

  • compumaster  (18.02.13 20:00:59)
@compumaster içeriği tamamen silse dahi soru başlığı ve aşağıdaki cevaplar duracak. arama yapan kullanıcılar istedikleri konuyla ilgili bilgiyi almış olacaklar.

sözlükteki ilk entry'nin silinmesi gibi olur yani. başlık ve diğer bilgi verici içerikler kalır. hem bu dediğin duyuru açan adına da bir rahatlama sağlar belki. :)
  • hevipeyra  (19.02.13 07:47:34)
bir de benim tahminime göre halen pek çok kullanıcı sorusuna cevap aldıktan sonra silmeyi olağan olan durum gibi görüyor. sitenin mantığını fark edemiyor. boşa megabayt kaplamayalım diyor da olabilirler. başka insanların da benzer sorunlardan muzdarip olduğu hiç düşünülmüyor. bu kültürü de yerleştirir bir yandan bu uygulama.

diğer yandan sorusunun nasılsa güncel olmadığı düşünüp silenler var ama bu da hatalı bence. örneğin araba fiyatı soranlar oluyor. ben 3 sene sonra 2013 yılındaki dizel otomatik volkswagen araç fiyatları neymiş diye burdan öğrenebilirim oysa.
  • hevipeyra  (19.02.13 07:53:51)
sonuna kadar destekliyorum

  • mormormorius  (20.02.13 11:37:28)
Kesinlikle katilmiyorum, cevqp verilmesin bir daha olsun bitsin. Ne demek soru sormasaymis madem demek, daha sonra pisman olur siler bize ne? Adamin elinden ozgurlugunu almak kimin haddine?

  • Mikail bey  (20.02.13 11:42:56)
kimsenin elinden özgürlüğünün alındığı yok? insanları bilgilendirmek var sadece. hepsi bu. bu kadar aşırı tepki verilecek bir öneri de değil bence bu? çok abartıyorsunuz.

  • hevipeyra  (20.02.13 11:46:40)
Hayir niye abartayim, bu sitenin amaci diger kullanicilara degil soru sorana bilgi vermekmis -ben demiyorum. Zaten bu yuzden "su nasil yapilir" diye bir soruya, peki daha sonra su olmaz mi diye alt varyasyonlarini baska bir kullanici sordugunda o cevap cevap olmadigi gerekcesiyle siliniyor. Yani site kullanicilara yol gostermek icin degil soru soranlarin cevaplarini almasi icin var. Aksi halde bir celiski olur. Ha siz bu kadar kafaya takiyorsaniz o kullaniciya cevap vermezsiiz bir daha ya da benim yaptigim gibi duyuru seklinde ayrica yazarsiniz.

  • Mikail bey  (20.02.13 11:51:17)
ben yüzlerce kullanıcıyı ayrı ayrı takip edemem ki? her gün eklenen bir sürü de insan var ayrıca.

sanırım yukarıda yazanların tamamını da okumadınız. "duyurumu ileride silebilmek istiyorum" kutucuğu standart olarak tiklenmiş olarak da gelebilir ve sadece duyurusunun kalıcı olmasını isteyen insanlar tiki kaldırır. yani normal kullanıcı aynı şekilde devam eder yoluna. tiki kaldırmadığı sürece mevcut şartlar sürüyor olur.
  • hevipeyra  (20.02.13 11:54:36)
verdiğiniz cevapların bir şekilde saklanması mantıklı olabilir ama duyuruyu açan kişinin duyuruyu silememesi gibi bir durum temel hak ve özgürlüklere aykırı bir durum.

kendi yazdığım bir soruyu, duyuruyu(ki bazı sorular yorum falan da içeriyor.) silemiyor isem, bu çok sert bir yaptırımdır bence...
  • enkolaykullaniciadi  (20.02.13 12:13:36)
rica ediyorum yukarıda yazılan yorumları bir okuyun önce. bu bahsettiğiniz konularla ilgili bir sürü şey konuştuk. sadece duyurunun ilk 1-2 paragrafını okuyarak çıkarım yapıyorsunuz, hatalı oluyor. bu üzerine tartışalım dediğim bir öneri sadece.

ayrıca temel hak ve özgürlüklerle ne alakası var bunun? yapmayın yahu. dediğim gibi, bir kısıt söz konusu değil. zorlama yok. tercih var. bu kadar? kimi neden engelleyelim? siz bahsi geçen seçenekteki tik işaretini ellemeyecekseniz mevcut sistemden farklı bir işleyiş olmayacak. değişen hiçbişey yok. sadece ben cevap vereceğim sorunun 1000 klavye vuruşu yaparak, 10 dakka emek harcayarak, gugıl araştırmaları yaparak emek etmeme değip değmeyeceğini biliyor olacağım. orda da tercih bana kalacak. silinebilme ihtimali olan soruya bunu bilerek cevap vericem?
  • hevipeyra  (20.02.13 12:21:56)
kendi seçecek "silmeyeceğim" diye. bunun neresi özgürlük kısıtlaması yahu.

  • iz  (20.02.13 13:07:39)