Yeşil Pasaport ile Avrupa Sorunsalı

Hej,

Yeşil pasaportum var, normalde Avrupa'da hemen hemen her yerde 3 ay kalabilme imkanım var, ama sonrasında 6 ayı yurt içinde geçirmem gerek diye biliyorum.

Şimdi benim İsveç'ten oturma iznim var ve haziranın sonuna kadar buradayım. Oturma iznim bittiğinde 3 aylık hakkımı kullanarak gezinebilir miyim yoksa bu 3 aylık hak oturma izni süresi içinde eriyip gitti mi? Yani direkt Türkiye'ye dönmem mi gerekir?

NOT: İsveç oturma izni pasaporta işlenmiyor, pasaportta çıkış tarihim ocak 2013 olarak gözüküyor.

3 ayın başlaması Schengen bölgesine giriş ile alakalıdır. Şu anda İsveç'te bulunuyorsan bu oturum izni sayesindedir. Tahminimce ancak AB dışına çıktıktan sonra yeniden İsveç'e gidip 3 aylık süreyi başlatabilirsin.

  • cakabo  (13.02.13 17:58:08)
bu çok alangirli bi soru yahu, burda kim ne derse mantığına göre sallıyacak. bu sorunun cevabı, ilgili yönetmeliklerdedir sanırım. ama onları nerden bulursun bilemem.

  • only the strong survive  (13.02.13 18:13:20)
@cabako:

İsveç de Shengen'e dahil. Oturma iznim olmasa da yine bu 3 aylık süre içinde oturabilecektim. Oturma iznini 5 ay kalabilmek için aldım. Ama dediğin doğruysa o zaman yeşil pasaportun nimetlerinden 5 ay bittikten sonra vizesiz gezmek için yararlanamayacağım. Hemen shengen dışına çıkıp girmek olmuyor, 6 ay Türkiye'de kalmam gerekecek sanıyorum. Doğru mu?
  • darkredanger  (13.02.13 18:16:26)
Isvecteki turk konsolosluguna gidiniz, size gerekli, en dogru cevabi vereceklerdir.
Sorunuza cevaben de evet, 3 ay doldugunda turkiyeye donmeniz gerek.

  • düşünüyorum öyleyse vurun  (13.02.13 18:23:27 ~ 18:24:24)