Yasal intihar

intiharın yasal olduğu bir ülke var mı? yani hastaneye yada bi merkeze gidip ben ölmek istiyorum dicem adamlarda ok! deyip vericekler ilacı mefta olcam. var mı böyle güzel bi ülke?

yok

  • smoothcriminal  (12.02.13 15:13:55)
sen ölmek istersin de karşındaki insanlar cinayet işlemiş olmak ister mi?
senin hayatı bırakmış olman o kurum ya da kişileri böyle bişeye aracı olmaları durumunda aklamış olmaz.

  • Kaotik Notral  (12.02.13 15:24:58)
@Kaotik Notra

niye hacı veterinerler hayvanları öldürüyor ya o cinayet değil mi? şimdi ama biz insanız falan deme hayvandan daha aşağılık yaratıklarız.
  • sifirin altinda  (12.02.13 15:30:06)
@cureforlove

ötenazi değil hacı hastalıktan falan değil sadece ölmek isticem gidip ölcem işte.
  • sifirin altinda  (12.02.13 15:31:44)
ama insanın kurduğu bir sistemde insan kendi haricindeki doğa ürünlerini kirletmekte, hayvanları öldürmekte, kobay olarak kullanmakta bir beis görmez tabi.

insanın insan hayatını resmi şekilde sonlandırması büyük tepki uyandırır sanırım, pek mümkün değil. bir de tabi ölme isteği yalnızca psikolojik bir bozukluktan kaynaklanabilir diye bir görü var. tüm canlılar fikren ve içgüdüsel olarak yaşamını sürdürmeye çabalar ve çabalamalıdır, aksi o canlıda bir anomali olduğunu gösterir vs.. gibi.
  • Kaotik Notral  (12.02.13 15:36:43)
intihar edeceğini söylersen her ülkede bundan alıkonulursun

intihara teşebbüs edersen ve kurtulursan her ülkede gözlem altına alınırsın bir süre

ama hiçbir ülkede intihar ettin/edeceksin diye hapse atılmazsın, hakkında suç duyurusu falan yapılmaz

yani intihar etmek her ülkede yasal.
  • la noix  (12.02.13 16:05:10)
@Kaotik Notral Biz araştırdık, bunun kuralı budur ve böyle olması gerekiyor gibi yaklaşımları mantıklı bulmuyorum.

Her ne kadar dramatik, travmatik, vb dursa da ölmeyi istemek bile gayet rasyonel bir iradenin seçimi de olabilir.

İnsanın hakkı olduğu diğer şeyler kadar ölmeye de hakkı olduğunu düşünüyorum.
Elbette önüne gelen kendini öldürsün ve biz de bunu doğal karşılayalım demek değil bu, konsept bir yaklaşım sadece.
  • velhasilkelam  (12.02.13 16:10:13)
@velhasilkelam,

ben de mutlak doğru budur gibi ortaya koymadım zaten. konunun uzmanı da sayılmam.. ama biyolojik bakınca depresyon kaynağı olmadan bir canlının hayatına son vermesi pek mümkün görünmüyor. yani intihar dediğimiz şey canlı yaşamının doğal bir parçası değil. tıp da bu duruma doğal ve müdahale edilemez olarak değil ''tedavi edilebilir'' olarak bakar.
  • Kaotik Notral  (12.02.13 16:15:30)
@Kaotik Notral Aslına bakarsan bunlar genel geçer fikirler ve hali ile sen de bu fikirleri baz alarak bir sonuca varıyorsun.

Benim yaklaşımım ise tıp ve diğer bilim dallarına yine saygı duyarak ve genel geçerleri için belirli istisnaları da öngörebilmekten ibaret.

Daha düz bir ifade yazarsam; bir insan ölmek istedi diye bu onun mutlaka depresyon vb gibi ruhsal bir sıkıntı içinde olduğuna işaret etmek zorunda değildir diye düşünüyorum.

Şuan sadece teorik olarak düşünüyorum ve hayatı bambaşka algılama ve yorumlama metodları ile bu mantıklı bir istek olabilir benim tarafımdan bakınca.

Tabi sanılmasın ki intiharı savunuyorum. Karşı tez olarak aklıma gelen fikirleri ortaya koyuyorum sadece.
  • velhasilkelam  (12.02.13 16:38:15)
bakjwi isimli filmde görmüştüm. kore'de tam olarak dediğiniz gibi bir sistem vardı sanırım.

  • daglien  (12.02.13 16:57:35)
wikipedia şöyle diyor:

"Hekim destekli intihar Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington, Oregon ve Montana eyaletlerinde yasaldır."

tr.wikipedia.org
  • gotham  (12.02.13 17:39:58)