Bir ideolojiye, siyasi partiye, görüşe vb. körü körüne bağlı olmak

Eminim bu durumda olan bir çok kişi vardır burada da. Sorum onlara. Nedir size bağlı olduğunuz ideolojinin ya da siyasi görüşünüzün vb. en doğrusu olduğunu düşündürten? Neden en ufak eleştiriye bile gelemiyorsunuz ya da "eleştiriye gelirim aslında" deyip sonra eleştiriyi daha anlamadan körü körüne savunmaya başlıyorsunuz?

Benim çevremde azımsanmayacak kadar çok bu insanlar. Mesela adama chp'yle ilgili bir şey söylüyorsun "chp dedin mi akan sular durur bak. laf söyletmem!" falan diyor. Ya da bak şu işin arkasında cemaatin olma ihtimali olamaz mı diyorsun. Yok olamaz diyor adam. ne biliyorsun da olamaz diyorsun mesela? Ya da soruyorum hangi partiye oy vereceksin diye; "hiç düşünmem mhp'ye basarım oyumu ben yıllardır." diyor. nasıl yani hiç düşünmeden?neden düşünmeden yahu? düşünüp oy versen olmaz mı yani?

sizin düşüncelerinize karşıt görüşte olan milyonlar hatta belki milyarlarca insan varken neden en doğrusu sizin düşünceniz olsun? Onlara göre de kendi düşünceleri en doğrusu. Neden eleştirel bakamıyorsunuz? Objektif olmayı denemiyorsunuz? Bu kadar körü körüne bir şeylere bağlı olmanız çok saçma değil mi? Tek bir ideolojiyi körü körüne savunmak yerine eklektik yaklaşsak daha güzel olmaz mı?

sorumun muhatapları biliyor kendini.

bence hep seks yüzünden oluyor bunlar.

  • barix  (08.02.13 12:06:35)
Bazı insanlar için bazı duygular-düşünceler jengadaki hassas taş gibi oluyor. O taş çekildiğinde her şey yıkılacağı için ne pahasına olursa olsun korunmaya çalıışılıyor. Geçmiş zamanlarda inançlarının yanlışlığı kesin olarak çürütülen bir çok insanın intiharları da bunu destekler nitelikte.

Genelde bu körü körüne bağlı olunan değerler aileden çocuğa geçen şeyler oluyor.
  • zonely  (08.02.13 12:15:46)
Bence duygu yoğunluğundan kaynaklanıyor. Milliyetçi biriysen, dindar biriysen bunlara göre hareket ediyorsunuz. Benim için ise takım tutmak gibi birşey. Çok rahat fener ayakkabısı, beşiktaş forması, galatasaray atkısı giyerim. Yani demek istediğim Akp yi gözüm kapalı olarak kötüleyemem çünkü ekonomi son derece iyi durumda, fakat demokratik açıdan onlarca gazete,medya patronu mağdur olmuşken gözüm kapalı övemem. Chp içinde aynı, Mhp içinde, Bdp içinde aynı bunlar. Halk iyi yönetişimi bilmiyor malesef. Aysun Kayacı bir laf söylemişti de çok tepki toplamıştı: Dağdaki çobanla benim oyum bir mi? demişti, Aysun Kayacı söyleyince bunu insan ister istemez bir duraksıyor. Ama pratik olarak uygulansa (örneğin, sadece eğitim almış kişilerin oy vermesi gibi) dünya daha güzel olabilir gibime geliyor. Türkiye'de bu durumun değişmesinin zor olduğunu düşünüyorum, çünkü öğretmenler eleştirel bakış açısında bihaber. Aynı nesil dönüp dönüp duruyor. Sorunun direkt cevabına gelecek olursak, sen takım tutuyor musun bilmiyorum ama bundan sonra rakip tatımı tutar mısın? bunu birine söyle iş bu kadar basit siyasette de böyle herşeyde böyle, insanlar gerizekalıdır (bence,malesef) Bu yüzden sende aramıza katılmalısın :)

  • secilmis uye  (08.02.13 12:35:37)