Uçak Kaçırma

Handbag yarım saat'ten fazla aramaları sonucu uçağımı kaçırdım.

Tekrar giriş yapamıyorum vizem'de 1 giriş hakkım vardı.

2 saat bekliyeceksin daha sonra bir şeyler dedi pek anlamadım.

Param bitti elimde sadece kaçırılmış uçak bileti bulunuyor. Tekrar giriş yapamıyorum.

Peki bu durumda ne olucak ? Kötü senaryoları alayım...

nerdesin nereye giriş yapamıyorsun?

  • interview with the vampire  (07.02.13 14:28:50)
yollarlar ilk uçaktaki ilk boş yerle muhtemelen orda tutmazlar.
ama nereye gideceğini söylememişsin, biletin tr den başka bi yere ise yine de tr ye postalayabilirler. orasını bilemiyorum.

  • kediebesi  (07.02.13 14:31:30)
git yönetime anlat mağduriyetini. onun bunun çocukları değilse yardımcı olurlar.

  • dokunmakalbime  (07.02.13 14:34:00)
riga'dayım şu an istanbul dönüşünü kaçırdım.

Bana söylediği yarın aynı saatte yani 14:30'da gidiş var.
  • tuncaycafer  (07.02.13 14:34:41)
bir sonraki uçak ertesi gün 14.30 muymuş? o yüzden giriş yapamıyorsun yani. anlaşıldı. eğer durum oysa, polislerle görüş. izin vermezlerse eğer mecbur havaalanında kalacaksın.

  • interview with the vampire  (07.02.13 14:35:51)
muhtemelen giriş yapamayacaksın ve orada beklemen gerekecek, uçağı kaçırdığın için yeni bilet al.(param da yok demişin) veya hangi havayoluysa git onlarla konuş rica et, belki bi iyilik yaparlar.

onların seni araması maalesef onların (havaalanı güvenliği, gümrük görevlisi, havayolu) kabahati olarak sayılmıyor onun için hiçbişeyi tazmin etmeme ihtimalleri yüksek. (en kötü senaryo)

bi şekilde deportation a getirseler olayı iyiydi.
  • kediebesi  (07.02.13 14:36:31 ~ 14:38:32)
Kesin içeri almıyacaklar orası kesin. Yalnız dediğim gibi üzerimde param yok ve bi şekilde ödeme şeceneğim de yok.

Bana no many no ticket derlerse ne olucak bunu merak ediyorum ?

Yurdışında kim kime yardım ettiği görülmüş.

Airbaltic
  • tuncaycafer  (07.02.13 14:41:27)
no many no ticket derlerse konsolosluktan yardım iste. seni bir şekilde gönderirler buraya.

  • bilge rusty james  (07.02.13 14:44:48)
işte bir 'lan mı canın sağolsun' vakası daha, buyurun.
para bulma ihtimalin nedir?
airbalticle git konuş hemen daha gecikmeden.
olmadı evet konsolosluk
allah kolaylık versin
haberlerini yaz buraya.

sonuçta herkes uçağı kaçırmış gibi yapıp ülkesine beleşe dönmek isteyebileceğinden senin para bulmanı isteyebilirler, yukarda nikini yazdığım arkadaşın başına bu gelmişti, umarım sen daha şanslı olursun.
  • kediebesi  (07.02.13 14:45:40 ~ 14:47:30)
büyükelçiliği ara.

riga.be.mfa.gov.tr
  • bilge rusty james  (07.02.13 14:46:43)
Acil Durumlar için 7 Gün 24 Saat +371 20331048
bilgenin attığı linkte böyle bir numara da var.

  • kediebesi  (07.02.13 14:48:39)
@kediebesi yazdıklarımı tam okuyup, anladın mı ?

Uçağımı kaçırmış gibi yapmak nasıl oluyor ? Zaten çıkış yapmışım kapıya kadar gelmiş. Sonra tekrar pasaport kontrolünden geçmişim giriş için.(kabul etmediler) Ee sonra standby durumu.

Ülkeye beleş dönme durumu yok.
  • tuncaycafer  (07.02.13 15:08:19)
@tuncaycafer,

Öncelikle şunu belirteyim yerel (Riga) saatle 18:40'ta yani bir saat sonra THY'nin Riga'dan İstanbul'a uçağı var.

İkinci olarak, kesinlikle para/ceza ödemek zorunda değilsin. Sen şu anda Air Baltic'in sorumluluğundasın ve en kötü ihtimalle yarınki uçakla eşek gibi seni taşımak zorundalar. Yarınki uçakla taşıyamayacaklarını bir şekilde çıtlatırsa kendilerine dava açacağını ve sosyal medyada markalarına milyonlarca dolar zarar verebileceğini söyleyebilirsin.

Üçüncü olarak; Air Baltic'e cazgırlık yapıp kendini THY uçağına bindirtme ihtimalin de mevcut, ama zor bir ihtimal.

Dördüncü olarak; yarınki uçağa binmeyi planlıyorsan da şayet, mutlaka otel istemelisin. Bu işin sorumlusunun kendin olmadığının altını çizmeyi ve sana karşı yapılacak kötü muameleyi (otelsizlik gibi) gerekli mercilere şikâyet edeceğini belirtmeyi unutmamalısın.

Geçmiş olsun, kolay gelsin.
  • desdinova  (07.02.13 16:49:07)
Ayrıca seni uçağa bindirecekleri zamana kadar seni beslemek de zorunda olduklarını belirteyim.

  • desdinova  (07.02.13 16:52:04)
@desdinova @herkes

Kısaca anlatmaya çalışacağım (zor olsa da)

- Hiç kimse ilgilenmiyor bana yardımcı olan bayan gelicem dedi. Yalan oldu
- Polis geldi. Bana güvenlik kamerasından baktım senin handbag'in 2 dakika'da bitti diyor. I will find it baggage deyip kaçıp gitti (kafasına göre)
- Hakkımı aramaya çalıştığım zaman üzerime üzerime geliyorlar, (bu durum herşey de geçerli oluyor, banka,yurt,taksi,hastane,polis)
- Konsoloslukka defalarca konuştum bana dedikleri polisi beklemek zorundasın ve yeniden bilet almalısın (airbaltic cevabını veriyorlar)
- Neye dayanarak senin dediklerini yapmak zorundalar ? (muhtemelen beni ilgilendirmez moduna gircekler)
- Şu an resmen kaldım yicek bir şey zar zor buldum. Daha baggage ortalıkta yok.

Demem o ki, bir şey diyemiyorum.

Beni beklettiler beklettiler 18:00 gibi tekrar konuştum ve bana bilet ofislerinin kapandıklarını. Ayrıca benimle ilgilenen polisin ismi öğrenmek istediğimde NO NO dedikleri. Tek denilen sabaha kadar bekliyeceksin.
  • tuncaycafer  (07.02.13 18:39:53)
@tuncaycafer

panpa, öncelikle durumuna çok üzüldüğümü belirtmek istiyorum. haksızlığa uğramak çok koyar. şerefsizlerin yaptıkları işe bak ya..

zorundalar kısmı şuradan geliyor. eğer bir yolcu inad'dan dolayı havalimanında kalırsa, havayolu hem ceza öder hem de bu adamı geri götürmekle yükümlüdür. sen inad değilsin ama sonuçta aynı inad gibi alanda kalmış bir adamsın. inan sen farkında olmasan bile, senin varlığın nedeniyle havayolu ve sınır polisi birbirine girmiştir bile. malesef tek mağdur sensin.

bana özelden telefonunu, isim soyismini mesaj atar mısın.. konuyu biraz araştırıp yarın yardımcı olmaya çalışacağım.

bu arada sen de www.facebook.com adresinden şikâyetini yaz en azından. bir ihtimal geri dönebilirler.

dil bilmiyorsan airbaltic türkiye'nin telefonu: +90 212 5797951. muhtemelen sabah 9'dan sonra açık olurlar.
ingilizce biliyorsan letonya için de böyle bir telefonları var: 90001100 (within Latvia, LVL 0.37 per minute)
  • desdinova  (07.02.13 21:04:26 ~ 21:11:45)
@desdinova

panpa, alıştım artık koymuyor..

1 saat önce submit claim yaptım. dönüş yapan olmadı.

attention attention anonslarından artık ...

sabah ola hayrola artık ...
  • tuncaycafer  (07.02.13 21:29:38)
ben senin olayın için yazmadım bu dediğimi zaten, demek istediğim zor durumdaki insanlara pek yardım etmiyolar bu konularda, konsolosluklardan bile (ya da belki ediyolarsa bile duyamadım hiç). yani illa ki sen para bul sen kendin uç istiyorlar. ve şu anda onlar her ne kadar seni aramada bekletmiş olsa da sana uçağını kaçırmış insan muamelesi çekiyorlar. demek istediğim sadece buydu, mantıklı vs olduğu için değil, bunlar hep bele olduğu için yazdım zaten. umarım sabah seni bi şekil, daha da zora sokmadan ülkemize postalarlar da bu kabusun biter.

her ne olursa olsun bu arada, seni aç bırakamaz polis, istersen suçlu, tutuklu ol yani. kimi bulursan yakasına yapış ve yemek talep et.
  • kediebesi  (08.02.13 00:26:54 ~ 00:29:03)
@kediebesi

hangi konularda yardım ediyorlar ki bu konuda yardım etsinler.

daha açıklayıcı yazman gerekirdi, başka bir şey anlattığını anlamam için.

10 dakkika önce konuştum yemek için sabah beklemen gerekiyor dedi aynen.

kabus felan yaşamıyorum, ben onlardan daha rahatım, postalamaları gerekmiyor.
  • tuncaycafer  (08.02.13 01:21:02)
tom hanks ayarına gelmişin evet. insanlık bile ölmüş, hiç mi atıştıracak bişi bile yokmuş yani.

  • kediebesi  (08.02.13 01:47:49)
var var çokanat var. 1-2 tane yedim gitti.

  • tuncaycafer  (08.02.13 03:31:53)
biniyo musun 18:30'a?

  • kediebesi  (08.02.13 16:00:48)
troldü bence.

  • desdinova  (10.02.13 19:56:37)
pek trollük de bir konu değildi ama...

  • kediebesi  (10.02.13 21:44:01)
Duyuruya cevap vermek istemedim, aklıma geldikçe sinirleniyordum. Biraz geçti gibi, kısa özet geçeyim;

- AirBaltic'den kesinlikle uzak durun (adamlar resmen ortadan toz oldu)
- Konsoloslukdan biri ile konuştum, THY'da çalışan biri ayağıma kadar gelip yardımcı oldu, yani 1 gece kalmakla aştım olayı
- Bu olaydan çıkarılcak ders şudur ki, temkinli olmak ve yurtdışına çıktığında ilk gidilcek yer konsoloslukdan bilgi almak.
  • tuncaycafer  (11.02.13 12:29:17)
onlar mı karşıladı dönüşünü?

  • kediebesi  (11.02.13 13:01:27)
Artık en son olayı aileme açıklamak zorunda kaldım. Bilet aldılar.

  • tuncaycafer  (11.02.13 13:08:56)