[Gurme] Cok acili yemek

Neden insan cok acili yemek yer? Oyle yiyince sirf acinin tadi geliyor, yemegin tadini alamiyorsun, en azindan bana oyle geliyor, o yuzden cok acili hic yemem, hatta acili bile yemiyorum artik yemegin tadini tam alabilmek adina. Evet neden insan acili yer, sirf damak tadi mi yani, bir de onun cikisi var tabi, peh...

bence her yemeğe ve yemeğe katılan çeşniye göre değişir o. örneğin kuru fasulyenin yanında acı biber turşusu süper olur. ya da çiğköfte acısız düşünülemez mesela...

her yemeğe pul biber boca eden zihniyete gelince, onun dilindeki reseptörler yanmıştır, ne versen yer...
  • uyuzcan  (18.01.09 01:41:22 ~ 01:44:52)
eğer tam anlamıyla tadına varmak istiyorsanız tuzuda azaltmak gerek tuz da tadı perdeler.ama tabi o yemeğin normal halinde olan baharat sayılmaz.@uyuzcan ında söylediği gibi çiğ köfte baharatsız olmaz ama tutupta en basitinden bir pilava bile biberi basanları bende anlamam.

pilav diyince ben de ketçaba takılıyorum bazen.bikaç arkadaşım pilava bile ketçap sıkıyolar ve birçok şeyi ketçap olmadan yemiyolar ne gerek var ne tad alıyosun ondan adam gibi yesene işte yok
  • genc irisi  (18.01.09 02:02:51)
herşeyi çok acılı* yiyen biri olarak söyleyebilirim ki acı yemek inanılmaz bir haz veriyor bana. bazen de böyle kaşık kaşık sırf biber yiyesim gelir. bende öyle yemeğin tadını çokta kapatıyor diyemem. gariptir ama artık içerde neler dönüyorsa bende çıkışta da hiç bir sorun yaratmıyor.

  • emrag  (18.01.09 02:14:06 ~ 02:15:06)
yemeğe tad vermesi yanında acı yemenin ayrı bir keyfi vardır.bazı şeyler tarif edilemez ya öyle birşey olsa gerek(şiir gibi oldu(: ) şöyle söyleyeyim bu bildiğiniz pul biber denen şeyi abartıp ekmeğin üstüne döküp yediğimi bilirim ve gerçekten de güzel oluyor.he çıkarken sorun olmuyor mu? fazlasıyla ama gül diken meselesi işte.
ayrıca sorudan çok ekteki resme takıldım ben.iştah açıcı olarak birebir.

  • machine head  (18.01.09 02:42:19)
normalde karabiber acisini severim ben, ama son gunlerde jalapeno'ya sardirdim. o olmadan omlet, tavuk falan bi yavan geliyor. yani yedigimden tat alamiyorum hafif bir acisi olmayinca. nasil diyeyim. hani bulent ustun'un kosesi var ya, "prensiplerim vardir" diye, ben de acisiz yiyince sanki bosuna yemisim gibi hissediyorum. agzinda o aci tat varken ustune bir de buz gibi elma suyu,off.

  • osuruklu  (18.01.09 07:55:36)