deprem korkusu

evler nasıl yapılıyor anlamıyorum çok saçma geliyor nasıl bir arada tutuşup kalıyor bu harçlar nasıl ayakta duruyor bu zeminler falan. aklım almıyor aga. bizim ev deniz kumundan kolonsuz falan elli küsür yıllık bina. çok korkuyorum amk. yakın zamanda taşınacağız yeni bir eve ama yeni evler de beni korkutuyor lazut lazut mütehaitler evi yapanlar küçük ağaoğlu her biri vardır bir uyanıklıkları diyorum. biz taşındıktan sonra bu eski evde babam oturacak bir de onun için de ayrıca korkuyorum. şu an bile deprem ihtimalini düşünüyorum kabuslarımda bile 2012 misali evler üzerime üzerime yıkılıyor amk. nasıl kurtulacağım bunu düşünmekten.

ben inşaat mühendisiyim. hesaplayınca kurtarıyor ama uzaktan bakınca ben dahi şaşırıyorum. çok manyak bişey. uçağın uçmasının bilimsel açıklamasını anlıyorum mesela ama ona da şaşırıyorum. gemiler de aynı. hele elektronik beni bitiriyor.

  • tukenmez adam  (06.02.13 01:19:11)
tukenmez adam +1

ben doktorasini yapiyorum, hala aklim cikiyor nasil ayakta durabiliyor binalar...

kanuni yonden: kocaeli depreminden beri cok sey degisti. yonetmelikler deniz kumu nervursuz demir kolonsuz kiris gibi bir cok anlamsiz ve tehlikeli dizaynlara izin verdiyordu. sonra amerikan asce ibm ve aci yonetmeliklerinden calip cirpilarak yeni yonetmelikler ortaya cikti.
son tuketici icin biraz daha guvenli artik yeni yapilan evler. cunku yonetmelik evlerin yikilma ihtimalini epey azaltti diyebiliriz. icnizi rahat tutun. eski evden cikin kimse oturmasin, kiraya da vermeyin. yeni evde rahat rahat kirin gotunuzu oturun.
  • yirtik foto  (06.02.13 03:28:20)
agalar biriniz mühendis biriniz doktorasını yapıyor. biz ölelim o zaman ya. ne anlamsız ne bohem bir dünya.

bizim hiç şansımız yok o zaman :)

akşam şöyle apartmana karşı bir sigaraya yakayım :)
  • ekinox  (06.02.13 08:52:26)
99 depreminden sonra 2000 yilinda yayinlanan deprem yonetmeligiyle isler cok degisti. Yeni alacagini evin bulundugu bina 10 yasin altindaysa cok da endise etmenize gerek yok.

  • sAINT  (06.02.13 10:17:18)