doğrusu cinnet geçirdi mi cinnet getirdi mi

medyada sürekli cinnet getirdi yazıyor bugün mynet haberde arkadaşlarını tarayarak öldüren asker içinde gene cinnet getirdi yazılmış

haber.mynet.com

Siirt'in Pervari İlçesi'nde cinnet getirdiği sanılan bir asker, karakoldaki arkadaşlarını otomatik silahla taradı.

oysa bana göre doğrusu cinnet geçirdi olmalı cinnet getirdi yazılınca anlam düşüklüğü oluyor ama medya sürekli cinnet getirdi yazıyor sizlere göre doğrusu ne herkesten cevap bekliyorum ama özellikle konunun hakimi bir türkçe edebiyat hocası yazarsa ve cevabında hoca olduğunu yazarsa sevinirim

(bkz: cinnet getirmek)

ben olur da kullanacak olursam cinnet geçirmek olarak kullanirim yine orasi ayri tabi..
  • buzzlightyear  (05.02.13 18:09:23)
abi tamam, doğrusu bu olsun, cinnet getirmek olsun. ama biz yine "cinnet geçirmek"i kullanalım, kaç bin yıldır böyle kullanmışız, ağzımız alışmış, bu saatten sonra cinnet getirmek çok garip geliyor kulağa ya. memleketten mis gibi cinnet getirdim, buyur yi.. bu ne ya.
(dmxx, 18.10.2011 19:13)

  • berayrahat  (05.02.13 18:15:20)
karar verdim doğrusu bu.* gelin bu konuda toplumsal mutabakata varalım. kanayan bir yaraya daha dur diyelim. gerekirse baykal kamerasıyla gelsin. ama kapansın bu mevzu.

bir kere getirmek deyince sanki bilinçli bir durum var gibi. mesela kaç gündür sinir bozukluğu içerisindeyim. ah bir cinnet getirebilsem de gözüm kararıp doğrasam şurdan üç beş kişiyi diyorum kendime ama olmuyor. getir deyince getirilmiyor. o yüzden bekle ki geçiresin. evet, cinnet geçirmek daha mantıklı buradan bakınca.

ah zaten bir cinnet geçirebilsem hiç böyle dertlerim de kalmayacak ya neyse.
(cubuk kraker, 20.10.2009 18:34)
  • berayrahat  (05.02.13 18:16:08)
tdk da cinnet geçirmek anlamı
www.tdk.gov.tr
cinnet geçirmek delirmek, aklını kaçırmak

tdk da cinnet getirmek anlamı
www.tdk.gov.tr
cinnet getirmek bir an için delilik belirtisi göstermek

BU DURUMDA İKİSİ DE DOĞRU OLUYOR AMA BENDE CİNNET GEÇİRMEK DAHA DOĞRU
  • berayrahat  (05.02.13 18:19:07)
cinnet getirmekle aralarında fark var imiş. tdk şöyle diyerek tartışmayı bitirmek istemiş sanırım. ya da yıllardır kimse ikisini birden aratmadı tdk'da. aynen şöyle yazıyor;

cinnet geçirmek: delirmek, aklını kaçırmak.

cinnet getirmek: bir an için delilik belirtisi göstermek: “ayol, duydunuz mu? fahim bey cinnet getirmiş.” -a. ş. hisar.

devamlılık dikkate alınarak böyle bir sonuç çıkarılmış sanırım ama pek tatmin edici gelmedi.
(hukukcu6, 28.03.2011 23:59)
  • berayrahat  (05.02.13 18:21:44)
turkiye'de eski sevgilisini/eski karisini hatta karisini dograyan/kesen/parcalara ayiran en iyi ihtimal tabancayla delik desik edip ardinda da kendi hayatina son veren adamlarin yaptigi hayvanliga gerekce/neden olarak veriliyor/yaziliyor bu.
olay olmus ogle vakti, adam karisini oldurmus, ardinda belki yeni sevgilisini, sonra da kendisini, basin da mubarek tip doktoru, affetmiyor, aksam haberlerinde/ertesi gunun gazetesinde:
"cinnet geciren koca once karisini ve sevgilisini, sonra da tek kursunla kendisini oldurdu"
-de nerden biliyorsunuz lan, belki adam planli yapti, ve bu belki de farkinda olmadan yapilan hayvanligin derecesini dusuruyor bence
ve isin ilginc yani erkekler kadinlardan kat ve kat cok cinnet geciriyor turkiye'de,
her sehirde bi dallama haftada en az bi kere terkedilmenin verdigi aci ile cinnet geciriyor, ve gariptir -benim gordugum- baska yerlerde bu kadar olmuyor cinnet geciren kiskanc eski es/erkek arkadas
bi arastirilmali bence, var bi hayvanlik bizimkilerde
(c non, 24.09.2012 20:16 ~ 20:24)
  • berayrahat  (05.02.13 18:22:38)
cinnet delilik demek tam olarak
arapçadan geliyor
delilik getirmek mi delilik geçirmek mi daha mantıklı geliyor
ben hep cinnet geçirmek dedim
  • Fakin idiyıts  (05.02.13 18:43:18)