lazer tedavisi

şimdi benim gözüm 1,5 miyop 0,75 astigmat. pc başında, ders çalışırken, araba kullanırken gözlük takıyorum ama bir türlü alışamadım.

sizce çizdireyim mi gözümü?

bu kadar düşük dereceli bozukluk için çizdirilir mi yahu? ne gerek var? lazerin de riski var biliyorsun değil mi?

  • bilmemkacincinick  (04.02.13 12:45:29)
yaşın tutuyor mu, merceğin uygun mu, bi sakıncası var mı vs..bunlara rağmen doktor uygun görürse yapıyor. öyle ha deyince yapılan bişey değil.

  • dokunmakalbime  (04.02.13 12:46:00)
Dear Benjamin,
Yalnızca sizin kararınıza bağlı değil ki bu, doktorunuz ilk muayenede retina kalınlığına, miyopluk derecesine vs. bakar, ancak sonuçlar uygunsa operasyon günü verir.
Bir de, miyop ne kadar ileriyse operasyon o kadar kolay ve başarılı sonuç veriyor; sizin 1.5 derecelik miyop daha yavru. Bence bu operasyonu tekrar yaptıramayacağınız için (evet, şu anki teknolojiyle ikinci kez yaptırılması pek tavsiye edilmiyor) acele karar vermeyin, bir süre gözlükle idare edin.
  • kitvidet  (04.02.13 12:57:20)
@kitvidet bilmeden yazmasanız bide...
1-retina değil kornea kalınlığı ölçülür. yapılan işlem korneayı inceltmektir.
2-numara ne kadar küçük olursa o kadar az inceltmek gerektiğinden düşük numaralar daha kolay tedavi edilir, hatta çok ileri numaralar tedavi edilemez.
3-ikinci kez yaptırılamaması gibi bir durum kornea uygun olduğunda yok. hatta tam düzeltilememiş olup 0,50 civarı bozukluk kalması durumunda düzeltme ameliyatı yapılabiliyor ileri numaralarda.
4-araba kullandığını yazdığına göre de 18'den büyüktür yaşı. haliyle ameliyata uygun bir yaşta. ve bu yaştan sonra miyop yavruysa da genelde yavru kalır.

--
bir göz hastanesine giderek testleri yaptır, bir de ameliyat olacaksan ucuza kaçma sakın. wavefront vardı ben son kontrol yaptırdığımda mesela, gece görüşünü de düzeltme amacıyla. yoksa gece araba kullanmakta vs. zorlanırsın.
  • ucan spagetticanavari  (04.02.13 13:14:53 ~ 13:15:58)
teşekkürler yorumlarınız için. 22 yaşındayım ve doktora gidip kontrol ettirmeye karar verdim. risklerini ben de biliyorum ama eğer uygunsa gözüm yaptıracağım.

  • benjaminlinus  (04.02.13 13:28:44)
@ucan spagetticanavari, hemen öfkelenmeyin öyle, kalbe zarar... durum şu:
1-Operasyonu kendim de geçirmeme rağmen kornea değil retina demişim hagaten, yuh bana; hafızasızlık, dikkatsizlik, cahillik dizboyu, neyse ki doğrusunu yazan olmuş.
2-Bana İstanbul Cerrahi’de iki farklı doktor tarafından söylenenler bunun tam tersi. Benim miyobum gayet yüksekti üstelik, fakat doktor değilim, onların pinokyosuyum sonuçta.
3-Burada sadece "tavsiye edilmiyor" demediğim için çok pişmanım, canavar bey. Yine de hem (rezil) Dünya Göz hem İstanbul Cerrahi’de görüş aldığım doktorlar operasyon sonrası "ufak bir miyopluk" kalsa dahi ikinci bir operasyon yaptırmamamı tavsiye ettiklerine göre (ki bu tavsiye kendi maddi çıkarlarına da ters), pek de arzu edilecek bir şey değildir sanırım. Yine de elinden binlerce hasta geçmiş bir uzman görüşü değil bu elbette, altı üstü şahsi çıkarım.
  • kitvidet  (04.02.13 15:40:02)