Son sınıfken Yurtdışında Master Başvurusu Yapmak

Selamlar, yurtdışında master'a başvuru sürecinde yardımınıza ihtiyacım var tekrar.

Başvuru şartlarında lisans not ortalaması isteniyor. Hatta diploma notu diye anladım ben. Ancak deadlinelar hep nisan mayıs gibi olduğundan ben henüz mezun olmamış olacağım. Ben şimdi bu adamlara alıp transkripti mi göndereceğim? Yoksa son sınıf öğrenciler başvuramıyor mu? Nedir ne değildir çözemedim.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Ben mezunum fakat basvurdugum okullarin cogunda son siniflar icin normal basvuru suresinde transkript ve diger belgeler, temmuza kadar da diplomanin tedarik edilmesi soyleniyor.

  • sAINT  (22.01.13 22:12:05)
benim arkadaşlarım viyana teknik için, tr'de son sınıfta okurken bachelor için başvurdular, kabulu alıp viyana'da dil kursu yaptılar. bu sırada yine başvurup master kabulu aldılar.

  • VickVickyVale  (22.01.13 22:13:51)
bu soruyu muhtemelen başvuracağın bölümün erasmus koordinatörlüğü ya da enstitü sekreterliğine sormalısın

  • gudumlu anne terligi  (22.01.13 22:15:27)
hiç sorun çıkarmaz.

transcript'i gönderiyorsunuz sizi şartlı kabul ediyorlar. son ortalamanız tatmin edici olursa (ki olacaktır, son dönem sadece) okula giriyorsunuz.

yani şu anki transcript'inizle başvuracaksınız. sizi kabul ederlerse şartlı kabul olacak, şartları da mezun olmanız olacak neticesiyle.

başvurmayı düşündüğünüz bölüm okuls onrası iş tecrübesi aramıyorsa, yani yeni mezunlar ve full-time öğrenciler odaklıysa hiç sorun çıkarmayacaktır son döneminizde olmanız.
  • kuja  (22.01.13 22:19:56 ~ 22:21:00)
Peki esas başvuru diplomayı gönderince mi tamamlanmış oluyor? Yoksa başvuruyu transkripti ellerine geçince mi tamamlıyorlar? Sormak istediğim aslında şu; benim not ortalamam 2,5 diyelim ama diğer dönem 3e çıkardım ve 3le mezun oldum. Şimdi adamlar beni 2,5'a göre mi değerlendirecekler yoksa ellerine diploma geçtikten sonra 3'e göre mi değerlendirecekler. Yani ben mezun olup diplomayı gönderene kadar iş işten geçmiş olur mu?

Bir de benim bu dönem kaldığım bir dersim var.Diğer dönem onu da tekrar alıp verip mezun olacağım (seçmeli olduğu için önümüzdeki dönem de açılıyor). Başvuru yapacağım üniversitelere yollayacağım transkripte bu dersten kalmış olarak gözükeceğim yani. Bu bir sorun yaratır mı değerlendirme sürecinde? Bilginiz var mı?
  • yule  (22.01.13 22:23:51)
genelde adamlara gönderdiğin transcript'e göre değerlendiriyorlar yani ortalam 2.5 ise sen 2.5'luk öğrencisindir. fakat ilk 2 sene notların düşük, son 2 senede de belirgin bir yükseliş varsa bunun pozitif faydası olacaktır.

sonuç olarak sizin komple nasıl bir öğrenci olduğunuza bakarlar. kendinizi mektupta nasıl açıkladıklarınıza, referans mektuplarınıza falan.

eğer ki not ortalamandan emin değilsen bekle, yükselince başvurursun. "hmmm bu not ortalamasini yukseltsin" diye degerlendirmezler.

bu tur bilgileri başvuracağın okulu sekreterliğine de sorabilirsin, detaylı bilgi vereceklerdir sana. hatta adamlara "şu şu şu nedenlerden dolayı erken başvurmam lazım deadline'ı kaçırmak istemiyorum" dersen, sana yol gosterirler.

edit: dersten kalma konusunda, hayır tek başına negatif karar vermelerine yol açmaz. dediğim gibi başvuruyu komple değerlendirirler.
  • kuja  (22.01.13 22:28:22 ~ 22:31:01)
hic sorun olmaz +1
sonucta gpa'den asagi yukari son donem ne olacagini onlar da bilir sen de bilirsin.

  • yirtik foto  (22.01.13 22:40:27)
basvuru yaparken diploma notuna (kumulatif) bakilir, yani aldigin topladigin kredi puani/sayisi. son doneme kadar ortalaman 2.5 sa, son donem aldigin 3 ortalamanin etkisi matematiksel olarak yok gibi bir sey zaten. 3.5 ortalama da da getirsen 2.50 olur sana 2.55.

  • please dont die  (23.01.13 03:37:51)