Almanya'da ev kurmak kaça patlar?

Hallo Hamburgerler,

sorunun cevabının çooook değişken olabileceğinin farkındayım da ben yine şansımı deneyeyim dedim.Sonbaharda Hamburg'a gitme ihtimali doğdu.Acaba kaç para lazım sıfırdan ev kurmak için? Ev eşyaları pahalı mı orada? 10 bin yuro civarı bir para, lükse kaçmayan bekar evini kotarır mı?Aşağı yukarı bir hesap yapmak niyetindeyim.Ikea'ya falan bakacağım ama daha ucuzunu bulurum diye ümit ediyorum.

Danke..

sifirdan mutfak haricinde ve tadilat lazim degilse 3-5 bin € ya güzel kurulabilir. minimal ölcüde güzellik bu ve calisan oldugunuzu varsayiyorum yoksa ögrenci icin 700-800€ ya da güzel ev dösenebilir.

  • serabetan  (22.01.13 00:14:52)
evet evet çalışacağım,sadece ev eşyası almam gerekecek.
izninizle bulmuşken bir soru daha sorayım: ev arkadaşı durumları nasıl orada? gidince ortak eve çıkabilecek birilerini bulur muyum yoksa çok mu zor?

  • choasista  (22.01.13 00:16:43)
Buradan ev ve ev/oda arkadasi bulabilirsiniz:

www.immobilienscout24.de

Ev kurma da bi kac bin euro'ya halledersiniz eger tadilat boya vs yoksa. IKEA evinizin her seyi :)
  • crown  (22.01.13 00:23:34)
ev arkadasi bulunabilir, wggesucht diye bir site var orayada ilan verilebilir.

ama calisiyor olursaniz ev arkadasi almamaniz daha rahat olacaktir bence. ama burasi kisiliginize bagli tabiiki.

gidince zaten belli zaman icinde cikacaktir biseyler cevreniz gelistikce.
  • serabetan  (22.01.13 02:22:29 ~ 03:34:34)
cok hayati esyalari alip geri kalani kijiji'den zamanla ikinci el olarak halledersen baya ucuza gelir. Bakma sen bu ikici el bir Turkiye'de gelismemis. Acele etmezsen aklina gelen herseyi ikinci el bulabiliyorsun.

  • curt  (22.01.13 04:10:44)
hergün vox'ta "mieten, kaufen, wohnen" izliyorum. elemanlar 650 euro'ya süper daireler tutuyor. hem de eşyalı. eşyalar da buradaki gibi fii tarihinden kalma veya "suyu çıkarılmış" eşyalar değil. bence eşyalı evlere bak. mobilya belki hoşuna gitmez ama fırın, buzdolabı, ocak, mikrodalga vs. çok işine yarar.

  • brotha b  (22.01.13 07:58:34)
ev arkadasi burda arayabilirsin: www.wg-gesucht.de
bazi sehirlerde ev bulmak zor. hatta cv'yle basvuruyorsun, ev sahipleri mulakat yapiyor. ona gore sehirdeki durumu ogrenip, onceden ayarlamakta fayda var.

  • hd  (22.01.13 09:29:40)
bir arkadaştan duydum bunu ama o illerde böyle uzun vadeli mortgage tarzı eşya satan bir şirket varmış. 100 euro civarı aylık . yalnız siparişleri parça parça ve alakasız zamanlarda (buldukça ) getiriyorlarmış. adını sorarım arkadaşıma ama illa bilen vardır.

bir gün koltuklar geliyor mesela ertesi gün tv , sonra 1 ay içinde hepsi gelmiş oluyor. depolama fln yapmıyorlar.
  • spy of soul  (22.01.13 15:35:12)