Rübüğün Güpü

Selam. Şimdi ben nasıl çözülecek, napılacaktan ziyade bir şeyin neden olduğunu merak ettim, onu soracağım.

Şimdi tek yüzü tamamladığımda ve 2 komşu yüzün bağlantılı kısımlarını şöyle yaptığımda görüntü böyle oluyor:

peter.stillhq.com

Mavi ve kırmızı renklerden bahsediyorum. Şimdi bu iki, yüzü böyle olduğunda kalan iki yüzünde şöyle bir görüntü oluyor:

peter.stillhq.com

Ama renkler böyle değil tabi. Mesela ilk resimdeki renkleri ve yüzü ele alalım. Onu kendi etrafında yatay eksende 180 derece döndürünce karşımıza çıkan 2 diğer yüzü söylüyorum. Orada kalan diğer 2 renk hep çapraz oluyor. Yani aynı ikinci resimdeki gibi bir taraf örneğin üst yeşil, alt kırmızıysa yanındaki yüzde üst kırmızı, alt yeşil oluyor.

Bunun sebebi ne?

Bu gosterdigin yerleri duzeltmek, bir yuzu tamamlamadan bir onceki adim. ideal durumda butun yuzlerin ilk resimdeki gibi olmasi lazim. Muhtemelen onu pas gectigin icin boyle oluyor.

  • sAINT  (16.01.13 17:10:31)
Ben ondan bahsetmiyorum. Onu da yapıyorum zaten de ben neden böyle çapraz oluyor renkler diye soruyorum. Çünkü genelde böyle oluyor ve ilginç geldi bana.

  • Adrammeleck  (16.01.13 17:11:23)
Ben de diyorum ki boyle capraz olmuyor. Eger hata yoksa tum yuzler ilk resimdeki gibi oluyor.
Neyse belki de demek istedigini ben anlamiyorum, bosver.

  • sAINT  (16.01.13 17:47:49 ~ 17:49:22)
Abicim ben sana çözümden bahsetmiyorum diyorum sen bana çapraz yaparsan olmaz diyorsun. Ben diyorum ki tek tarafı yaptığım zaman çoğunlukla önce böyle bir görüntü çıkıyor. Yani o ikili parçaların iki yüzdeki renkleri aynıysa kalan renkler çapraz oluyor. Yani doğruluğundan yanlışlığından çok neden çapraz denk geldiğini merak ettim sadece.

  • Adrammeleck  (16.01.13 18:29:14)