Böbrek nakli ile ilgili ayrıntılı bilgi.

Böbrek nakli ile ilgili bir hikaye yazacağım ancak bilmediğim şeyler var:

Örneğin;
1- Böbrek nakli ameliyatı sırasında donör'ün ölme ihtimali nedir, hangi koşullarda gerçekleşir? Ne tür bir yanlışlık bu ölüme sebebiyet verir?

2-Böbreğe ihtiyacı olan hastaya uygun böbrek bulamama ve ya zor bulma gibi vakalar yaşanmış mıdır? Uygun böbrek hangi kriterlere göre belirlenir? Donör'e ne tür testler yapılır?

3-Uygun böbrek bulunamaması durumunda herhangi uygun yabancı bir insandan böbrek nakledilebilir mi?

4-Hasta'ya uygun böbrek bulunamadığı taktirde "şu kadarlık ömrün kaldı" gibi ömür biçer mi doktorlar?

Bu sorulara gelecek her türlü cevap için şimdiden teşekkürler. Ne kadar ayrıntılı cevap gelirse, o kadar güzel olur.

1. çok düşüktür.
2. google'dan bulabilirsin.
3.edilmez (türkiye'de yasak) 5. dünya ülkelerinde para karşılığı böbreğini satanlar var.
4. diyaliz amkinasına bağlı olduğun sürece sıkıntı var. kalp-damar hastalıkları, enfeksiyon kapma riski, bulaşıcı hastalıklar, fistül problemleri, beslenme sorunları yaşam süresini belirgin kısaltıyor. yaş grubuna göre değişmekle birlikte diyalize giren bir hastada beklenen ortalama yaşam süresi 10-15 yıl arasıdır.
  • i am what i am given  (14.01.13 15:21:13 ~ 15:21:33)