Laptop kullanımı

Evde kullanım nasıl olmalıdır?
Batarya, fişe takılı
Bataryasız, fişe takılı
Batarya.
Uzun kullanım için nasıl olmalıdır?

sürekli fişe takılı olarak kullanıyorsanız dolduktan bataryayı çıkartabilirsiniz. sürekli kenarda durmasın tabi aralıklarla (bir hafta 15 gün gibi) bataryayı kullanıp tekrar doldurun, yoksa ömrü biter. ben bu şekilde 6 senlik bataryadan hala 2 saatlik enerji alabiliyorum.

elektronikçiler çıkarmasanız da olur zaten dolduktan sonra akımı kendisi kesiyor diyor.

eğer bulunduğunuz bölgede voltlar çok dalgalanıyorsa bilgisayarı korumak için bataryayı sürekli takılı vaziyette kullanmak gerekebilir. veya güç kaynağı/akım koruyucu gibi bişey alırsınız.
  • bihaber  (13.01.13 00:22:29)
günümüzde üretilen laptop bataryalarının %99'u li-ion olup, çıkarmanıza gerek yoktur. bu bataryaların efektif ömrü 1000 şarj veya 3 yıldır.

baktığınız zaman, günde 1 defa şarj etseniz yine 3 yıl yapıyor. o yüzden dolunca bataryayı çıkarma aksiyonlarının çok bir anlamı kalmıyor.

dikkat etmeniz gereken bir kaç detay şöyledir:
- batarya tam doluyken fişten çektiniz cihazı, batarya ile çalışmaya başladınız: işte bu noktada şarj miktarı %75'in altına düşmeden yeniden prize takmasanız iyi olur. hatta bazı markalar %90 altına düşmeden şarja başlamasın diye özel önlemler de almışlardır.

- mümkünse bataryayı sonuna kadar bitirmeyin, %7 altına inmeyin. li-ion bataryaların ömründen ömür gidiyor öyle durumlarda. bilgisayar pilim bitti eyvallah dediğinde zorlamayın.

- 2-3 ayda bir pilinizi kalibre edin; bilgisayar ben kapanacağım diyene kadar pilde kullanın ve kendisinin kapanmasına izin verin. sonrasında bilgisayar kapalıyken şarj olmasına müsade edin. bu işlem pil ömrünü artırmak için her marka tarafından önerilmektedir.

tabi bu saydığım maddelerin tümü li-ion bataryalar için geçerli. diğer tipler için geçerli olmaması muhtemeldir.
  • fever  (13.01.13 00:35:31)
Bataryayi doldurup saklamak sakincalidir. Yuzde 20 civari doluyken sokun.

  • Mikail bey  (13.01.13 00:36:05)