İstifa edersem

Benim Haziran'da düğünüm var diyelim ve onun oncesinde ve sonrasında toplam 2 haftalık izine ihtiyacım olacak sirketteki 7. Ayım. Normalde evlilik izni 3 gun biliyorum, onlarda bana sadece 3 gun izin verdiler bende kabul etmeyip istifa ettim. Beni istifa ettikten sonra ne kadar süre daha çalısmaya zorlayabilirler? Yada zorlamaya hakları Varmi? İstifa dilekçe mı verdigim gun şirketten herseyimi toplayıp gidemez miyim?

Seni çalışman için zorlayamazlar. Fakat çalışmak istemiyorsan ihbar tazminatı (uğraşmak isterlerse) talep ederler. O da cüzi bişi çıkar zaten.

  • poseidon1  (12.01.13 09:24:20)
4 hafta daha çalışmanız gerekir, aksi halde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz (eğer peşinize düşerlerse tabi). bağyan bir kişi misiniz ? bu da önem arzediyor..

  • avkatbey  (12.01.13 09:36:16)
ihbar önellerini internetten araştırabilirsiniz.

eğer pat diye bırakıp gittiyseniz isterlerse 4 haftalık ücretinizi ihbar tazminatı olarak isteyebilirler. siz de ödemek durumunda kalabilirsiniz.

edit: konunun başına "mesela" koymayı unuttuysanız ve bayan kişiyseniz evlendikten sonra 1 yıl içinde istediğiniz zaman istifa edersiniz hatta 1 yılı doldurursanız kıdem tazminatı bile alabilirsiniz. erkeklere böyle bişey yok.
  • envanterbilanco  (12.01.13 09:52:21 ~ 10:14:54)
ihbar süresi 2 hafta değil mi?

  • yasanmamısyıllar  (12.01.13 09:52:39)
0-6 ay iki hafta
6-1,5 yıl dört hafta
1,5-3 yıl altı hafta
3 ten fazla sekiz hafta
  • envanterbilanco  (12.01.13 09:54:51)