Balyoz Davasindaki Word Belgesinin yorumlanmasindaki hata

Sorunun Ozeti: %2 olasiliga sahip bir durumu, %100 kabul ederek buradaki belgelerin 2003 yilinda yaratildigi kabul edilmis. Bu nasil is?

Asil Soru:
Bu davanin gerekceli kararinda word belgesi icin su denmis:

" 2003 yılında yazılmış bir word belgesinin 2007 yılında yeni versiyon yüklü bir bilgisayarda açıldığında 2003 yazılakn belgenin sanki 2007 yılında hazılrlanmış gibi görüneceği uzmanlarca doğrulanmıştır."

www.radikal.com.tr

Bu madde hakkinda konusmadan 2 seyi belirteyim:

1) Word 2007'deki default font, 2003'de mevcut olmayan, bu davadaki belgelerde de kullanilmis Calibri font'udur. Yani, ayarlari degistirilmemis bir word 2007'de, yeni bir dosya yaratip kaydederseniz bu dosyanin fontu Calibri ve uzantisi da *.docx olacaktir - (save as'den *.doc olarak da kaydedebilirsiniz). Bu dosyayi *.docx olarak kaydettiyseniz de, yama paketi yuklemeden bunu Word 2003'de acamazsiniz. Ancak, *.doc uzantisiyla kaydettiyseniz acarsiniz ama Calibri font'uyla goruntuleyemezsiniz.

2) davaya konu olan tam tersi durumu dusunelim. Yani Word2003'de mevcut ama word2007'de mevcut olmayan bir font ile kaydedilmis belgeyi, word2007'de acarsak ne olur? [ bu sinifa giren fontlar sadece 4 tane: visualui.ttf, framd.ttf, framdit.ttf ve snap___.ttf ] 2007'de default gelen Calibri font ta gozukmesi beklenir. Yani, en tepedeki karar maddesinde yer alan sey gerceklesir.

Soru => Bu sozkonusu CD'deki dosyalari neden Word 2003'de acip, bu 4 fonttan birisiyle yazilip, yazilmadigina bakmiyorlar da; bu siradisi durumu butun fontlar icin gecerli sayiyorlar? Bu gercek olsa bile, dosyanin meta bilgilerinde yer alan, olusturulma tarihi, font bilgisi vs. lere bakamiyorlar mi?

Not: word2003'de 187, word2007'de de 217 font bulunur:

support.microsoft.com

2003 de olup, 2007'de olmayan fontlar ise visualui.ttf framd.ttf framdit.ttf snap___.ttf dir.

dosyalar zaten calibri ile yazılmış? dosyanın font bilgisine bakılarak calibri ile yazıldığı söyleniyor. hangi word'de nası gözüktüğüne göre değil.

dosyanın oluşturulma tarihini sen bile değiştirebilirsin. sağ alt köşeden değiştir tarihi sonra save et.

o dosyayı koyan kişi (polis?) oluşturulma tarihini değiştirmeyi akıl etmiş ama font bilgilerini değiştirmeyi akıl edememiş bunun tartışılacak bir tarafı yok.
  • kta  (07.01.13 15:24:00 ~ 15:24:30)