yazım çirkin, imdat !

bir de kadınların yazısı güzel olur derler. yok arkadaş, eciş bücüş dengesiz garip bir yazım var. mesela amerikalıların ya da uzak doğuluların yazılarını çok beğeniyorum. bir ara taklit edeyim dedim filan ama tutmadı alıştıramadım kendimi. el yazımı nasıl değiştirebilirim? her türlü öneriye açığım. bu arada "el yazısı" hiç yazamıyorum, oraya girmek dahi istemiyorum :( ühühü

sadece belli kalemlerle belli bir zaman dzügün yazabiliyorum. sonra kopuyor. mimarlık okuyorum bir de, karakteristik ya da en azından düzgün bir yazım olsun istiyorum ben.

kalem tutuş şekli önemli.

  • nick blender  (02.01.13 23:03:11)
uzun uzun yazman gerek. Bir şeyler yaz işte ne olduğu önemli değil ama sayfalar dolusu ve acele etmeden,(yani derste ders notu tutmak gibi değil) her gün düzenli olarak.

  • jimjim  (02.01.13 23:06:14)
Her insanın yazısı az çok karakteristik öğeler barındırır zaten. Ama güzel yazı yazabilmek için yıllar önce babamdan öğrendiğim bir şeyi seninle paylaşmak istedim. Yazının göze hitap etmesi için harflerin açılarının sabit ve büyüklüklerinin aynı olması gerekir derdi. Tıpkı "duyuru"nun fontunda olduğu gibi. Burada bir kaç ipucu var: mesela "d" harfinin yuvarlak kısmıyla "a" ya da "e" harfi aynı boyda olmalı. "t"nin çizgisi yine aynı şekilde diğer kısa boylu harflerin boyunda olmalı vs. Tüm bunlar yazıya gerçekten bir estetik katıyor. Buna dikkat ederek kendi çizgilerini bozmak zorunda kalmadan güzel yazabileceğini düşünüyorum.

  • iki ekmek bir sigara  (02.01.13 23:09:54)
Denilenlere ek: Solakların çok karakteristik bir yazısı olmaz, ruh hallerine göre değişebilen yazı stilleri vardır, el kullanımına dair bir şey dememişsiniz solaksanız eğer normal bir şeydir bu.

  • Hallerlale  (02.01.13 23:10:19)
@yapma volkan, cevabına nickini söyleyerek cevap vermek istiyorum. moral bozdun be yapma volkan :/ umutlanmıştım burdan cevap çıkar diye :)

@nick blender, buna dikkat edeyim. özellikle bazı kalemlerde çok daha iyi yazıyorum.

@jimjim, bu iyi bir tavsiye oldu. mektup arkadaşlarım var, başlarda güzel yazsam da sonra kaptırıyorum hem elim kolum ağrıyor hem yazım çirkinleşiyor. mektuplarımı yazayım ben uzun uzun.
  • dasher  (02.01.13 23:10:57)
@iki ekmek bir sigara, buna da dikkat edeyim. bir de büyük yazmaya çalışıyorum, yazım çok küçük.

@hallerlale, solak değilim.
  • dasher  (02.01.13 23:12:59)
bence yavaş yazarak halledebilirsin, acele yazınca kötü oluyor. bi de yazarken düz mü yazıcam, eğik mi yazıcam, ay yamuluyo mu bilmem ne diye düşününce otomatikman yamuluyor. ben de mesela yapma volkan'ın dediği gibi tembel bi adamımdır, nick blender'ın dediği gibi de kalemi çok enteresan tutarım ama çizim yeteneğim var fakat buna rağmen çok çirkin yazarım. ama gören bir çok kişi de aksini söyler. tuhaf?!

  • reso aga  (02.01.13 23:14:48)
okuyabiliyorsan sorun yok. mesela ben bazen yazdığımı okuyamıyorum :(

  • bmw de onnumara yag yakan adam  (02.01.13 23:14:58)
manyak güzel yazarım, hatta üniversite zamanında okulun fotokopicisi "bu defteri kitap olarak basmak lazım" demişti, ama bunun için özel olarak yaptığım bir şey yok.

bana göre hayattaki ayrıntılara önem veren insanlar vermeyenlere oranla çok daha güzel yazıyor. hani o hep "ay sen de buna mı takıldın yea" dediğiniz insanlar işte. karakter meselesi bu, öyle olmasa el yazısından karakter tahlili diye bir şey olmazdı. değişebileceğini pek sanmıyorum, aslında yararlı da olmadım bu cevapla ama söylemek istedim yine de.
  • devilred  (02.01.13 23:22:34)
ben de tembel bir insanım. ayrıca benim de resmim güzeldir. kalemi normal tutuyorum ama farklı değil çevremdekilerden.

galiba sonuç olarak daha yavaş yazmaya çalışmam lazım. ama sanki yavaş yazdıkça daha çirkin oluyor gibi geliyor bana. daha çok düşünüyorum yazarken iyice kopuyor. ritim yakalamak gerek.

ayrıca yazımı okuyamadığım olmuyor pek.

yazı çirkin olur ama karakteristik olur. aynı şekilde gider filan. ona da razıyım. iki tane y harfi başka ellerden çıkmış gibi durmasın yeter.
  • dasher  (02.01.13 23:25:25)
yıllaaaaaar önce böyle bi duyuruya cevap verdiğimi hatırlıyorum gene aynılarını yazacağım.

orta 1'de türkçe hocası beni sınıfa rezil etmişti "ne biçim kızsın, kızın yazısı böyle olur mu" diye. orta 2'de tarih hocası sınav kağıdımı sınıfa göstermişti. "sırf yazının güzelliği için puan verdim" diye. hırs filan da yapmadım ayar aldıktan sonra ama mesela resim çizme kabiliyetim vardır. alakası olsa gerek.

tükenmez ya da kurşun kalemle bastıra bastıra yazarsanız bence çirkin olmaz.
bir de bitişik yazmayı deneyin. yani el yazısı gibi değil de böyle hani harf aralarında boşluk olmayacak şekilde.

bir de aslında bilgisayardaki karakterleri taklit edebilirsiniz.
  • supergirl  (02.01.13 23:27:05)
mimarlık yerine doktorluk okusaydın dert olmazdı ama bu bence bize bahşedilen bir hediye. şaka şaka olmuyo ya düzelmiyo, çirkin yazının sebepleri; özensizlik, alışkanlık(kalemi tutuş vs) ve kişinin yapısına bağlı bir şey.

yapabileceğin şey güzel yazan kalemler bularak bunlarla yazmalısın, ha bi de defteri yan tutarak ya da yazıyı italik yazmayı dene biraz daha güzel şeyler çıkabiliyor.

www.eksibition.org
  • cool pich  (03.01.13 00:12:31)
Simdo bacim benim yazim ortaokuldayken sahhaneydi. Cok uslu da bi veleddim. Ne zamanki liseye gectim karakterim gibi yazim da pic oldu. Anladigim kadariyla sen her daim heyecanli ecis bucus binsansin. Dogaldir kotu yazi. Sen onu sev. Yazi okuyamayan zaten hicbi isle ugrasmasin. Asil tembellik ne kadar kotu bi yazin var diyenninsandadir.

  • Agnahie  (03.01.13 00:32:34)
@Agnahie, haha evet güzel gaza geldim. ama sevemiyorum işte ben sevsem başkaları zaten bişi demiyo. yazdığımdan kendim utanıyorum ya. başkasına telefondan not aldıysam o post iti 5 kere yazıyorum düzgün olsun diye.

  • dasher  (03.01.13 00:48:23)
Aynı sorun bende de mevcut. Liseye kadarki dönemde gerçekten çok kötü bir yazıya sahiptim. Sonrasında farkettim ince uçlu tükenmez kalemlerle, iğne uçlu kalemlerle daha düzgün yazıyorum. Ayrıca masa, sıra gibi sert zeminler üzerinde düzgün yazamıyorum, kağıdın delinmesine yolaçmayacak yumuşaklıktaki zeminlerde yazım düzeliyor.

Bir de sadece ben miyim bilmiyorum ama aşağıdaki linkte bulunan keçe uçlu kalemlerle çok güzel yazılıyor yahu. kisalink.tk
  • neskafefincanindaturkkahvesi  (03.01.13 00:51:23)