ozel universite

geldigime pismanim kampus denen sey yok ogrenci zeka duzeyi ortalamasi takdir edersinizki biraz dusuk. Tam bursluyum gerek bolumumden (ingilizce isletme) gerekse universite yuzunden birakip bi sene daha hazirlanmak istiyorum. 18 yasindayim suan hazirlik sinifindayim. 18 ocakta sinavi gecip eylule kadar bos oturabilir, bolume devam edebilir yada seneye gerceklesecek olan sinava calismaya basliyabilirim. Sorularim. Sizce birakip tekrar hazirlanmak ne kadar mantikli istedigim bolumdeyim fakat odtu bou olmadan ise yaramaz diyolar. Birde birakirsam okulu para isterler mi? Hazirlik sinifinin parasini filan.

Hangi üniversite?

  • roket adam  (01.01.13 20:52:12)
izmir universitesi

  • OneWingedAngel  (01.01.13 20:55:14)
istediğin bölümde okuyorsan bırakma. okul bırakma durumunda para istemezler :))

  • tirt star  (01.01.13 20:57:16)
yatay gecis secenegim de var ama o konuyu tam bilmedigim icin yorum yapamiyorum. Gidebilecegim en yuksek yer neresi filan diye.

  • OneWingedAngel  (01.01.13 21:02:12)
eğer çok kötü bir üniversite(tabela üniversiteleri) değilse diğer öğrencilerin zeka durumunu düşünmeyip kendi işinize bakın derim. eğitim gerçekten kalitesiz, kendimi burada geliştiremem, ben zaten her türlü seneye istediğim bölümü kazanırım diyorsanız hiç durmayın.

  • ocanal  (01.01.13 21:02:25 ~ 21:02:56)
özel bi üniversitede 5. yılındaki bi insan olarak söylüyorum, bi yerden sonra alışıyorsun insanların hallerine falan. içten içe hepsinin kafasına vurmak falan isteyebilirsin ama en azından çaktırmamayı öğreniyosun. oldukları gibi kabul etmeyi de öğrenebilirsin bi yere kadar. ama tabi insanın içinde kalıyor, güzel bi ortamım aklı başında arkadaşlarım olsaydı diye. iyi düşün bence. gerçekten seni çok mutsuz edecekse, bu yıl okula devam ederken sınava da hazırlan ufaktan. zaten yeni girmişsin bilgilerin tazedir. ama idare edebileceğine inanıyosan devam et, 1 yıl kaybetmemiş olursun.

  • bxgx  (01.01.13 21:03:14)
daha bolume baslamadan issiz kalma korkusu sarmis durumda cok iyi seviyede ingilizcem var yanina bir dil daha eklerim diyorum. Erasmus filan mba diyorum yinede issizsin diyolar. 18 ocakta sinavi gecip 20 puan kirilmasina ragmen sinava mi calissam. Bolume gecip 22 yasinda universite mi bitirsem karar veremiyorum.

  • OneWingedAngel  (01.01.13 21:09:21)
bırak. yeniden hazırlan.

  • sen git ben geliyorum  (01.01.13 21:09:39)
Çok iyi seviyede ingilizcen var da hazırlıkta ne işin var ben orasını anlamadım.

  • Adrammelekh  (01.01.13 21:14:52)
Mutsuzsan hazırlan 18 yaş hiç bir şey. geç kalmış olmazsın. tekrar hazırlanman konusunda senin motivasyonunu kıracak pek çok yorum duyabilirsin. ben de duymuştum sonunda onları utandırmak çok hoş bir duygu. bir de cevaplara tik atmalısın tabi ki.

  • taqster  (01.01.13 21:16:15)
her yıl 250 bin den fazla işletme mezunu varken sen gidip özel üniversitede işletme tercih edersen işte böyle olur.Zaten devlet üni.lerinde işletme tutardı puanın.Kusura bakma ama sen kaşınmışsın

  • pierre bezukhov  (01.01.13 21:16:25)
Bir sonraki sene için muhteşem yerlere girebileceğine inanıyorsan bırak.

  • hadji  (01.01.13 21:18:14)
işsizsin diye bir şey yok yahu, o tamamen sana kalmış. ne kötü yerlerden mezun olup çok güzel işlerde çalışan tanıdıkalrım var.

okuluna gelince, bence sizin jenerasyonda bi gariplik var. özel bi üniversitede ingilizce uluslararası ilişkiler okurken 2. sınıfta bırakıp güzel sanatlardan bir bölüme geçtim ve ben de en başta inanılmaz pişman oldum. herkes benden çok küçüktü falan ilk sene, ve gsf olması nedeniyle de hiç bi yere girememiş bare parasını verelim burdan mezun olsun gibi mantıkla gelen de çok öğrenci vardı. ama bunun yanında da gerçekten başarılı insanlar da var. şu an 2. sınıftayım ve yeni gelenler çok daha leş bi haldeler bence.

devlet okuluna geçmenin çok bir şey değiştireceğini de sanmıyorum, yani çok çalışıp çok iyi bir yere gitmediğin sürece.

hazırlığı bi oku gelmişken, en kötü ihtimalle daha iyi bir özel okula yatay geçiş yaparsın tekrar sınav falan olmasa bile.
  • april12th  (01.01.13 21:18:49)
hazirlik atlama sinavina girmedim. En yuksek kurda oldugumuz icin ielts a v hazirliyor ogretmenlerimiz ve essay yazmayi daha iyi listening gibi meziyetleri ogreniyorum.

  • OneWingedAngel  (01.01.13 21:19:04)
biliyorum isletme mezun sayisini yuzde 80-85 i acik ogretim yada normal isletme ingilizce oldugu icin geldim bu kadar yuksek sayida mezun ama vasifsiz. Dusuncem boyleydi. Yuksek is yerlerinde aranan sart ingilizce isletmeden mezun olan diye geciyor. Ama etrafimda boyle bisey yok o dedigin yerlere odtu luler bou luler gidiyo dediler.

  • OneWingedAngel  (01.01.13 21:23:36)
Bağdat'a pirince gideyim derken, evdeki bulgurdan olma. devam et. seneye kazanacağının garantisi var mı?

  • kakao  (01.01.13 21:24:18)
madem iyi ingilizcen var, hem hazırlık okuyup hem össye yeniden hazırlanabilirsin.
düzgün bir puan yaparsan bırakırsın, yapamazsan da denemiş olursun.
ek olarak üniversite her şey değil. sen kendine ne katarsan o olursun. kendini geliştirmeye bak.
eninde sonunda senin kafanda insanlar bulursun. onlarla takıl. bütün öğrenciler aptal değil özel üniversitelerde.
  • goldentitan  (01.01.13 21:30:03 ~ 21:32:06)
2 ay kaldi sinava ve 20 puan geride basliyacam sansim ne olabilirki.

  • OneWingedAngel  (01.01.13 21:31:29)
ya bir de her bölümden bir sürü mezun var bu kafa çok yanlış bence. sen kendine bak, özel okulda olmanın avantajalrını kullan. hocalar genelde iyi üniversitelerden gelir, her imkan bulunur. en azından bizde öyle. çok değerli insanlar var. devlet okulundan daha fazla ilgilenirler falan bir çok da avantajı var.

maddi durumun yerindeyse gerekirse özel okulda yüksek lisans da yap, bakma millete özel okulda yapıyo falan diyenler olur ama umursama emin ol imkanı olan herkes yapardı. imkanın varken kullan.

okulu bırakma kararı alırsan da dondur direkt bırakma. öss'ye gir öyle bir karar ver.
  • april12th  (01.01.13 21:32:54)
yahu işletme okuyosun zaten rahat rahat takıl işte. kampüslerinin olmaması biraz sıkıcı ama olsun idare et. özel üniversitede burslu okudum ben de ve başlarda 18 yaş kafasıyla senin gibi düşünüyodum ama sonra çok zevkli gelmeye başladı. hiçbir şey umrunda olmadan yaşıyosun okulda rahat rahat dersleri umursamayan bir ton insanla takılıyosun iyi ki devlet üniversitesinde okumadım diyordum ben ve hala da öyle diyorum.

  • durdenist  (01.01.13 21:35:00)
Öncelikle okulu bıraktın diye senden para isteme vb. durumları olamaz. Yine de öğrenci işlerine sor.

Özellikle de İşletme gibi her sene yığınla mezun verilen bir bölüm için üniversite seçimi daha dikkatli yapılmalı diye düşünüyorum. Örgün öğretimde de en fazla mezun verilen alanlardan birisi İşletme, çünkü bölümü açmanın maliyeti düşük ve hoca ile öğrenci bulmak da kolay. Durum bu olunca özellikle vakıf üniversiteleri kontenjan sayılarını abarttılar.

"Direk işsizsin aga" diye birşey yok, çok iyi yerlere de gelebilirsin vasat işler de yapabilirsin ancak mezun olduğunda binlerce rakibin olacağını ve adı duyulmamış bir üniversitenin mezunu olarak onlarla rekabet etmek zorunda kalacağını da unutma.

Sorularına gelirsek, üniversite bırakan tekrar sınava girip başka üniversitelere geçen insan sayısı çok. Mutlu değilsen, gelecek endişesi duyuyorsan tabi ki daha iyi bir üniversiteye geçmek için şansını deneyebilirsin. Bu da bazı riskleri beraberinde getiriyor haliyle. Madem İngilizce düzeyin iyi, bir yandan hazırlık bir yandan da sınava tekrar hazırlanma şeklinde bir dönem geçirebilirsin.
  • Lethe  (01.01.13 21:38:19 ~ 21:40:36)
dondurursam bir sene ucretli okumak zorunda kalirim devam edersem o sene bursumdan geliyo. Ozel okulda erasmus daha mi kolaydir?

  • OneWingedAngel  (01.01.13 21:38:49)
odtü boun falan kazanabileceksen, bence bırak. yaşın daha çoo..k genç.
şuan hazırlıktası ingilizceyi de salma bence boun kazanırsan acaba muaf olabilir misin? sınavla bilmiyorum bir araştırırsın. bounda da hazırlık var çünkü

  • secilmis uye  (01.01.13 23:20:39)