Yüksek lisans hakkında birkaç soru?

Merhaba arkadaşlar,

ALES'ten 71 puan aldım. Mezun olduğum İÜ İletişim'de yine Gazetecilik bölümünde bu sefer lisansüstü seviyede eğitim görmek istiyorum. Adamlar kılavuzu koymuş şu, şu tarihtedir diye.

Sorum şöyle: 11 ocak 2013 son başvuru tarihi. 15 Ocak yabancı dil sınavına giriş. Başvururken istenen belgelerde, (kesin kayıt için demiyor)ÜDS veya dengi bir sınavın sonuç belgesi isteniyor. E son başvuru 11'i; ingilizce sınavı 15'i... Girmediğim sınavın belgesini nasıl vereceğim??

Bir diğer sorum: Yüksek lisanslar harç ödüyor mu? Ya da ingilizce sınavı için ne kadar ücret veririm?

Kılvauz da burada: www.istanbul.edu.tr

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Not: 71 puanım var dedim, tarzanca ingilizce, mülakat hocaları 4 sene dersime giren hocalar.. Alırlar mı beni la?

eski sınavların belgelerini götür.
kpds/üds 2 sene geçerli diye biliyorum

  • mahsunkul  (30.12.12 22:58:18)
okulun yaptığı ingilizce sınavına gireceksen onu kesin kayıt sırasında teslim ediyorsun. zaten ingilizce sınavı mülakatlardan önce açıklanmış olacağından senin sonucunu mülakatlar sırasında da değerlendirmeye alacaklar. hocaların seni tanıyor olması iyi bir şey, eğer aranın iyi olduğu hocalarsa mutlaka artısı olacaktır.

eskiden sınav için ekstra ücret almıyordu iü, onun yerine başvurduğun bölüm için başvuru ücreti alıyordu tabi hala aynı mıdır bilmem, 5,5 sene geçti bu dediğimin üstünden.

ve evet yüksek lisanslar da harç ödüyor. tezsiz yüksek lisanslar daha da yüksek harç ödüyor (onlarınki kredi başına) ama muhtemelen sen tezliyi soruyorsun.

not: ilk başvurudan sonra sınava girildiğine eminim, iü için konuşuyorum, daha önce yapmışlığım var yani. kendi açtığı sınavın evrakını haliyle önceden isteyemez, o yapılacak sınav da senin gibi üds veya kpds sonucu olmayanlar veya o sonuçları kullanmak istemeyenler için yapılıyor zaten.
  • in vino veritas  (30.12.12 23:03:09 ~ 23:12:07)
yabancı dil puanı şartsa,daha önceden girmedin mi yabancı dil sınavına?kasım ayında kpds yapıldı,oda üds'nin dengi bir sınav olarak görülüyor çoğu üniversitede.yabancı dil sınavına girmediysen,bu dönem almama ihtimalleri büyük.Diğer dönem başvurursun.
yüksek lisanslar da harç ödüyorlar.
Hocalar;sağı solu belli olmaz,gerçekten. bol şans
  • dengesiz bir insan  (30.12.12 23:06:50)
Herhangi bir İngilizce sınavına girmedim. Muhtemelen bir dahaki döneme kaldı... Sınav konusunda okulu arayıp herhangi bir tölerans ihtimali olup olmaıdığını sorayım yine de. İlginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

  • kemirik  (30.12.12 23:14:09)
Yüksek lisanlar harç ödemiyor tabii ki, ödeniyor diyenler nereden çıkarıyor bunu? Ödeyenler 2. Öğretim sadece, onlar normalde de yüksek ücret ödüyordu zaten. Örgün eğitimde yüksek lisans süresince (4dönem) ödemiyorsun, bu süreçte mezun olamazsan ödemeye başlıyorsun.

  • griff  (30.12.12 23:37:31)
ödeniyor diyen kişi olarak yüksek lisans yaptığım süre boyunca her dönem harç ödedim, ordan çıkarıyorum. ha dediğim gibi benimkinin üstünden 5,5 yıl geçti, değiştiyse bilemem.

  • in vino veritas  (30.12.12 23:57:56)