John Lennon

John Lennon'ın sosyalizm ile bir bağlantısı olduğunu söyleyebilir miyiz?
(wikipedia 'da geçen yazı "According to FBI surveillance reports (and confirmed by Tariq Ali in 2006) Lennon was sympathetic to the International Marxist Group, a Trotskyist group formed in Britain in 1968. However, the FBI considered Lennon to have limited effectiveness as a revolutionary since he was "constantly under the influence of narcotics".")
Imagine şarkısındaki hayal ettiği dünya Marx'ınkinden farkı nedir?

john Lennon sosyalist olmaktan ziyade anti-militarist bi adamdı.

  • bilmemkacincinick  (29.12.12 00:37:09)
Imagine daha anarsist bir soylem. Marx'ta hersey tanimlidir.

  • curt  (29.12.12 00:37:11)
"working class hero" icin Marxist denilebilir.

  • curt  (29.12.12 00:40:34)
peki bu adam aynı zamanda "zengin"'de bir adam diye biliyorum bu kadar sol deyişleriyle bu tutarsızlık nedir?

  • spektrum9000  (29.12.12 00:43:10)
Zengin olmasi cok da kendi elinde olan bir sey degildi. Onemli olan elindeki parayi nasil kullandigi.

  • curt  (29.12.12 00:47:09)
İstemeden zengin olunmaz herhalde. Bu solun cıkmazı galiba şu an John Lennon 'ları Joan Baez'leri dinleyenlerin bir şirkette CEO olması gibi . Yüzükler efendisi muhabbetine dönecek ama "Güç" neresinden baksak elimizde kalıyor tutulur bir tarafı kalmıyor.
"Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world..."
  • spektrum9000  (29.12.12 00:53:33)
Adamlar muzikte cigir actilar. Hedefleri zengin olmak degildi.

  • curt  (29.12.12 00:55:39)
direk öldürülüş nedeni bile bu hatta bence.

  • reverse engineer  (29.12.12 01:01:54 ~ 01:02:15)
tartışmanın öteki kısmını gereksiz buluyorum ve umursamıyorum.

ama bir insanın başka bir dünya düzeni hayal ediyor olması, (şu anda bulunmak zorunda olduğu dünyada) hayalindekinin aksine tekabul ettirilebilecek şekillerde varlığını ve hazlarını devam ettirmesi ile çelişen bir durum falan değil.
  • fauxhumanitas  (29.12.12 02:47:34)
ayrıca dünyayı değiştirmek bir günde olacak şey değil.
geçen gün ntv'de mi cnnturk'te mi ne, Imagine hala yarıda kesiliyorsa, ve bu tam da "tanrının olmadığı bir dünya..." kısmından önceyse, birileri fena halde rahatsız olmaya hala devam ediyor demektir.

hala. sanattan korkan gerzek baskıcı politikaları buradan bir kere daha kınayalım. 100 yıl sonra ne kadar komik ve saçma oldukları daha da daha da daha da ortaya çıksın.

bir de sosyalizm bir şeylerin alt kümesi, bir veçhesi, örneği olabilir. elbette kendi altkümeleri de vardır. ama daha üst kategoriler de var. o dönem amerika'da ve FBI'da çok da sağlam bir kategorileme olmadığı gibi, insanları sosyalizm yancısı olarak etiketleme üzerinden "karalama" hali de hala revaçtaydı. öcüleştirme her şeyde ve her yerde. artık daha çok alanda ve daha derin kodlarda, sürekli olarak gündelik hayatın içerisinde. her neyse. böyle.
  • fauxhumanitas  (29.12.12 02:59:16)