kıl dönmesi

sömestr yada yaz tatilinde kıl dönmesi ameliyatı olacağım :( malum bölgeden klasik şekilde yani hastalıklı olan doku kesilip atılacak ve dikilmeyecek. sözlükte kıl dönmesiyle ilgili şeyleri okudum ama fazla bi sonuç çıkaramadım.sorularım şunlar:
kaç günde ayağa kalkarım
tekrarlama olasılığı nedir
ne kadar sürede iyileşir
teşekkürler

1 hafta 10 günde tamamen ayağa kalkarsın gerçi gene oturmada biraz sorun olabilir
İyi bakıldığı sürece tekrarlama olasılığı çok az
tam olarak iyileşmesi biraz uzun sürüyor. Ama dikişsiz nasıl olur bilmiyorum tam olarak
  • Jin  (04.01.09 20:19:16 ~ 20:21:14)
ben de olduğum için söyleyebilirim ki, tamamen ne kadarlık bir alanın (içeriden) tahrip olduğu ile ilgili. ben biraz boşvermiştim ve 19 cm uzunluğunda, 4 cm derinliğinde bir bölgeyi aldılar. 6 ay iyileşme süresi verdiler ama benim bünye iyi çalışıyordu o sıralar 30 günde hemen hemen kapanmıştı yara. her gün pansumana gideceksin. şimdi ismini unuttuğum (rivanol olabilir) banyosu yapacaksın. kıçın güneş gibi olacak ve her gün pansumanı yapan kişiye doğacak :) büyük ihtimalle leğenin içinde oturacağın için bir dönem plastik ördek gibi hissedersin kendini. Kot pantolon giyemeyeceksin uzunca bir süre ve robocop gibi hareket edeceksin. İyileşme sürecinde tam kapandı derken bi bakacaksın hafif bir acı hissediyorsun ve yara açılmış. Sorun değil doğal mekanizmalardan biri olduğunu bilsen yeter.

Ha bir de hijyenik tutman lazım o bölgeyi, epilasyon yapamayacağın için dededen kalma yöntemle traş edeceksin bir de orkid kullanman gerekebilir :) (ciddi)
  • Gulyadkin  (04.01.09 21:08:36)
@gulyadkin;

19 cm genisliginde ve 4 cm derinliginde? naptin sen ya, butun kalcayi mi verdin? gercekten nasil olabiliyor boyle bir sey? bilgiziligimi bagisla, gercekten merak ettigimden soruyorum. amacim dalga gecmek degil.
  • no christ requiress  (04.01.09 21:40:07)
Benden sana bir tavsiye bu ameliyatı bir askeri cerrah'a yaptırın.Askeri cerrahlar bu ameliyatları daha çok yaptıkları için daha tecrübeli oluyorlar.

  • hasanikisalakosmandört  (04.01.09 22:30:29)
@
no christ requiress

Hocam ergen zamanı dönemi cahilliğimi de göz önüne alırsak yaklaşık 5 sene böyle gezdim.
her yaz denize girince doğal olarak yara kapanıyordu. fakat bu yara kapanması içeriden ilerleyişi tetiklemiş. kuyruk sokumu üstü ile bel hizasına kadar olan bütün bölüm diyelim.

inanmazsan bi gün görüşürüz yara izini gösteririm :) (hiçbir adama kıçımı göstermemiştim görüntü komik olur eminim :))

not. başka inanamayabileceğin birşey söyleyeyim: endeskopide doktorumun literatürlerde bulunandan daha büyük bir mide fıtığı sahibi olduğumu da söylemişliği var :)
  • Gulyadkin  (04.01.09 22:55:02)
Söz konusu link ruhsal dengemi bozdu ama son bir gayret bir şeyler yazıyorum. Ped kullanmak allahın emri bu arada.
Birhafta bile sürmez ayağa kalkman ama mesele ayağa kalkmak değil zaten.
Tekrarlama olasılığı tamamen doktoruna bağlı. Bence askeri hastane meselesini önemse. Bu ameliyatta en büyük sorun tam netice alınamaması ve ameliyatın tekrarlanmasıdır. Hastaneyi ve doktoru iyi seç. Mümkünse İstanbul Gata'ya at kendini. En temizi.
İyileşme göreceli bir kavram. Tamamen kapanma diyorsan o bir ayı geçebilir bile.
Sonuçta, atla deve bir operasyon değil ama sancılı, gıdıklayıcı bir süreç. Lokal anestezide kırt kırt sesler duymak ve gerisi, ilginç deneyimler. Gata'da ameliyat olan kardeşim beş günde sapasağlam olmuştu.
Ha, bir de tecrübeyle sabittir: Çevrende hıyar varsa söyle dikkatli olsunlar. Yersiz bir "tekme" şakası yüzünden tatsız anlar yaşamak olası.
  • danimarkaprensi  (05.01.09 01:37:26)
ben de ameliyat oldum. ilk çıktığında sivilce falan sandım, önemsemedim. baya uzun zaman geçti, beni rahatsız etmediği için. hatta askerlik yaparken de vardı ama ne olduğunu bilmiyordum. 2 senelik olunca ara sıra patlayıp akmaya başladı ve iltihap berbat kokuyordu. 3. sene civarlarında doktora gittim kıl dönmesi olduğunu söyledi, zaten internetten araştırıp öğrenmiştim. yine baya zaman geçti artık ameliyattan kaçış yoktu çünkü her gün olduk olmadık yerde patlıyor ve koku sadece içimde kalmıyordu. araştırmalarım ve doktor sayesinde benim için en iyi yöntemin alındıktan sonra dikilmesi olduğunu anladım. açık bırakılırsa hem iyileşme süresi uzuyor hem de pansumanı acı veriyormuş. çünkü açık bırakılan yer her gün steril bezle silinip temizleniyor. ben iş vb. nedenlerden dolayı çok ihmal ettim pişman da oldum. ameliyatım 3,5 saat sürdü kendimdeydim doktor sadece o an keseceği yeri uyuşturuyordu. aynen danimarkaprensi'nin dediği gibi kırt kırt sesleri duydum. kuyruk sokumunun altından belime kadar açıldı. doktor ameliyat sırasında çıkan parçayı gösterdi, sigara paketi boyutunda, filmlerde insanların içine yerleştirilen uzaylı gibi bir şeydi:) sonra eve getirip iyice inceledim yağlı, kanlı bir şeydi. bıçakla zor kestim, içinden tomarla kıl çıktı. benim açık yer çok büyük olduğundan kapatmak için plastik cerrahi ile doku gerildi yaranın etrafından. zorlamadım kendimi genelde yüz üstü yattım, 1 ay sonunda ayağa kalkıp işe başladım. ameliyat sonrası fotoğrafını çektirmiştim ama bulamıyorum, bulursam isteyene gönderirim ibret alıp ihmal etmemesi için! ama en kötüsü de ne ameliyat ne pansuman, o ayakta sıçmak yok mu ayakta! :)
ne yazmışım be pilonidal sinüs üzerine, az daha okusam cerrah olucaktım:)

  • 80 e 4  (05.01.09 04:13:41)
link nerde babalar, merak ettim.

  • krasotkin  (05.01.09 16:39:08)
bugün kan vermek için gittiğim bir hastenede gördüm kıl dönmesi için lazer tedavi diye, bir araştır istersen o kadar süre üzerine o acıyı çekmektense...

meraklı krasotkin için video:)
www.youtube.com şuydu
ancak alttaki video daha bi bilgi verici
www.youtube.com
düşman başına amaneeeyy...
şimdiden geçmiş olsun
  • abtash  (05.01.09 19:43:06)