dslr hakkında yardım

şimdi karar verdim pentax k100d alıyorum kendime. standart kitinde 18-55mm lensle birlikte veriyorlar.
www.fotozeynep.com.tr

ne de olsa takside giriyorken yarın birgün ufak tefek masraflar çıksın istemiyorum. bir kerede bitsin bu iş. makinadan başka nelere ihtiyacım olur? filtre gerekir dediler genellikle. ne kalitede bir filtre işimi görür?
alet pille çalışıyor dolayısıyla pil de alıcam.
başka ne almam gerekebilir?

her öneriniz altın değerinde. yardım pls tşk

tripod (büyük bişey al kendi boyunda falan), taşıma çantası, uv filtre, parasoley(eğer yoksa), lcd koruma kapağı(eğer takılabiliyorsa), hafıza kartı(4gb falan), bide external hdd.
güle güle kullan.

  • Zaphod  (04.01.09 15:23:51)
makina ile verilen 4 gb'lık tek hafıza kartı yerine, iki tane 2 gb'lık kart isteme şansınız varsa daha iyi olur. olur da kartlardan birine bir şey olursa kurtaramayacağınız fotoğraf sayısının az olması bakımından.

660 gr yazıyor ağırlığı için. objektif hariç ağırlıktır diye tahmin ediyorum ama öyle olmasa bile öyle 100 liralık tripodlar risklidir. işinizi görebilecek tripodlar 250 liradan başlıyordu krizden önce yanlış hatırlamıyorsam. kit lens'in f/3.5 olduğunu düşünürsek ışık problemi yaşayacaksınız. tripod almak yerine 50 mm f/1.8 bir objektif almayı da düşünebilirsiniz. asa'yı biraz daha yükseltip (maksimum 400), raw formatında çekip, photoshop'ta camera raw ile açıp exposure'u artırdığınızda düşük ışıkta tripodsuz da iyi sonuç alabilirsiniz.

özetle ben tripod yerine 50mm f/1.8 alın derim. zaten üç ay kullandıktan sonra ağzınızın suyu aka aka yeni objektif araştıracaksınız =) bari diyaframı açık, keskin bir lensi baştan almış olun.
  • ibrahim kocyigit  (04.01.09 15:54:59)
bence filtre almayin ne de olsa gelismis teknolojide fotograf programları filtreleri bir butonla hallediyor. zaphod'un dedigi gibi lcd koruma kapagi alirdim ben olsaydim bir de fazladan hafiza karti bulunsun yaninizda. güle güle kullanin.

  • etsw  (04.01.09 17:37:03)
uv filtre alın mutlaka. hem odjektifi çizilmeye karşı korumuş olursunuz.

  • axijazz  (04.01.09 17:59:21)