HDMI kablosu derken?

3 tane hdmi kablosuna ihtiyacim var. 17€, 30€, 50€ seklinde seyrediyor fiyatlari. Uzunluk haricinde farki nedir bunlarin? Alirken neye dikkat etmem lazim? Pahalisi iyidir deyip bodoslama para bayilmak da istemiyorum.
Hatta kabloyu alacagim siteyi de yazayim tam olsun.

www.redcoon.at

Ekran basinda bekliyorum canlar. Sagolun simdiden

ya uzunluk dışında kablonun ömrü il ilettiği görüntü kalitesi fark eder. 17€ olan görüntü iletirken ekranda ince çizgiler tozluluk vb. olabilir. 30 € veya olanda böyle bir ihtimal daha azdır

  • enter saltman benim  (03.01.09 19:48:58)
HDMI 1.0 1.1 1.2 1.3 olarak 4 çeşidi var.
bir BlueRay oyantıcıyı full HD lcd ve trueHD audio reciever a bağlıyacaksan HDMI 1.3 kablon olması lazım.Konektör uçları altın kaplama olursa daha kaliteli ses ve görüntü elde edersin.
Bunların hepsi ayrıca fiyata yansır
  • gns  (03.01.09 20:08:58)
benim okuduğum bir yazıda fiyatların aldatmaca olduğu, hdmi veri transferini dijital yaptığından olayın 0 ve 1'lerden ibaret olduğu, o yüzden hiçbir fark etmediği belirtiliyordu.

  • desdinova  (03.01.09 22:25:41)
hdmi ile ilgili yaygın bir yanlış bilinen nokta o altın kaplamanın hiç bir fark yaratmaması. zira aktarılan data dijital. analog değil.

altın kaplama sadece ilerde pas tutmaz. (tuzlu suda filan kullanırsanız diye dedim)
  • darknum  (03.01.09 22:26:19)
Evet aynı şeyleri ben de okudum, veriler 1lerden 0lardan oluşur dijitaldir hepsi aynıdır diye. Başka bir(kaç) yerde de kablonun kalitesinin iletilen verinin hızı ve kalitesini etkilediğini okudum. HDMI da yüksek oranda veri aktarımı olduğundan kayıpsız veri önemliymiş, kalitesiz kabloda gecikmeler olurmuş ekranda bozuk pikseller belirirmiş falan diyordu. Monster marka kabloların veri aktarım hızı ve frekansı yazıyor üzerlerinde. Ama sadece monsterda böyle. Diğerleri hdmi 1.3 gold plated bilgisiyle 10€ dan 100€ a kadar satılıyor. Standardı nedir bilemiyorum, o yüzden seçim yapamıyorum. monster ben 5birim/saniye veri iletirim deyip 100€ ya kablo satarken 20-30 € luk kablonun kaç birim veri ilettiğini bilemiyorum. İşin standardını bilmiyorum açıkcası. öff. montla sıçıp geleyim iki dakika ben.

  • neronas  (04.01.09 00:51:47)
ebay'de 99 pence'e satilan kablolar var (99 pence = 1 sterlinin 1 penny asagisi) onlardan tavsiye ederim. ben aldim, tabi dvi2hdmi yerine dvi2dvi yollamislar yanlislikla. kullaniyorum sorunsuz. dvi'da calisiyosa hdmi'da calismamasi icin sebep goremedim.

  • disq  (04.01.09 15:53:57)