Hdmi/optik ses

Hdmi kablo tek başına sesi kaliteli bir şekilde iletmeye yeter mi? dts, dolby digital vs sinyallerini rahatlıkla alabilir miyim yoksa hdmi'ın yanında ses için bir de optik kablo mu bağlamalıyım?

wiki'den:
"HDMI supports up to 8 channels of audio at sample sizes of 16-bit, 20-bit, and 24-bit with sample rates of 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz, 88.2 kHz, 96 kHz, 176.4 kHz, and 192 kHz. HDMI also supports any IEC61937-compliant compressed audio stream such as Dolby Digital and DTS and up to 8 channels of one-bit DSD audio, which is used on Super Audio CDs, at rates up to 4x that of Super Audio CD. With version 1.3, HDMI supports lossless compressed audio streams Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio."

meali: "hdmi her şeye kadirdir."
yeterki kablolarınız ve ses siteminiz kaliteli (girişimsiz) olsun.
  • 507  (02.01.09 00:32:36 ~ 00:35:13)
hdmi surround eğer iyi ses çıkışı veren bir tv varsa (mesela pionerr) çok iyidir. ama asla ve asla optik ses performansı ile karşılaştırılamaz. tavsiyem eğer varsa imkanınız optik ile ses almanız...

  • raistlin713  (02.01.09 12:08:34 ~ 12:08:55)