Do Does olayları

Merhaba arkadaşlar, ingilizce öğrenmeye çalışmaktayım ve bir kursa gidiyorum. Dünkü derste do yardımcı fiilinin üçüncü tekil şahıslarda kullanımında does olduğunu gördük falan. bunda sıkıntı yok da;

1- do= yapmak, etmek demek ya. burada yardımcı fiil olarak kullanıldığında cümleye böyle bir anlam katmıyor herhalde değil mi? katmıyorsa ne katıyor? yardımcı fiillerin olayı nedir tam olarak? türkçede bir karşılığı var mı?

2-sen neredensin dediğimiz zaman: "where are you from" diyoruz.
o neredendir dediğimiz zaman ise: "where does he come from" diyoruz da neden "where does he from" demiyoruz? neden come giriyor araya. ya da come girmese de olur mu?

nereden geldiğini sorduğun için come diyorsun.
o neredendiri where is he from olarak söyleyebilirsin ki?

  • baldur  (18.12.12 08:53:36 ~ 08:54:06)
where IS he from da diyebiliriz ancak orada to come from kullanılmış, soru haline gelirken mesela do you come from alabama? gibi soru sormamıza yardımcı olan do yu ekleriz. veya where DO you come from deriz veya where DOES HE come from deriz. biri iki örnekle tekrarlarsan alışırsın. o noktadan sonra ver yu kam froom dediğinde bir eksiklik hissediverirsin. :)

  • kediebesi  (18.12.12 08:55:59 ~ 08:57:05)
nedeni su ustadim:
'where are you from' derken, dikkat edersen cumle icerisinde bir fiil yok. fiilin olmadigi genis zamanli sorular da veya cumlelerde, 'am, is, are' kullanirsin.

where 'are' you?
what 'is' your name?
'is' it a pen? vs..

ama genis zamanda isin icine fiil girerse, bu noktada 'do' veya 'does' kullanirsin.

where 'do' you 'come' from?
'do' they 'live' here?

umarim aciklayici olmustur.

selamlar..
  • uyku semesi  (18.12.12 08:56:31)
peki "do" cümleye bir anlam katıyor mu yapmak etmek gibi? yardımcı fiil olarak kullanıldığında?
"where is he from" cümlesinde fiil olmadığı için is yardımcı fiilini kullanıyoruz. fiil koyarsak "where he come from" neden demiyoruz? fiil varsa yardımcı fiile neden gerek oluyor ki?
yapıyı anladım da mantığını anlamadım bu işin. yoksa mantık yok, kalıplaşmış bir şey midir bu?
  • barix  (18.12.12 09:08:51)
yardımcı fiili kimi zaman pekiştirmede de kullanırız
mesela i really DO come from turkey.
bi de böyle düşün
adı üstünde yardımcı fiil, özel bir anlamı yok fiili doğru kullanabilmemiz için yardımcı oluyor sadece.
where he come from. dediğinde bunun soru olduğunu nasıl anlatacaksın, tonlamayla mı? dediğim gibi tek bir örneği çözümlemek yerine bir sürü örnek oku. dilde de mantık arama, alışkanlıkla daha iyi öğrenirsin, mantığını sonra sorgularsın.
  • kediebesi  (18.12.12 09:12:35 ~ 09:13:30)
evet geniş zamanın yardımcı fiilidir do-does.

  • baldur  (18.12.12 09:12:38)
Teşekkürler anladım gibi az çok. Dediğin gibi alıştırma yapa yapa oturur umarım :)

  • barix  (18.12.12 09:18:17)
cumleleri de soru gibi sorabilirsin bu noktada..

where he comes from? (asli: where does he come from?)
what he does? (what does he do?)
what you do? (what do you do?) gibi.

ayrica, kediebesi pekistirme konusunda dogruyu soylemis.

kisacasi mantik bu, pratikle daha rahat kapacaksin konuyu.
  • uyku semesi  (18.12.12 09:19:51)
Size biraz yanlış anlatılmış aslında.tam yardımcı fiil değil do fiili.adamlar öyle konuşuyo işte,türkçeeye çevirince gelme yapıyor musun gibi saçma oluyo ama adamlarda bu var.klasik soru kalıbıdır.yani doyu çok kullanırlar ilerde gördükçe anlıycaksın,takma kafana.

  • jpsartre  (18.12.12 10:33:40)