Obsesif kompulsif bozukluk nedir?

Yahu internetten kız erkek birileriyle muhabbet ederken, yada paylaşımlarında obsesif kompülsif bozukluk oldugunu söylüyorlar.

Okudum ama anlamadım, nedir bunların derdi? iyileşmesi de zormuş herhal.

bir kişinin obsesif olması takıntılı, kompulsif olması ise bu takıntılara bağlı olarak ritüelleri olduğunda işaret eder. obsesivite daha çok düşüncenin bir noktaya takılması iken, kompulsiflik musluğun kapanıp kapanmadığını 20-30 kere kontrol etmek, kontrol etmeden yaşayamamak, kendini huzursuz hissetmektir. obsesif-kompulsif insanlarda bu iki olay bir arada gelişir.

bir insan sadece obsesif veya obsesif-kompulsif olabilir.
  • sharksmile  (11.12.12 23:48:27 ~ 23:49:02)
son zamanlarda kendi kendine ayol ben manik depresifim yeri gelir bağırıveririm ona göre, yok ben obsesif kompulsifim çoraplarımı önce renklerine sonra kalınlık inceliklerine göre ayırırım diyenlerdense ciddiye alınması gerekmeyebilir. herkesin türlü obsesyonu vardır. bu takıntılar günlük rutin hayatını engellemiyorsa o kişinin muhtemelen obsesif kompulsif de değildir.

öyle olduğunu iddia edene teşhisin kimin koyduğunu sorun bence. kendi karar verdiyse öyle olduğuna da kaçın. o bozukluk başka bi başlıkta inceleniyor çünkü.
  • merena  (11.12.12 23:54:40 ~ 23:55:02)
takıntılı olduklarını anlıyorum ama ne kadarı hastalık. herkeste takıntı var sonuçta.

mesela bu hastalığa sahip birisi neyi takar kafaya da hayatını bozacak kadar hasta olur. kafamda canlanmıyor yani
  • smoothcriminal  (12.12.12 00:04:56)
Doktorlar dizisinden aklıma şu sahne geldi;

www.youtube.com

Hayatını bozacak kadar obsesyon türünün bir örneği işte.
Tabii ki bu ciddi bir kaynak değil, üzerine çok yazı, video, makale bulunur derinlemesine araştırmak isterseniz ama en azından aklınızda bir şey oluşturması açısından...

Bunun dışında aklıma gelen yakın çevremden birkaç örnek var, bir akrabam her gece yatmadan önce mutfakta ocağın başına gidiyor ve ateşleme düğmelerini elinle kontrol edip "1, 2, 3, 4... tamam." dedikten sonra, evinin kapısını kilitlemek için anahtarı çevirişinde 1, 2, 3...tamam diyor, zinciri çekiyor, var gücüyle kapıya asılıp tekrar anahtar kilidini kontrol edip öyle yatıyordu. Sonra içine sinmiyor, kalkıyor, tekrar ocak gözlerini kontrol edip "1, 2, 3, 4... tamam." şeklinde al başa yapıyordu ve bunun gibi daha bir sürü şey.

Bir diğer örneği ise obsesyonu temizlik konusunda olan bir arkadaşım, onunki de hayatını etkileyecek derecedeydi.

İkisi de tedavi oldu, ikisi de düzeldi.

Bir şeyleri sürekli ama sürekli saymak en belirgin özelliklerindendir. Yer mozaikleri, parke taşları, kalebodurlar vs gibi.
Tabii kimi insan oturduğu yerde can sıkıntısından da sayabilir, bahsettiğim şey bu değil. Daha ziyade günlük yaşamı etkileyecek şekilde "bitirmeliyim, sonuna kadar saymalıyım, saymadan x işe geçersem başıma kötü bir şey gelecek" vs şeklinde...
  • Savina Y.  (12.12.12 00:11:10 ~ 00:24:56)
elini yıkamadan huzur bulamıyor iç sıkıntısı artıyor. bu da hayatını olumsuz etkiliyor. örnektir.

  • durdenist  (12.12.12 00:16:42)
öyle oldugunu söyleyenlerin büyük kismi bunun havali oldugunu saniyorlar, ilginc , cool oldugunu zannettiginden öyle diyorlar. son zamanlarda moda oldu psikolojik rahatsizliga sahip oldugunu söylemek.

ama bilgi icin
en.wikipedia.org
  • serabetan  (12.12.12 00:30:52)
Abi zaten şu "sosyal" platform denilen yerlerden 5 kişi cevir, mutlaka biri manik depresif, biri ocd, biri antisosyal biri de borderline dir. Beşinci de profilinin bi yerine şizoyu iliştirmiştir. Günün modasi bunlar şimdi. Antidepresan kullanmak ele ayaga dusup eskisi kadar prim yapmamaya baslayinca yine ayni tipler kendine bir psikolojik rahatsizlik yakistirmaya basladi.

  • sAINT  (12.12.12 00:32:51 ~ 00:35:14)