doğalgaz havalandırma deliği

arkadaşlar günaydın.
kombiyi yatmadan önce kapatmıyoruz. bu aralar kalktığımda odam soğuk oluyor. sebebi havalandırma deliği. o kadar soğuk hava -karasal iklim- üflüyor ki odanın içerisine tıkamamak elde değil.
kombi odamda bulunuyor ve iki adet havalandırma deliği var. biri dışarıya bakan pencerede diğeri ise odamın giriş kapısının yan camında. bu dışarıya bakan deliği kapasam bir şey olur mu? sakıncalı mıdır? neden iki tane takmışlar? veya başka bir yöntemi var mıdır yoksa hep böyle soğuk hava oradan üfleyecek mi?
bkz: www.google.com.tr

öncelikle ilk defa odasında kombi olan birini görüyorum.banyo ve mutfak dışında bir yere hangi akla hizmet kombi koymuşlar acaba?

soruya gelirsek o delikler olası bir gaz kaçırma ihtimaline karşı konulmuş.şimdi buradan kapat desek,belki milyonda bir ihtimal ama kombi gaz kaçırır,sonuçları kötü olur,vicdan azabı çekeriz.size kalmış bir şey yani.ama ille de kapatıcam derseniz bence önce kombi bakımını yaptırın(40-50 lira bir şey olması lazım) kapatacaksanız da sonra kapatın ne olur ne olmaz.
  • mesa  (09.12.12 06:12:18)
Kapatıcaksanız da gaz dedektörü taktırın.

  • onexey  (09.12.12 07:38:56)
@ mesa genelde 2+1 öğrenci evlerinde görebilirsin, herhangi bir akla hizmet olarak yapılan bi hareket değil, mutfak 1x1 metre olunca doğal olarak kombiyi de afedersin götümüze sokuyorlar. evet hayatta böyle şeylerle de karşılaşabilirsin..

odamda kombiyle 1 yıl yaşadım, odamda havalandırma deliği yoktu, kombi nerden baksan benden 5 yaş büyüktü(20 yaşındayım), cin fikirli ev sahibimiz ne kadar eski olduğu anlaşılmasın diye üretim tarihini kazımıştı, başıma hiç bi iş gelmedi ama bu senin başına iş açmayacağı anlamına gelmez.

o delik olası bi gaz sızıntısında(milyonda bir ihtimal, kombiyi değiştirirken sormuştum 4 tane güvenlik şeysi var bunun felan demişlerdi, kombi ayakta ölüyo olsa da başıma iş açmayarak desteklemişti bu öneriyi) gazı dışarıya vermek için açılır. hayati önem taşıyan bişey yani, ve o deliğin kombiyle aynı ortamda bulunması şarttır, yani diğer türlüsü yasak.

illa kapatıcam diyosan önce kombiyi bi göster, sonra da odana bi tane doğal gaz alarmı taktır, aynı işi görür.
  • naw man fuck that  (09.12.12 07:44:15)
o delik gaz kaçağı için değil, hava girmesi için. biliyorsunuz yanma için hava gereklidir. bacalı kombiler ortamdaki havayı yakar. yani yanan kombi ortamın oksijenini tüketir. o delik de oda havasız kalmasın diyedir. gaz dedektörü değil, karbonmonoksit dedektörü taktırmanız daha doğru olur eğer deliği tıkayacaksanız.

kombi bacalı değil de hermetik ise deliğin fonksiyonu yoktur zaten, gönül rahatlığıyla kapatabilirsiniz. hermetik kombi yakacağı oksijeni de dışarıdan alır. ortamın oksijenini tüketmez.
  • kibritsuyu  (09.12.12 09:16:29)