Sopcast ne iş?

işin aslı teknik özürlü değilim.

bir iki önbilgi:

-2 yıl öncesine kadar bir datacenter'da kendi sunucum vardı, evde kurup sadece barındırma aldığım. sonra bulut bilişimle tanıştım gerek kalmadı. sonra buluta da gerek kalmadı benim için.
-irc'nin irc olduğu zamanlarda "lale'nin solması" ile yalan olan bir isp'nin irc sunucusunda ircop'luk da yaptım. (cahil olmadığım bilinsin diye yazıyorum)
-6 haneli icq uin'im hala var ve hala online.
-internic'den aldigim 2 alanadim halen faal.
-yurt çıkışı izin vermediği için dial-up zamanlarında memleketteki bilgisayardan kendi bilgisayarıma porn tether etmişliğim de var.

şimdi soru:
ben bu sopcast'ı çözemedim. bir halt anlamadım, basmadı kafam. kal mı geldi nedir? ne yapmam gerek? nereden yayın bulacağım da telefondan izleyeceğim? anlamadı ben. anlatsanız ya bana.

ps: yukarıda ön bilgi kısmında yazanlarla dalga geçecekseniz "ben 6 yaşından beri metalika dinliyorum" da diyebilirdim. hani cahil değilim, teknik de konuşabilirsiniz anlatırken anlamındaydı o dalgalar. lan neyse gerildim gece gece.

en.wikipedia.org:P2ptv.PNG
en.wikipedia.org

sopcast degil de genel olarak p2ptv'nin ne oldugunu ogrenmeye calismalisin.

genel olarak bizim minibuslerdeki para uzatma olayini dusun. minibusde parayi sadece ya muavin ya da sofor alir. p2ptv'de parayi alan ile parayi veren kisiler arasinda kisitlama yok. onemli olan para trafigi. bu arada ne kadar para bir kisiden o kadar kisiye gecerse p2ptv'deki yayin kaliteside o kadar iyi olur cunku yayin kalitesini belirleyen sey belirli bir sure icerisinde ne kadar cok kisi arasinda akan para(yayin) miktari. burada esas mesele minibuste bulunan en az bir kisi de para(yayin) olmasi.

bir nevi orgy, kimin alip kimin verdiginin onemi yok. onemli olan parti devam ediyor mu etmiyor mu.
  • tdl  (03.12.12 03:53:17 ~ 03:54:22)
konsepte p2p dosya paylaşımlarından aşinayım hatta adobe flash'ın da peer asisted network muhabbeti vardı. lakin nereden ne bulacağım da izleceğim onu çözemedim ben.

  • cevab veremedi  (03.12.12 04:04:12)