stres

bu zamana kadar gayet neşeli ve mutlu yaşamış herşeye polyanna gözüyle bakmış en berbat olaylarda bile soğukkanlı davranmşımdır.kısacası stres kelimesinin ne olduğunu bilmezdim ama son bi ay içinde resmen içim çürüdü sürekli bi huzursuzluk ve mutsuzluk var. özellikle yanlız kaldığımda içim içimi yiyiyor. ergenlik sıkıntısı diyeceğim ama aşırı neşeli ve mutlu bi insandım uyanık kaldığım sürenin %80nini sırıtarak geçirirdim. yaşım 16 ve lisedeyim ama yaşıma göre olgun biriyim (bkz: hep öyle derler) ergenlik sıkıntısı diye düşünüyorum gerekli bilgileri vereyim
arkadaş ortamı:çok iyi
dersler:iyi
ailenin maddi durumu:iyi
şahsın maddi durumu:çok iyi(tutumlu bi insanım zulacıyım)
diğer insanlarla geçinme:çok iyi
karşı cinsten arkadaş: çok var ve çok iyi
popülarite:çok iyi
sevgili:elini sallasa ellisi(yakışıklılıktan değil başka nedenler)
evet kriterler bunlar nedir benim sorunum? rahatlık mı batıyor?
ayrıca aklıma takılan bişeyde öss ama "kazanırım olm nolcak" gözüyle bakıyorum

bence değer biçilme korkusu ile öss yi küçültmeye çalışıyorsun gibi geldi.
Öss senin değerini değil senin çalışmanı değerlendireceği düşünecesini oluşturabilirsen belki faydası olur.

Belkide gerçekten rahat batıyordur. Nasıl olsa herşey var öss ne katacak ki :) hiç olmadı para verir okursun :). Bunuda çalışarak aşabilirsin galiba
  • ilkdefa  (23.12.08 20:49:39)
peki zamanini nasil degerlendiriyorsun? hergun ayni seyler mi, farkli seyler de deniyor musun, ya da stresini atacak seyler..

ayrica oss'yi kazanabilecegine inaniyorsan stres yapmiyorsun sanirim onu. baska bir kaynagi olabilir. ama oss de ister istemez stres yapabiliyor.
  • ermanen  (23.12.08 21:12:50)
çok rahatsızım diyosan git bir psikoloğa anlat kendini detaylı o cevabını verecektir. şimdi burda kendini bukadar maddeyle anlatabildiğini düşünmüyorsun heralde. zaten lisede sıkılınmaz yasaktır, bide o kadar sosyalim diyosun. ama diyosanki patlıyorum sıkıntıdan yapmadığın şeyleri yap. gezmiyosan gez, geziyosan evinde otur. kız arkadaşın yoksa madem senin için okadar kolay edin bitane bak bakalım işe yarıyor mu. oda olmadı geleceğinle ilgili bi hedef belirle kendine atıyorum grafiker olcam de, müzikle aram iyi ses toknolojilerinde uzmanlaşıcam de, git bir kursa ona yoğunlaş sonra özel yetenek sınavıyla alan okullara başvur falan. bu gerçekten adama zaman geçirtir ve ilginde varsa güzel bir kariyer yaparsın. bak bize mühendis olcaz dedik artık kimden gaza geldiysek şimdi kafa dümdüz oldu duvara vurmaktan...

  • Zaphod  (23.12.08 21:13:04)
ergenlik yüzündendir, gelir, gider, gitgide sıklaşır, bir süre sonra neşeli günlerini aramaya başlarsın, zamanla üstesinden gelirsin, pozitif olmaya bak, bunun haricinde özel bir metod tavsiye edemiyeceğim.

  • halukumben  (23.12.08 21:15:28)
boş zamanımın çoğu sözlükte haftasonu c.tesi gezip pazar evdeyim.
@Zaphod iyi bi konuyu hatırlattın bana gelcek ile ilgili hiçbir hedefim yok bi şirkete girip masbaşı işçi olurum diye düşünüyorum

  • enter saltman benim  (23.12.08 21:22:09)
@jack of hearts
aman diyim geç olmadan kararını ver.
geçen liseden arkadaşla saatlerce konuştuk. bize lisede elimize branş seçme formu verildiğinde sevdiğimiz arkadaş çoğunluğu nereyi seçiyorsa orayı seçme gibi bir yanlış yapmıştık. gerçi onlar seçmesede ben hertürlü sayısal seçerdim lakin bu konuda hiçbir bilgimiz yoktu. sayısaldan çıkınca mühendis olunacağını biliyorduk ama mühendisin nasıl olynacağıyla ilgili hiçbir bilgimiz yoktu.

o yaştaki insana da neden araştırmıyorsun diye kızılamaz ki akıl bir karış havada ama üniversiteye adım atıp dünyayı görmeye başlayınca gördük ki yıllarca "sayısal kafası var sende" gibi havadan gelme iltifatlar yüzünden bizde kendimizi olmadığımız birşey sanmışız.

ve hayatın bir parçası olan sayısız olgunun üniversite versiyonu varmış ve bazılarından tadımlıkta olsa dersler alıp gördüğümüz zaman gerçekten yıllardır aradığımız aklımızın çoktan o fakültenin öğrencisi olduğunu ve bizim içi boş bir bedenle ait olmadığımız fakültemize tıpış tıpış geri döndüğümüzü gördük.

bu yüzden diyorum ki (hatta bu konuda arkadaşlarla okullara gidip seminer vermeyi bile düşündük ki vazgeçilmiş değil) fazla değil 1 bilemedin 2 haftanı ayır ve üniversitelerin bölümlerine bi bak içeriklerini oku, çıkanın ne olduğunu araştır ve herkesten bağımsız seçimini yap. yoksa ne sen adam olabilirsin ne de bu memleket.
  • Zaphod  (23.12.08 21:40:09)
seni kıskandım. senin yaşındayken bende o imkanlar yoktu mesela, tek ortak yönümüz; banada yaşıma göre çok olgunsun derlerdi, hatta açılmamış bir kitap gibisin diyen bile oldu. ama görüyorum ki sen maşallah piç diye tabir ettiğimiz ki bence olması gereken gençliğin olduğu yerdesin(çünkü böyle olan gençlik başarılı oluyor). ama ben malın tekiydim o yaşlarda. daha neyi stres ediyorsun kardeşim, sweet sixteen diye boşuna dememişler bu yaşta hayatının tadını çıkarmaya devam et, takma kafana fazla bir şey,(nasılsa biraz daha büyüyünce istemesende takacaksın) hadi bakalım. Hayatı yaşa

  • daglien  (24.12.08 00:30:13)
bence sorun yaşına göre olgun olman. bosver olgun falan olma.

  • likeinme  (24.12.08 02:23:36)