bir fikrimin tescilini almak

selam.

internet bazlı bir ufak fikrim var. güzel para kazanabileceğime inandığım bişey. olayı güvendiğim 3-5 kişiye anlattım(hepsi de +30 ve gayet akıllı mantıklı insanlar) herkes çok mantıklı buldu. ve içlerinden biri, bu şekilde fikirlerimizi(ya da oluşturduğumuz iş modellerini) tescilletebileceğğim bi internet sitesi olduğunu söyledi.

nedir bu site bilen var mı, bu abimiz hatırlayamadı bi türlü..

?!?

patent alabilirsin. bi de diyolar ki kendine taahütlü veya kargo yollayabilirsin, açmayabilirsin. sitelerdeki olay da aynı mantık gibi geldi bana.

  • kediebesi  (22.11.12 23:10:16 ~ 23:13:52)
@kamboçya dispanseri, yok değil, bu yabancı bi site galiba yav.

  • hope ender  (22.11.12 23:11:54)
abicim fikrin patenti olmaz. tamam sen bir yerlere para ödeyerek, eline bir belge alırsın belki ama bu da yeterli olmaz. şu an internette, aynı model bir sürü iş yapan site var değil mi? önüne geçilebilecek bir şey değil o.

sen güzel bir markalaşma süreciyle çık piyasaya, senin fikrini taklit edenler çıksa bile zeval gelmez sana...
  • ruhibirbanyo  (22.11.12 23:14:20)
telif hakkini alabilirsin fikrin. bunun da bir site uzerinden olacagini sanmiyorum, noter falan olabilir belki, tahmin bunlar.

fikrin tapusu da iyiymis.
  • nawres  (22.11.12 23:15:06 ~ 23:18:01)
öyle bir site olsa da fikrini verme paylaşma. bir nevi dolandırıcılık bence. veya bir patent kurumunun web sitesidir o.

  • ground  (22.11.12 23:23:27)
internet mecraları bir koruma sağlamaz. tescil patent firmasıyla iletişim kurmalısınız.

  • 9kuyruklukedi  (22.11.12 23:26:50)
fikir tescili diye bir şey olmaz. somut bir çalışma/model sahibi olmalısın. onu da internet sitelerinden tasdik ettiremezsin. patentini alacaksın.

  • periphery  (22.11.12 23:35:46)
fikir özgürlüğü var hacı abi.

  • il padrino  (23.11.12 02:26:04)
Yeni bir iş modelinin patentini alabilirsin.

Patentsiz bir iş modeli fikrini tescil edersen başka birinin bunun patentini almasını engellemekten başka birşeye yaramaz. O da sen çıkıp itiraz edersen olur, bakın prior art var, biz bunu zaten yapıyorduk daha evvel, bu patent yanlıştır vs diye.

Amerika'da provisional patent diye birşey var. Çok daha gayri resmi bir şekilde patent başvurusunu yapıyorsun, 1 yıl içinde son resmi haline getirip tam patent haline çevirebiliyorsun, bir nevi tecil ettirmiş oluyorsun fikrini. 100-150 dolar gibi bir masrafı var, Türkiye'den de gönderebiliyorsun provisional patent başvurusu. Uluslararası yasalar gereği türkiye'de de yaptırımı olur günün birinde patent alırsan.

Tasdix gibi şeyler anca beste senaryo siksok için işe yarar.
  • skatheist  (23.11.12 12:13:33)