Kredi kartı

Kartı pos makinesinin yerine sokunca şifre istiyor da yanından geçirince veya okutunca neden istemiyor? Saçmalık değil mi? Anladığım kadarıyla yandan geçirildiğinde veya okutulduğunda şifreye gerek yok, imza kullanıldı tarzı şeyler yazıyor fişte ama ne imzası arkadaş hayal mi görüyorlar? Kim fiş imzalar allah aşkına?

bankamatik kartları yandan geçiyor ama şifre istiyor. şifre kısmında çıkış tuşuna basarsanız şifresiz yapılıyor işlem.

  • tok oldugumuz halde yaftalar yiyoruz  (19.11.12 20:46:01)
istiyor niye istemesin ? şifresiz işlem yapmak istersen imza atıyorsun.

  • 1 saat bende 50 dolar  (19.11.12 20:48:17)
Vallahi ben ne zaman sokma dışında işlem yapsam direk şifresiz işlem yapılıyor.

  • 4dr4melech  (19.11.12 20:49:37)
ama o zaman da kimlik soruyorlar... sormuyorlarsa hatalılar tabi

  • livaneli kadir  (19.11.12 20:51:03)
Abi benim demek istediğim şey şifre almadan gayet rahat yapılıyormuş bu iş. Anlayamadım yani neden böyle basit olduğunu, serbest bırakıldığını.

  • 4dr4melech  (19.11.12 20:52:30)
onlar yanlış yapıyorlar. o kartın sana ait olduğuna dair bir şeyler olmalı ortada. imza ya da kimlik. uğraşmak istemiyorlardır ki dediğim gibi yanlış.

  • 1 saat bende 50 dolar  (19.11.12 20:53:46)
bu geçiş aşaması aslında yıllardır süregelen. yaşlı insanların bu şifre bilmeme olayı vesaire. ben babamın kredi kartını şifresiz kullanamıyorum mesela. genelde büyük marketler vesaire dikkat ediyorlar.

  • tok oldugumuz halde yaftalar yiyoruz  (19.11.12 20:54:08)
chip'i okutunca chip'te bulunan şifreyi soruyor.
eğer şifre ekranında pos'taki kırmızı iptal tuşuna basarsanız onu da sormaz.
yandan geçirince işlemi teknik tabirler 'fallback' gerçekleştirirsiniz.
çoğu banka chipli bi kartın fallback işlem yapma yetkisini kaldırır.
ama chip'in bozulduğu ya da pos'un chipi okumadığı anlar oluyor.
burda müşteri mağdur kalmasın diye belirli mcc'ler ( merchant category code denir işyerinin ne tarz bi işyeri olduğunu gösterir. atıyorum bakkal 5812, kuyumcu 5944'tür) için fallback işlem yapılmasına onay verir.
amaç sadece müşteri mağduriyetini önlemek. bu işlemlerin limiti bellidir. atıyorum size chipli bi kartın manyetik kısmı okutularak 5 bin liralık kuyumcu işlemi yaptırmazlar.
yapılan küçük çaplı ve risksiz görülen mcc'lerde de sorumluluk işyerine aittir. o işlemin fraud olmasu durumunda eğer işyerinin elindeki slipte imza yoksa banka işyerinin zararını karşılamaz.
yanlış anlama ama öyle hayal mi görüyorlar vs ile yürümüyor işler. kart sektöründeki her yapılan işin bi mantığı ve normu vardır.
  • b roy  (19.11.12 20:55:17)