Bayan kelimesi üzerinden yürütülen saçmalık

Ortada bir yanlış var, evet. Bayan kelimesi hitap ederken kullanılmalı, asıl kastedilen şey hanım. Bey-bayan değil Bey-hanım olmalı. Doğru.

Ama görüyorum ki bazı kadınlar, bazı hanımlar bunun adına bloglar açmış, nefret dolu yazılar yazmış. Bunu kullananları saçma sapan sıfatlarla yaftalamış, biraz olsun kibar olmaya çalışanları aşağılamışlar. Nasıl bir çevre içinde büyümüşler bilmiyorum ama Türk toplumunun göreneklerinden epey mahrum kalmışlar, belli.

Diyor ki, kadınlara bayan diyenler onları aşağı gördükleri için yapıyorlarmış bunu. Kadına bayan demek hakaretmiş, diyen öküzmüş, kalasmış, eşeğoleşekmiş, köpekmiş, şerefsizmiş.

Niyeti iyi olan insanın kibarcı düzelteceği, günlük hayatta bir insanı havada uçuşan sinekten daha fazla rahatsız etmemesi gereken böyle basit bir ayrıntı için - kim bilir nereden - depoladığı bütün nefreti yığmış. Ona buna esip kükremiş kendince.

Şimdi, kelimenin tam anlamıyla, bu olay aşağılık kompleksi oluyor. Hani popüler oldu ya bu aralar hakaret olsun diye ona buna aşağılık kompleksin mi var lafları ediliyor, öyle demiyorum. Bu hakiki aşağılık kompleksi. Bu, sırf kendine bayan denildiği için (kendine göre sebep bu evet) gerçek hayatta gıkını çıkaramayacağı insanlara (ki asıl kabalık, asıl davarlık, asıl öküzlük birini bayan dediği için azarlamaktır) netten hakaretler yağdıran kadınlar veya kadın aşağılık kompleksinin dik alasına sahip.

Bayan diyeni cahillikle, aptallıkla, krolukla suçluyor da kendine verdiği elit, eğitimli görünümün altında nasıl zayıf bir karakter olduğunu göremiyor. Bu nasıl saçmalıktır, bu nasıl bir işsizliktir?

Soru: Sizin bu konudaki fikriniz nedir? Bu soruyu da tartışma için açmadım. Hakikaten böyle hisler içinde misiniz? İnsanların karşısındakine doğru olduğunu sandıkları için bayan derken farklı niyetleri olduğunu, arkalarını dönüp ellerini ovuşturup kıs kıs şeytani gülüşler attığını düşünenlerden misiniz? Bayan demenin kadını aşağılamak olduğunu mu savunuyorsunuz? Nedir?

sonuna kadar haklısın. bayanı hanımefendi anlamında kullanırım her zaman ve çok fazla tepki alıyorum. hanımefendi desek ağır kro oluruz bayan desek şerefsiz oluruz. garip insanlar amına koyim siktiret

  • GibsonRules  (19.11.12 16:31:29)
herkes birbirini eleştirme, bir şeylere de taraf olma peşinde. dediğiniz gibi "elit, eğitimli görünüm" için çabalıyorlar. benim fikrim ise, itici oldukları.

kadın, kız, bayan, hanım ne fark eder ki? önemli olan karşımdaki insanın ne demek istediği. durduk yere kelimelerin altında anlam aramaya gerek yok. ha "kadın mıdır kız mıdır" diyen, buna da başka anlamlar yükleyen biri varsa karşımda o zaman başka.
  • iste o kavunici balik  (19.11.12 16:32:08)
+1,

bayanı hiç kullanmam ama doğru olmadığı için filan değil alışkanlık olduğu için kullanmam. ama senin dediğin gibi kullananların kötü niyetli olarak kullandıkları düşüncesi aşırı saçma geliyor bana.

bir de neden bayan diyemiyoruz onu hiç anlamadım zaten.

tdkterim.gov.tr
  • ocanal  (19.11.12 16:34:08 ~ 16:35:54)
Öncelikle ben de bayan denmesine kıl olan bir "bayan"ım.
Sanırım bazı kadınların çok kızmaktan dolayı anlatamadığı, erkeklerin de dolayısıyla tam anlamadığı nokta erkek egemen dil olgusu. Yani kadın yerine bayan dediğinizde karşı çıkılan siz değilsiniz aslında, dildeki erkek egemenliği. Bunun sonucunda kadın kelimesi cinsel bir anlam içerir hale geliyor, bir yerde erotik anlamlar kazanıyor. İnsanlar da kadın yerine bayan kullandıklarında, "kadın değilim bayanım ben" falan dediklerinde bu kullanımı onaylamış, pekiştirmiş oluyor. Ki dildeki bu alt anlamlı durumlar aslında toplumun genelini, biz fark etmesek de çok derinden etkileyen konular, akademik çalışmaları vs vs falan var.

Tabii ki kimse kimseye havlamamalı, doğru olan eğer hitaptan hoşlanılmıyorsa sakin bir şekilde bayan değil kadın diye düzeltmek. Elbette web siteleri falan açılabilir, ne kadar farkındalık olursa o kadar iyidir ama bunları yaparken yine dildeki egemenlik dengelerinin bir benzerini gösteren kelimelerle hakaret etmek komiktir. aklı başında olan bunu yapmaz zaten.
  • whoosie  (19.11.12 16:52:22 ~ 16:53:14)
www.tdk.gov.tr

"bayan" kelimesi için saygı sözü deniyor bunun nesi kötü anlamadım.
  • zuppa  (19.11.12 18:04:53)
"x hanım" türü hitap biçimleri dışında bana "bayan, hanımefendi" vs. denmesinden hiç hoşlanmıyorum ve kendilerini "bayan" olarak tanımlayan kadınlar içimde bir yüz buruşturma isteği uyandırıyor. kibar bir hitap biçimi olarak kullanılmasında bir sakınca görmüyorum, ama onun dışında birini (ya da kendini) bayan ya da hanım olarak tanımlamak geleneksel cinsiyet rollerini ve dolayısıyla erkek egemen kültürü destekleyici bir nitelik taşıyor. bunu takmayanlar ya da anlamayanlar olabilir, ama kadın olma deneyimini yaşamamış insanların kendine bayan denmesinden rahatsız olan kadınlara laf etmeye hakkı yok. karşınızdaki insan rahatsız oluyorsa o kelimeleri kullanmayın, çok mu zor?

soruyu tartışmak için açmadım deyip insanlara "aşağılık kompleksli", "zayıf karakterli" gibi yaftalar yapıştırmak da ayrı bir konu.
  • slackerbitch  (19.11.12 19:36:45 ~ 19:37:12)
Aşağılık kompleksini orada hakaret olarak anlayacağının farkındayım zaten senin. Zor çünkü orada ne dendiğini anlamak size. Biliyorum yani. Orada zayıf karakterli dediğim kişinin de kim olduğunu söylemişim. O da burada olmadığına göre, ben de kimseye genellemediğime göre ortada tartışma başlatıcı bir içerik yok. Ayrıca benim etrafımda bana bayan dedim diye çemkirecek kimse yok. O yüzden böyle problemler yaşamıyorum. Öte yandan rahatsız olan kadınlara da laf etmemişim, neye ettiğim ortada dedim ya. Anlamak istediğin noktaya çekip nesnesiz savunma yapıyorsun, neyi savunuyorsun? neyden savunuyorsun? Sosyal roller moller, noldu arkadaş bir kelimeyle herkes sosyolog kesildi birden.

Kadın olmayı deneyimlemek demişsin, ben erkek olmayı deneyimledim ve bu kelimeyi kullanmakta herhangi bir art niyet göremedim. Kelimeler, sizin sandığınızın aksine, genelde niyetle şekillenir. Öyle arkasında hiç hedeflenmemiş olan sahte niyetler koyup insanlara saldırmaya kimsenin hakkı yok. Ona bakarsan senin Türk milletinin içindeki sosyalleşme sürecinde yaptığın şeylerin çoğu sosyal rolüne göre oluşuyor. Camdan felan atla bari. Ne diyeyim. İlginç.

Edit: Bayım denilince de anaerkil topluma destek çıkıyor oluyoruz demek ki.

Bir de benim bildiğim mesele henüz hanım'a taşmamıştı ama görüyorum ki ona da kaymış. Arkasında bir dayanağı olmadan bu kelimeler bizi küçük, zayıf gösteriyor denmekte, sebep göstermeden ilginç bir propaganda kampanyası dönmekte ortada. Bayım, beyefendi, bey gibi hitap veya isimlendirmelerin varlığından haberleri yok galiba.
  • 4dr4melech  (19.11.12 19:44:40 ~ 19:53:28)
"bayım" bir hitap biçimi, kişiyi tanımlamak için kullanılan bir kelime değil. kaldı ki iletişim içinde olduğum biri herhangi bir nedenden dolayı "bayım" kelimesinden rahatsız olsa onun yanındayken kullanmam, benim o kelimeyi rahatsız edici bulmamam onun bulmasını daha az geçerli hale getirmez çünkü.

fikir sormuşsunuz, ben de fikrimi söylüyorum. başlığı "bilmem ne saçmalığı" diye açmanız bile tartışma yaratıcı bir kelime seçimi. cevap hoşunuza gitmiyor diye sizi ciddiye alıp cevap vermek için zaman harcayanlara kaba davranmaya gerek yok.

<-- konuyla alakasını görememekle beraber gerçekten sosyolog bu arada.
  • slackerbitch  (19.11.12 20:08:49)
Cevap hoşuma gitmediğinden değil yokuşa sürmenden dolayı böyle konuştum. kaba felan davranmadım, o nereden çıktı? senin kullandığın üsluptan daha kaba bir üslup kullanmadım kesinlikle.

Bayım kelimesi de fonetik olarak benimsenip bey yerine kullanılsaydı bayan kelimesiyle aynı şey olacaktı. "Hiçbir" fark olmayacaktı. Neden böyle bir şey var diyorum, neden beyefendi sıkıntı değil de hanımefendi sıkıntı diyorum? Niye? Imposter feelings diye bir olay var bildin mi? Bu tarz duygular her insanda görülür. Bu bayan kelimesi olayı da ya yamanacak bir yer arayan ve kızgın birkaç kadın arkadaşın yaygara çıkarma arzusundan kaynaklanıyor ya da hakikaten bayan kelimesinin kadının sosyal rolünü aşağıladığı gibi absürd bir ilizyona kapılmış bu insanlar. Yok öyle bir şey.

Ben yarın, insana insan deme, rörörö oluyor desem, sen sırf ben rahatsız oluyorum diye he gülüm, olur diyecek misin? Yoksa bu bayan meselesi sadece hassas olarak görülen, kadının eşitlik arayışıyla alakalı olarak gösterilmesinden mi bu kadar kritik görünüyor? Neden sırf ataerkil bir toplumda yaşıyoruz diye kadına bayan demeyi kınamak absürd olmaktan çıkıyor? Dayanak ne? Sebep ne? Sadece bazı kadınların bu kelimeyi aşağılayıcı algılaması mı? O zaman bu aşağılık kompleksi oluyor. Bu çok sık rastlanan bir durum ve hakaret felan da değil.

Üstte bir arkadaş da tdk linki vermiş, bayan pekala kadın demekmiş. Ben tdknın yalancısıyım bak.

Peki, hanım demek kadının toplumda ikincil toplumsal cinsiyet olmasını destekliyorsa, bey demek ne oluyor? O zaman kadın felan da demeyelim, hepinize, herkese erkek diyelim istersen. Çünkü iş oraya gidiyor.

Ayrıca saçmalık derken yine o arkadaş ve onun gibilerin blogları üzerinden yağdırdığı hakaretlerinden bahsettim. Herhangi bir genelleme yapmadım.
  • 4dr4melech  (19.11.12 20:20:15 ~ 20:23:27)
bay/bey ve bayan kelimeleri aynı derecede yüklü kelimeler değil. "bay doktor", "bu yaptığın baylara yakışır bir davranış değil" türü ifadeler kullanmıyor kimse. bunların bayan versiyonlarını maalesef sık sık duyuyorum ve bu tür ifadeler kadınları ötekileştiren, onlara belirli bir şekilde ("hanımefendi gibi") davranma beklentisi yükleyen laflar. beyefendi sıkıntı olmazken hanımefendinin sıkıntı olması hanımefendi kelimesinin tarihi açıdan yüklü, kelime anlamından farklı şeyler de ifade eden bir kelime olması.

  • slackerbitch  (19.11.12 20:39:49 ~ 20:40:30)
Bu yaptığın bir beyefendiye yakışmaz sözü en az hanımefendi versiyonu kadar yaygın. Neymiş hanımefendinin tarihi? Beyefendilik ve hanımefendilik arasında sosyal cinsiyetler dışında hiçbir fark yok. Kadının Türk toplumunda (hatta dünyada) yüklendiği rolün bu kelimeyle vurgulanan kısmı da ne ataerkillikle alakalı ne de kadının ezilmişliğiyle. Siz öyle olduğu konusunda ısrar etseniz de kimse öyle anlamlarda kullanmıyor. İnsan kelimesi, tarihle beraber en büyük anlamı kazanmış kelimelerden biri. Siz karşıda bir şeyi seçemediğinizde, arkadaşınız "o bir insan" dese, sırf arkasında anlam var diye pis kaka konuşmuş mu oluyor?

Hem bu tarihini reddetmek de nedir? Kadın, talep ettiği hakları geçmişini reddederek mi kazanacak yani? Görmezden gelerek mi? Yani inanılmaz derecede basit ve erkek için kullanılan versiyonundan hiçbir farkı olmayan bir kelimeyi sanki "nigger" kelimesi kadar özel ve dolu bir kelimeymiş gibi göstermek çok sağlıklı bir şey değil, onu diyorum. Beyefendilik, hanımefendilik kavramları neden kadını aşağılasın? Hanımefendi olmak bizim kültürümüzdeki feminenliğin dışavurumuydu belki? Feminenliğinizden mi utanıyorsunuz, kendi kültürünüzden mi? Kültür derken de ataerkillikten felan bahsetmiyorum. Hanımefendi kelimesi kadınların ezilmişliğiyle şekillenmiş bir kelime değil. Bunlara insanlar kafalarına göre anlamlar biçip başkalarına saldıramazlar.
  • 4dr4melech  (19.11.12 20:56:14 ~ 20:59:05)