hangi dslr?

merhabalar efendim fotoğraf makinesi almayi planliyorum ama karar veremedim, bakınız seçeneklerim aşşağıda. bir el atarsanız sevinirim evet aynı segment makineler değil ama seçeneklerim bunlar.

1- nikon d200 18-135m lens - ikinci el - 1700 ytl

2- nikon d90 kit - sıfır - 2000 ytl

3- nikon d80 kit - ikinci el - 1200 ytl

4- canon d30 kit değil, 18-85m canon lens - ikinci el - 1200 ytl

3 ve 4. seçeneklere pek sıcak bakmıyorum.
d200 ve d90 arasında gidip geliyorum, bir yanım d200 diyor diğer yanımsa d90 diyor. d200 de LW yok, benim için pek bir sorun oluşturmaz ama başka eksileri var fakat d90 a göre daha iyi bir makine olduğu kesin. ama karar veremedim?

2000ytl veririm diyosan tabi ki d90.

d300 için yalcınlarda indirim var ona da bakabilirsiniz. taksit falan da yapıyolar kit halinde.
  • rurouni  (20.12.08 21:27:05)
efendim, en üst limitim 2000 ytl ama d300 alabileceğimi zannetmiyorum =)

  • 05  (20.12.08 21:40:48)
öncelikle d90'ın olayı biraz farklı video çekim gibi bana aşırı saçma gelen itici bir özelliği var, ayrıca bu makina cmos sensör taşıyor ve cmos beni ışık konusunda korkutmuştur. evet teknoloji çok ilerledi çektiği fotoğraflarıda görmedim lakin illede ccd derim ben.

1800 civarı bir fiyata yurt dışı bir siteden; sanırım usa en ucuz fiyatı veren ülke, d80(sıfır) + 16-85 nikon vr lens alabilirsin ki bence en mantıklı seçim budur.
ikinci el olayında gerçekten az kullanılmış bir makina bulamazsan alma derim çünkü dijital olayın içine girince sensör ömrü kavramı ortaya çıkıyor bu yüzden dslr'de pek tercih edilmemeli diye düşünüyorum.

edit: anladığıma göre ilk profesyonel makinan olacak ve d300 gibi hayallere kapılmamanı öneririm d80 bile fazla bir makina. internette isim yapmış çoğu fotoğrafçıda d80'e kıyasla daha düşük modeller görmek mümkün
  • Zaphod  (20.12.08 21:43:53 ~ 21:51:39)
d300ü zaten alamam efendim. d200 çok hoşuma gitti onun için sıcak baktım. ikinci el bulduğum d80 gerçekten çok temiz inceleme fırsatı buldum ve makine bana 1000 ytl e gelecek. sanırım d90 a okadar para vermeye gerek yok, d200 de alınabilir bir cihaz ancak 2. el, öyle olunca 2.el d200 alacağıma sıfır d90 alırım diyorum sonra okadar para verilmez diyorum başa dönüyorum, tamamen kararsız kaldım yani efendim ...

  • 05  (20.12.08 22:04:18 ~ 22:09:04)
Klasik bir öneri yapacağım ve paranızı makineye değil lense yatırmanızı söyleyeceğim. Eos 450D'yi de bir araştırmanızı tavsiye ederim. Spot fiyatı uygun sanırım Yanına bir de Tamron 17-500mm (kit lens 18-55mm IS bile kötü değildir) ve 55-250mm IS koyarsınız, güzel bir başlangıç setiniz olur... İlla Nikon diyorsanız D80'in ISO performansının pek iyi olmadığı söylenir hep bunu gözönüne almakta yarar var...

  • dharmabum  (21.12.08 01:30:06)
verdiğiniz dört maddede üç nikon ve bir canon var. o yüzden öncelikle nikon-canon arasında bir tercih yapmanız gerekiyor. her iki markanın da birbirine üstünlük sağladığı noktalar var. fotoğrafçılığın hangi alanına meyledeceksiniz, buna karar verin derim ben (mesela kuş fotoğrafçılığı için canon daha iyi bir tercih çünkü 400mm gibi telelerin hem çeşitleri fazla, hem de fiyatları daha iyi). canon'un yüksek asa'daki performansı nikon'dan iyidir, öte yandan nikon ve lensleriyle daha keskin fotoğraflar elde etmek daha düşük maliyetlerle mümkün.

ben üç sene kadar önce bir süreliğine canon kullanmıştım. altı ay kadar önce makina almaya karar verdiğimde nikon d80'i elime alır almaz istediğim makinanın nikon olduğunu fark ettim. hangisini seçerseniz seçin diğerlerinden daha iyi ve daha kötü yanları olacak. önemli olan kullanım alanı ve makinayı elinize aldığınızda ne hissettiğinizdir derim. deklanşör sesi bile seçim için önemli olabiliyor hal böyleyken.

ben bir d80 kullanıcısı olarak kesinlikle tavsiye ederim. zaten kit olarak alacaksanız beraberinde gelecek 18-135 mm şu an piyasadaki en iyi kit lenslerden biri (sadece 105mm'den sonraki manzara çekimlerinde 5.6 gibi açık diyaframlarda kenarlardan hafif kararma yapabiliyor, camera raw'daki lens vignetting özelliğiyle telafi ediliyor). bir de 50mm f:1.8 aldınız mı (12 taksitli fiyatı 200 ytl civarı) sizi uzun süre götürecektir.

ama ikinci el nikon d80 kit için 1200 ytl biraz yüksek. eğer istanbul'daysanız hayyam'ın girişinde metro fotoğraf var, oraya bir uğrayın. bana sıfır makina için en iyi fiyatı onlar vermişti. 12 taksitle 1440 gibi bir şeydi. peşin 1250 civarında olur tahminim. ikinci ele 1200 vermekten iyidir.
  • ibrahim kocyigit  (21.12.08 13:19:36)
şu an için d200 ve d300 ün sıfırını bulmak zaten mumkun değil yurtiçinde ama yabancı sitelerden 3-4-5 lens kitiyle beraber 1400-1700 dolar arası sıfını bulabilyorsun ama bunuda ulkeye vergısız sokmak dert.ki zaphodun dediği gibi ilk makinen olacaksa d 90 ıda gec cunku yenı bı makıne ve cmos kullanıyo ayrıca video gibi sacma bi özellik niye bulunur boyle bı makınede anlamıs değilim ben en ıyısı sana d80 yada d200 öneririm

  • atli akinlarda sen olan cocuk  (29.12.08 02:17:47)