İhtiyaçlardan kısıp lükslere yatırmak

Çok uzun zaman önce bununla ilgili bir söz okumuştum. İhtiyaçlarını değil lükslerini talep ediyordu biri o vecizede. Neyse işte, ben bunu çoğu zaman kendimde gözlemlerken son zamanlarda başkalarını bu sebepten yadırgadığımı farkettim. Çünkü herkes gibi afedersiniz çük kadar maaşıyla herkesin binek arabalarının, birer ikişer ayfonlarının olmasını ben de yadırgıyordum. Şimdi farkettim ki benim yaptıklarım çok daha farklı görünse de aslında bir fark yok.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

reklamların başarısı

  • cecilia  (17.11.12 15:18:49)
babam der ki, zevk de ihtiyaçtır.

zengin olmakla zengin yaşamak başka şeyler. yıllardır beş parasız kalsam da aç, sefil zevklerimi önceliyorum. temel ihtiyaç dedikleri bende 2. plan. tabi çok yoksul, ekmeğe muhtaç biri olana kadar böyle..
  • etkilenmekicinkotuarkadasariyorum  (17.11.12 15:20:45)
ortalamanın altında maaşa çalışan her bekar insanın ortak problemi. eldeki parayı ihtiyaçlara göre harcayamıyoruz.

  • dokunmakalbime  (17.11.12 15:29:27)
arada ince bir çizgi var. Cebinizde paranız yokken iphone 5 almanız lüksün dik alasıdır, ama tabi ki yapılır.

yalnız sıkıntı şurada, günümüz insanlarının da bolca yaptığı şey olan, taksitlendirme, yani olmayan parayı harcama lüks harcamaların ana sebebi.

Çok fazla dibe batmadan lükse harcama yapmak normal, ama ipin ucunu kaçırıp lüks ihtiyaçları öderken temel ihtiyaçları karşılayamamak büyük sıkıntı yaratır
  • bonjurkes  (17.11.12 15:30:38)
Ben ayfonu örnek olarak verdim, olay sadece para durumu değil. Her anlamda bahsediyorum.

  • 4dr4m3lekh  (17.11.12 15:32:23)
temel ihtiyaçtan neyi kastettiğiniz önemli. barınma, beslenme, sağlık ve eğitim harcamalarının birinden ya da birkaçından feragat edip iphone almaya çalışmak düpedüz öküzlüktür. bence bunlar dışındaki her türlü harcama lükse girer. diğer lükslerinden kısıp başka bir lükse yatırım yapmak normaldir tabi, ona lafım yok.

  • zgrydn  (17.11.12 16:53:46)
Abi ayfona takılmayın ya ana ben onu gözlemledim sadece. Yoksa ayfon benim için lüks de değil ben ortalama telefon kullanmayı seven bir adamım. Ben ihtiyaçlardan ferahat edip lüksleri tercih etmeyi hep böyle derin anlamlarıyla düşünmüştüm, ama şimdi görüyorum ki etrafım somut örnekleriyle dolu. En basiti de dediğim gibi herkesin altında araba olması. Babam mesela adamın tonla borcu var, iki yüz bin liradan fazla, yine de hep son model telefon kullanır, gider kullanmayacağı halde tablet alır felan. Bence bu budalalık, hadi zevki için aldığını anlarım ama kullanmayacağın tableti almak nedir, neyse. Şimdi aklımdaki şekilde bir örnek veremiyorum ama aklıma gelirse yazarım.

  • 4dr4m3lekh  (17.11.12 16:59:34)