Akademisyen olmak için olmazsa olmazlar.

Nelerdir? Akademisyen olacaksan şunu kesinlikle yapmalısın, kesin şu olmalı deyu fikirler lazım.

yurtdışı.

  • zgrydn  (16.11.12 23:32:49)
hocalarla ilişkin iyi olmalı.

  • neo  (16.11.12 23:33:25)
İngilizce bilmek.

  • buff  (16.11.12 23:33:57)
çok pardon fakat, hayvanlar gibi dil.

Ha ama olmazsa da oluyor, onlar bilim değil film yapıyor ekseriyetle.
  • cecilia  (16.11.12 23:33:58)
Okumayı, araştırmayı sevmen gerek,
en az bir yabancı dilin olmalı,
notların iyi olmalı
.
  • buzbebek  (16.11.12 23:34:37)
lisan

  • ontolojikkonular  (16.11.12 23:34:39)
dayanıklılık.

  • noluyo yaa  (16.11.12 23:39:54)
biraz da öğrenci gözünden akademisyen mevzusuna değinmek istiyorum:

- bence iyi bir ders anlatma yönteminiz öğrenciyi derse çekme yönteminiz mutlaka olsun. öğrenciler zor sorsanız da sınavdan kötü alsalar da abi en azından iyi hocaydı desinler. yoksa AA da alsanız dersten berbat bir hoca olunca abi slaytları çalışıp geçtik diyor.

- mümkün olduğunca anlatacağınız alanınızdaki konuyu bilin. derste slaytlardan anlatmayın, öğrenci bir şey sorduğunda onun seviyesindekinin anlayabileceği bir dil kullanın.

- öğrencilerinizle yakın ilişki kurun hangi onlara mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışın. öğrenciler size gelip bir şey danışabilsinler, hatta siz onların ihtiyaçlarını bilin danışmadan o konulara değinin.

- kendinizi yetiştirin. öğrenci ile aranızda nesil farkını mümkün olduğunca azaltın. iPhone nedir bilmeyip pazarlama anlatan hocalardan olmayın. yakın siyasi, teknolojik, ekonomik gelişmeleri takip edin, öğrencilerinizle bu bilgilerinizi paylaşın onların görüşünü alın kendi görüşünüzü empoze etmeden söyleyin. tecrübelerinizi paylaşın.
  • insan opusen hayvandir  (16.11.12 23:48:24)
master doktora için ortalama, ales, ingilişçe ve 2/3 referans, akademisyen olmak için de yök'ten kadro.

realistim.
  • cagdas donem kuramcisi  (17.11.12 00:13:19)
olmakla "olmak"arasında fark var tabi. Türkiye'de bilimsel çalışma yapmak çok da önemli değil, varsa arkanda amcan dayın her türlü olursun hatta bu işi layığıyla yapanlar yıllarca kadro beklerken sen yeterlilikleri sağlar sağlamaz kadron da hazır gelir. senin adına ilan açılır, itiraz da edemez kimse. gidersin tayvan da bilmem nerede para karşılığı yazını bastırtırsın al sana uluslararası makale, hocaların notlarını kitap diye çak, öğrencinin makalesine 1. isim diye kayna tamamdır.

Bir de öbür türlü akademisyenlik var ki eğer kendini o işe % 110 vermediysen hiç bulaşma kafayı yersin. ne çalışma ortamı iyidir ne maaşı, doçent olana kadar ebeni zikerler. doçentten sonra rahatlarsın biraz ama yine de sistem kötü olunca işinden de mutlu olmazsın. Hele özel bir üniversitede başladıysan akademi olayına iyice sıçtın. saat 9 daysa mesai 9 u 5 geç gelince sana çemkirir hatta maaşından keserler. Yok ben illa olacağım diyorsan da;

-ALES
-yabancı dil
-objektiflik
-çok okumak, çok yazmak, daha da önemlisi yazabilmek
-iyi insani ilişkiler (ders anlatmak, kendini ifade edebilme anlamında)
-not ortalaması
-yapabiliyorsan yurtdışı. çünkü bizim akademisyenlerde genelde aşağılık kompleksi vardır. türk üni. mezunlarına burun kıvırırlar. yabancı bir yerde yap master ya da doktoranı çoğu zaman ne yapmış ne etmiş bakmazlar bile yeter sana diploman.
  • dblaine  (17.11.12 01:40:19)