erasmus hakkında yardım talebi

erasmus yapan, yapacak olan ya da bilgisi olan arkadaşlar;

öncelikle bu konuda çaylak olduğumdan sorularımda bariz öyle olacaktır. vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkürler.

anadolu üniversitesi - işletme (örgün) öğrencisiyim. ikinci sınıfım ve üçüncü sınıfın 2.döneminde erasmus yapmak istiyorum. erasmus ile ilgili birçok şey okudum fakat yazı dili o kadar karmaşık ki bir türlü kafamdaki sorulara cevap bulamadım. bu ciddi konu için sizden yardım bekliyorum. sorularım:

erasmusu çek cumhuriyeti polonya gibi yerde yapmak istiyorum. önereceğiniz maliyeti düşük yaşanabilecek başka yerler nerelerdir? üniversitenin anlaşması olan yerler varmış fakat bu bilgileri bulamadım ya da buldum da ben anlamadım. www.uib.anadolu.edu.tr bu site midir?

burs ile ilgili bilgi almak istiyorum sizden. kyk bursu alıyorum erasmus öğrencisi olursam da bazı burslardan yararlanabilecek miyim? bu burslar nelerdir? yazarsanız araştırmasını ben yaparım.

ders seçimleri, ders uyumu, dersten geçebilme sorun mudur?

kalacak yer problemi olur mu? yani devlet veyahut okul bunu ayarlıyor mu?

son olarak, sizin bildikleriniz beni aydınlatacak türlü görüşleriniz nelerdir? buyrunuz.

tek tek cevaplamak isterim, ama erasmus süreci çok sancılı bir süreçtir. gidene kadar kan gelir götünden. gittikten sonra ise yaşadığın her sıkıntıya değer.
bu, karmaşıklığın sebebi.

çekcumhuriyeti ucuz bir yer değil. ama polonya ucuz nispeten. litvanya'ya gitmeni tavsiye ederim. hem çok güzel hem de ucuz. hem de basketbol ülkesi. hem de kızları çok güzel.

anlaşmalı olan üniversiteler için dış ilişkilere de danış. oradaki memurun telefon numarasını al. ensesinde boza pişir. sürekli ara. takipçi ol. ısrar et.

devlet burs veriyor. gittiğin ülkeye göre. minimum ücretler alıyorsun. orada yaşamaya yetecek minimum ücreti veriyorlar.

ders seçimlerini danışmanınla yap. garanti olsun. gitmeden önce yazı ile onaylat. döndüğünde ''bunları kabul etmeyiz'' demesinler.

kalacak yer problem olmaz. karşı üniversite ile iletişime geçtiğinde ''yurt hizmetinden yararlanmak istiyorum.'' diye söyle. cüzi bir miktara kalırsın.

sorun olursa yaz, ama ancak vaktim olduğunda yazarım.
  • mahsunkul  (16.11.12 22:51:21)
yarin mesaj atarim sana, ama oncelikle soyleyeyim genel erasmus tavsiyesi iyidir hosturda.. oncesinde gidecegin yeri belirle ondan sonra tavsiye al orada yapanlardan.. ben napolide yaptim cok ucuzdu konaklamasi yemegi vs. romada yapan arkadaslar dunyanin parasini verdiler o mevzulara.. ulke olarak polonya baya ucuz diyebilirim, ama onun harci da ona gore az oluyor.. sen once ulkeni ve universiteni belirle sonrasi daha kolay olur.

  • soluman  (16.11.12 22:52:54)
teşekkür ediyorum ayrı ayrı. orada yazmayı unuttum bu burs için bir sınava giriyoruz mu yoksa otomatikman devlet sağlıyor mu ya da üniversite?

ayrıca mesajla iletişime geçeceğim sizinle. bunun içinde canı gönülden teşekkür ediyorum.
  • erenbey  (16.11.12 23:03:19)
devlet burs vermiyor, erasmus avrupa birligi projesi diye biliyorum yani parayi okuluna ab gonderiyor.. ben iki sene once yarim donem icin 2000 euro almistim, donuste dersleri saydirdiktan sonra da 500 daha vermislerdi..

zaten erasmusun asil olayi harci alabilmek, bunun icin devlet universiteleri ingilizce sinav yapiyorlar not ortalamasiyla harmanlayip gitmeye hak kazananlarin listesini yayinliyorlar.. itu'de bildigin memur atamasi gibi bi sistem var, anadolu universitesinin isletme bolumunde erasmus anlasmasi olan universiteler bellidir sen sinav sonucuna gore bunlardan birine gitmeye hak kazaniyorsun, yuksek alirsan istedigin yer olur alamazsan razi olursun..

asil listede olmaman erasmusa gitmeyecegin anlamina gelmiyor, ilgili universiteye mail atip kabul alabiliyorsun cok zorlamiyorlar ama harc alamiyorsun oyle bi durumda.
  • soluman  (16.11.12 23:11:25)
selamlar; ilk olarak okula gidip sizin bölümünüz hangi ülke/okula gönderiyor onu öğren. içinde istediğin okullar varsa büyük ihtimalle not ortalaması ve yapılacak bir dil sınavına girmen gerekecek. bu ikisinin ortalamasıyla bir sıralama oluşturulacak bölümünde. bu aşamada eğer listede üst sıralardaysan bölümünde bu işlere bakan hocan seni çağıracak ve x. sıraya kadar hibe çıkar büyük ihtimalle diyecek. sen eğer hibe çıkacaklar arasındaysan okulunu seçeceksin. bundan sonra vize, ders seçimi vs gibi mevzular kalıyor ama gerisini o aşamaya geldikten sonra tekrar sorarsın.

  • repins  (16.11.12 23:16:41)