seri veri iletimi paralelden yavaşsa,sata harddiskler nasıl hızlı oluyor?

öncelikle konuyu biliyosanız anneye anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. konu uzmanlık alanım değil, anlamaya çalışıyorum.

şimdi paralel veri iletiminde her bir bit ayrı bir hattan iletiliyor mesela eski ide kabloları. veri hızı seri veri iletimine göre daha hızlı, çünkü her bir bit kendi hattından iletiliyor.

sonra SATA harrdiskler çıktı, bunlar Seri veri iletimi yöntemi kullanıyor. kablo demeti küçüldü,damarlı ide kablosu yok oldu. seri veri iletiminde tüm bitler tek bir hattan geçtiği için paralel veri iletimine göre daha yavaş veri iletiyorlar.

bu durumda SATA harddiskler nasıl daha hızlı veri iletebiliyor?

ben neyi eksik-yanlış biliyorum?

Mesela yazıcı kablolarında da paralel sistem vardı eskiden, çok hatlı kablo ve pinli uçları vardı, sonra usb kablosuyla bağlamaya başladık. bunu da hız açısından değerlendirir misiniz?

bu seri (yavaş) - paralel(hızlı) durumu değişti mi yoksa? değiştiyse neden?

bu bahsettiğiniz durumlarda tek değişen S/p bağlantı tipi değil. Bağlantıyı yöneten, süren devreler de değişti. Yani bir byte verinin iletimi paralelde seriden hızlı bile olsa, veriyi alan/gönderen işleyen birimlerde sonuç değişmiştir.

  • tzum_tzum  (15.11.12 21:18:48 ~ 21:21:51)
iletişimin teknolojisi değişti. eski paralel kablolar single ended denen gürültüye oldukça duyarlı bir sistem kullanırlardı.

şimdiki sata, usb 2-3 vs. bunlar diferansiyel iletişim hatlarını kullandıklaır için çok yüksek hızlarda seri iletişim yapıp oluşabilecek gürültü bozulmalarını engelliyorlar. tam olarak bilmemekle birlikte alıcı ve gönderici tarafta daha gelişmiş hata düzeltme ayıklama algoritmalarıda olduğunu düşünüyorum.
  • orpheus  (15.11.12 21:27:02)
seri(yavaş) - paralel(hızlı) olayı teorik olarak var ama pratikte doğru değil. paralel iletimde ekstradan kanalları birbiriyle senkronize tutmak gerekiyor. bu da yüksek hızlarda mümkün olmuyor. tek kanaldan iki ucu birbirine senkronize edip çok yüksek saat hızında tutmak teknolojik olarak daha kolay ve daha mümkün. paralel olunca buna bir de her bir kanalın birbiriyle senkronizasyonu ekleniyor, hatalar çoğalıyor, imkansız hale geliyor.

  • sahteyazar  (15.11.12 21:46:39)