Askerlik ve Çeşitli Sağlık Soruları (Boyun fıtığı, aşılar, gastrit vs.)

Selamlar ahali, Aralık'ta askerim. Ancak aşağıdaki konularda sorularım var.

1-)Ben de boyun fıtığı var. Durum çok ciddi değil ama fıtık neticede bu. Ters bir harekette falan bulunmamak lazım. Ben bu durumu askerlikte ne yapabilirim. Doktor ağırlık kaldırmıcan, mekik çekmicen falan dedi. (boyun MR ı falan çekildi)

2-)Bu yaz tetanoz aşısı oldum. İçinde difteri de vardı. Çocukken de hepatit aşısı olmuştum (hepatit-b idi yanılmıyorsam). Şimdi askerde de, tekrardan tetanoz, hepatit ve menenjit aşısı vuruluyormuş galiba. Ben sadece menenjit aşısı olmak istiyorum. Diğerlerini zaten olmuşum. Bu durumda ne yapabilirim.

3-)Bende gastrit te var. İki kere endoskopi oldum. İlaç falan kullanıyorum. Askere o ilaçları nası götürecem. Her sabah kahvaltıdan 1 saat önce almam gerekiyor. Askerde kahvaltı bile bulabileceğim şüpheliyken, bunu nası yapıcam.

4-)Sizin başka tavsiyeleriniz varsa onları da alayım.

raporlarini kesinlikle gotur beraberinde, bel fitigi olsaydi askerde ameliyat ol derdim genelde oyle yapiyorlar iyi de bi hava degisimi almis oluyorusun.

  • soluman  (12.11.12 19:29:59)
1- boyun fıtığı varsa mr'ları yanında götür. teslim olduğun zaman zaten hepinizi revire yollayacaklar. orda ilgilenen doktora durumu anlatırsın. o da seni askeri hastaneye sevkedecek. askerden yırtmazsın ama spor istirahati verirler.
2- tetanoz aşısı olduğuna dair kağıdı yanında götür. askerde hepatit aşısı yapmıyorlar. askerde tetanoz, menenjit, kızamık aşısı yapılmakta.
3- ilaçlarını götür. girişte senden alırlar, senin revircine ya da komutanına teslim ederler. bu ilaçları mutlaka kullanman gerektiğini teslim ettiğin askere/komutana söyle. yoksa sallamazlar pek. sen askeriyeyi ne zannediyorsun? tabi ki kahvaltı veriyorlar..
4- kasmana, panik yapmana gerek yok. g.tüne bir boru girecek ve tadını çıkarmaya bak.. sormak istediğin başka bi şey olursa çekinme, sor..
  • bilmemkacincinick  (12.11.12 19:39:48)
1) evet spor istirahati alırsın büyük ihtimal yani yırtarsın spordan. ama bence ameliyat olmaya kalkma. yani durumun nedir bilmiyorum ama askeriyede sağlık konusu pek sallanmıyor benim gördüğüm kadarıyla.

3)ilaçlarını alabilirsin sorun olmaz. fakat revirciye söylemen gerekir. fakat gittiğin yere göre değişebilir. ben mesela gidip komutanın yazıcısından alıyordum. gerçi o da vermiyordu zaten, gidip kendim alıyordum dolaptan. sonra baktım her seferinde ne gerek var deyip attım cebe. cepte taşımaya başladım. ama denetim falan olursa cebinde kalmasın üst araması olursa biraz canın yanabilir. hele senden dolayı komutanın azar işitirse o zaman çifte kavrulursun :)
kahvaltı konusunda da kesinlikle çok iyi şeyler bulacaksındır. öğle yemeği, akşam yemeği o kadar iyi olmaz ama kahvaltı kesinlikle iyidir. bizim kışlada öğle yemeği, akşam yemeği bazen yenmeyecek derece de olsa bile her zaman kahvaltımız iyi gelmiştir. ayrıca süt, pekmez, tahin, helva vs. atıştırmalıkları da her istediğimiz zaman gidip yemekhaneden alabiliyorduk. fakat dolabında zula etmemeye bak. bazen dolap ararlardı, buldukları yiyecekleri atarlardı :)

4) son olarak gideceğin yerde bu yazdıklarımın hepsi doğru da olabilir, yanlış da olabilir. çünkü askeriyede hiç bir yer aynı değildir. gittiğin zaman zaten bir kaç gün veya hafta içinde oranın bir parçası olursun. kendini kasma. zevk almaya bak :)
  • lamneth  (12.11.12 19:48:54)
Cevaplar için teşekkürler.

1-)Mr'ları götür derken, koskoca MR filmlerini mi götürüyüm, yoksa sonuç kağıdı yeterli midir?

2-)Çocukken kızamık geçirdiydim. Yeniden mi aşı olmam gerekiyor (küçükken kızamık geçirdiğimin belgesi de yok haliyle).

3-) ben de burun kemiğinde eğrilik var. Nefes almada özellikle uyurken çok problem çıkıyor. O yüzden şu burun bantlarından kullanıyorum. Ama bunları askere götürsem adım orda entel ibne'ye falan çıkar diye düşünüyorum. Muhtemelen de içeri almazlar gibi geliyor. Siz ne diyorsunuz?
  • cbe  (12.11.12 19:51:46 ~ 19:53:50)
Başka tavsiyeler ne demek? niyetin askerden kaçmaksa açık açık söyleyebilirsin utanılacak bir şey değil bu. başka ne bahane üreteyim gibi olmuş da...

1. numara önemli, askerde anlık amelelik işleri çok oluyor. 4-5 saat kömür torbası taşıdığımı biliyorum. özellikle acemilikte ya da ktm gibi yerlerde kalma durumunda tanımadığın bir rütbeli kafasına göre seni seçebilir, gıkını da çıkaramazsın (anca elinde rapor falan olacak)

2. acemilikte aşı olunuyor, oradaki doktorlara belirtirsin. bir sıkıntı olmaz. zaten sen söylemesen de onların sorması gerekiyor, bana sormuşlardı.

3. umarım büyük bir birliğe düşersin... yoksa halin fena.
  • kirkbir  (12.11.12 20:01:17)
yok lan, askerden kaçmak babında sormamıştım onu :)

tamamen bilgisiz olduğumdan belki gözden kaçan bir şeyler olur diye ekledim.
  • cbe  (12.11.12 20:05:23)
filmleri de yanında götür, sonuç kağıdını da. radyologlar o kağıda bakarak yorumlamazlar, kendileri filme bakarak yorumlamak isterler. ayrıca o bantları da götür. komutanına da "bu bantlar olmadan horluyorum" dersin. koğuşta sürekli horlayan bi elemanı ne asker, ne komutan isteyecektir. entelliğin kalmaz merak etme. çocukken geçirdiğin hastalıkları mutlaka revirde söyle. sağlığınla alakalı bir şey saklamamaya çalış. ne çok pimpirikli gibi takıl ne de sağlığınla alakalı durumları sakla. istenmeyen bi durum olur, sonra adamların başını yakma :))

  • bilmemkacincinick  (12.11.12 20:06:02 ~ 20:09:03)